Wrestling: Aurora Class 5A/4A state tournament results by wrestler

407
Grandview senior Joshua Vigil-Harrison, top, gets in position to pin Broomfield's Mason Watt during the 285-pound third-place match at the Class 5A state wrestling tournament on Feb. 20, 2016, at the Pepsi Center in Denver. Vigil-Harrison posted an Aurora-best 5-1 record at the state tournament and placed third for the second straight season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)
Grandview senior Joshua Vigil-Harrison, top, gets in position to pin Broomfield’s Mason Watt during the 285-pound third-place match at the Class 5A state wrestling tournament on Feb. 20, 2016, at the Pepsi Center in Denver. Vigil-Harrison posted an Aurora-best 5-1 record at the state tournament and placed third for the second straight season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

DENVER | Individual results for each of the 36 Aurora wrestlers who competed at the Class 5A/4A state wrestling tournament Feb. 18-20, 2016, at the Pepsi Center:

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

AURORA WRESTLERS AT 2016 5A/4A STATE WRESTLING TOURNAMENT

106 POUNDS

BEN RHOTON, SR., HINKLEY (6TH PLACE) (3-3, 35-9 SEASON): 1st round — won 16-1 tech. fall over Doherty’s Zack Szostak; Quarterfinals — lost 16-12 decision to Ponderosa’s Mosha Schwartz; 2nd round consolation — won 4-0 decision over Grand Junction’s Angelo Guillen; 3rd round consolation — won 5-0 decision over Broomfield’s Presley Madril; Consolation semifinal — lost 4-2 decision in overtime to Pomona’s Colton Yapoujian; Fifth-place match — lost 4-1 decision to Legacy’s Devan Cogil

GIOVANNI FEDERICO, SOPH., GRANDVIEW (2-2, 42-12 SEASON): 1st round — lost 11-0 major decision to Adams City’s Rudy Sanchez; 1st round consolation — won 9-3 decision over Jacob McClaskey (Central of Grand Junction); 2nd round consolation — lost 3-0 decision to Legacy’s Devan Cogil

AXEL PACHECO, SR., AURORA CENTRAL (1-2, 28-12 SEASON): 1st round — won 13-5 major decision over Broomfield’s Presley Madril; Quarterfinals — lost 4-2 decision to Pomona’s Colton Yapoujian; 2nd round consolation — lost 10-2 major decision to Grandview’s Giovanni Federico

113 POUNDS

FABIAN SANTILLAN, FR., GRANDVIEW (4TH PLACE) (3-2, 38-11 SEASON): 1st round — won 8-3 decision over Rocky Mountain’s Josh Nira; Quarterfinals — won 8-7 decision over Central of Grand Junction’s Andrez Martinez; Semifinal — lost 7-5 decision to Adams City’s Fabian Gutierrez; Consolation semifinal — won 4-0 decision over Pomona’s Justin Pacheco; Third-place match — lost by pin in 3:17 to Arvada West’s Cody Fatzinger

OCTAVIO LOPEZ, SOPH., AURORA CENTRAL (0-2, 15-14 SEASON): 1st round — lost 10-0 major decision to Mountain Range’s Louie Romero; 1st round consolation — lost 8-0 major decision to Broomfield’s Brandon Tyson

4A — DILAN ESPARZA, JR., VISTA PEAK (2-2, 30-13 SEASON): 1st round — lost 5-3 decision to Thompson Valley’s Hunter Williams; 1st round consolation — won 6-4 overtime decision over Alameda International’s Benjamin Markworth; 2nd round consolation — won 4-3 decision over Greeley Central’s Miguel Manuel; 3rd round consolation — lost 8-0 major decision to Cheyenne Mountain’s Kevin Hooks

120 POUNDS

RAFAEL GARIBAY, SR. HINKLEY (3-3, 34-7 SEASON): 1st round — won 4-0 decision over Stephen Ikeler (Fort Collins); Quarterfinals — lost 5-0 decision to Grand Junction’s Dylan Martinez; 2nd round consolation — won by pin in 2:47 over Chaparral’s Tyler Johnson; 3rd round consolation — lost by pin in 3:40 to Doherty’s Collin Metzgar

XAVIER CARDENAS, SR., GRANDVIEW (1-2, 28-10 SEASON): 1st round — won by 15-2 major decision over Legacy’s Trent Blazon; Quarterfinals — lost 9-3 decision to Pine Creek’s Jordan Martinez; 2nd round consolation — lost 9-6 decision to Doherty’s Collin Metzgar

QUINCY MORENO, SR., AURORA CENTRAL (0-2, 32-15 SEASON): 1st round — lost by 19-4 tech. fall to Pine Creek’s Jordan Martinez; 1st round consolation — lost 7-3 decision to Legacy’s Trent Blazon

126 POUNDS

DAVID RIVERA, FR., CHEROKEE TRAIL (0-2, 31-17 SEASON): 1st round —  lost 5-0 decision to Central of Grand Junction’s Andrew Bench; 1st round consolation — bye; 2nd round consolation — lost by pin in 2:09 to Poudre’s Owen Lamb

BEN EHRHARD, SR., GRANDVIEW (0-2, 27-12 SEASON): 1st round — lost by pin in 3:22 to Poudre’s Owen Lamb; 1st round consolation — lost 10-9 decision to Monarch’s Parker McQuade

132 POUNDS

JONNATHAN QUIJADA, SR., AURORA CENTRAL (1-2, 38-8 SEASON): 1st round — lost 9-6 decision to ThunderRidge’s David Opheim; 1st round consolation — won by 13-4 major decision over Fort Collins’ Josh Boulton; 2nd round consolation — lost 5-2 decision to Thornton’s Wendell Berry

SEAN KELLY, JR., OVERLAND (0-2, 30-11 SEASON): 1st round — lost by 20-4 tech. fall to Poudre’s Jacob Greenwood; 1st round consolation — lost by pin in 1:26 to Ponderosa’s Eli Schwartz

138 POUNDS

TANNER PATTERSON, SR., GRANDVIEW (4-2, 31-13 SEASON): 1st round — won by pin in 1:57 over Grand Junction’s Jeremy Latham; Quarterfinals — lost by 21-6 tech. fall to Palmer’s Dre-Son Scruggs; 2nd round consolation — won 6-2 decision over Legend’s Caleb Strahan; 3rd round consolation — won by pin in 0:38 seconds over Rocky Mountain’s Gunnar Anderson; Consolation semifinals — won 7-6 decision over Ralston Valley’s Dylan Wood; Third-place match — lost 8-3 decision to Palmer’s Dre-Son Scruggs

SERJ CHAVEZ, JR., HINKLEY (1-2, 34-8 SEASON): 1st round — won by 16-6 major decision over Rangeview’s Kipp Corby; Quarterfinals — lost by pin in 1:38 to Legacy’s Ryan Deakin; 2nd round consolation — lost by 7-2 decision to Rocky Mountain’s Gunnar Anderson

KIPP CORBY, SR., RANGEVIEW (1-2, 35-10 SEASON): 1st round — lost by 16-6 major decision to Hinkley’s Serj Chavez; 1st round consolation — won by pin in 2:08 over Monarch’s Taylor Dawal; 2nd round consolation — lost 5-3 decision to Adams City’s Antonio Deaguero

OMAR GONZALEZ, JR., AURORA CENTRAL (0-2, 27-17 SEASON): 1st round — lost by pin in 3:22 to Denver East’s David Kavanaugh; 1st round consolation — lost by pin in 0:58 to Legend’s Caleb Strahan

4A — MARCUS GUERRA, SR., VISTA PEAK (2-2, 35-10 SEASON): 1st round — won 10-5 decision over Palmer Ridge’s Kitt Knisley; Quarterfinals — lost 7-0 decision to Mesa Ridge’s Elijah Valdez; 2nd round consolation — won 7-5 decision over Windsor’s Jeff Farris; 3rd round consolation — lost 10-2 major decision to Cheyenne Mountain’s Steve Mattorano

145 POUNDS

JOSE MILLAN, SR., AURORA CENTRAL (1-2, 29-12 SEASON): 1st round — won by pin in 3:17 over Thornton’s Alika Kealoha; Quarterfinals — lost 10-0 major decision to Zack Martinez (Mountain Range); 2nd round consolation — lost 7-0 decision to Adams City’s Gavin Deaguero

152 POUNDS

BRANDON MINEAR, JR., REGIS JESUIT (1-2, 32-13 SEASON): 1st round — lost 4-3 decision to Legend’s Shane Kroner; 1st round consolation — won by 13-5 major decision over Prairie View’s Corbin Chavez; 2nd round consolation — lost by 10-3 decision to ThunderRidge’s Jaret Strasheim

160 POUNDS

TYLER ROSS, JR., GRANDVIEW (2-2, 40-14 SEASON): 1st round — lost 5-2 decision to Greeley West’s Xavier Vasquez; 1st round consolation — won by pin in 2:24 over Bear Creek’s Brennan Ratcliff; 2nd round consolation — won 3-2 decision over Earl C Manzanares (Chatfield); 3rd round consolation — lost 8-5 decision to Heritage’s Jared Todd

170 POUNDS

SETH BOGULSKI, SR., CHEROKEE TRAIL (3RD PLACE) (4-1, 43-4 SEASON): 1st round — won by pin in 3:07 over Fairview’s Caleb Bergeson; Quarterfinals — won by 18-8 major decision over Gateway’s Charles Reigies; Semifinals — lost 3-2 decision in triple overtime to Pomona’s Cameron Gonzales; Consolation semifinals — won 10-5 decision over Thornton’s Josh Cordova; Thirdplace match — won 9-5 decision over Grand Junction’s Seth Latham

CHARLES REIGIES, SR., GATEWAY (2-2, 29-10 SEASON): 1st round — won 9-8 decision over Thornton’s Josh Cordova; Quarterfinals — lost 18-8 major decision to Cherokee Trail’s Seth Bogulski; 2nd round consolation — won 6-4 decision in overtime over Adams City’s Aaron Helbok; 3rd round consolation — lost by pin in 1:51 to Poudre’s Garrett McCullar

MATTHEW LITTLE, SR., GRANDVIEW (0-2, 25-16 SEASON): 1st round — lost by pin in 2:36 to Grand Junction’s Seth Latham; 1st round consolation — lost 16-2 major decision to Poudre’s Garrett McCullar

182 POUNDS

EZEQUIEL SILVA, JR., CHEROKEE TRAIL (4TH PLACE) (4-2, 37-6 SEASON): 1st round — won 11-4 decision over Regis Jesuit’s Nick Elgin; Quarterfinals — lost 3-1 decision to Legacy’s Matt Hebel; 2nd round consolation — won 8-0 major decision over Palmer’s Gavin Van Horn; 3rd round consolation — won 7-3 decision over Gateway’s Elijah Kelly; Consolation semifinals — won 3-2 decision over Loveland’s Matthew Dunkelman; Third-place match — lost 3-1 decision to Pomona’s Uriah Vigil

ELIJAH KELLY, JR., GATEWAY (2-2, 22-12 SEASON): 1st round — lost 8-0 major decision to Coronado’s Jimmy Weaver; 1st round consolation — won 6-4 decision over Thornton’s Jorge Perez; 2nd round consolation — won 4-1 decision over Brighton’s Tarron Adams; 3rd round consolation — lost 7-3 decision to Cherokee Trail’s Ezequiel Silva

NICK ELGIN, SR., REGIS JESUIT (1-2, 37-9 SEASON): 1st round — lost 11-4 decision to Cherokee Trail’s Ezequiel Silva; 1st round consolation — won 10-1 major decision over Rangeview’s Christian Calkins; 2nd round consolation — lost 4-2 decision to Pomona’s Uriah Vigil

CHRISTIAN CALKINS, SR., RANGEVIEW (0-2, 27-13 SEASON): 1st round — lost 13-1 major decision to Legacy’s Matt Hebel; 1st round consolation — lost 10-1 major decision to Regis Jesuit’s Nick Elgin

195 POUNDS

ROBERT WOODS, JR., SMOKY HILL (2-2, 12-9 SEASON): 1st round — won by pin in 3:15 over Cherry Creek’s Noah Reinsdorff; Quarterfinals — lost 9-3 decision to Arvada West’s Zack Gomez; 2nd round consolation — won by pin in 4:53 over Arapahoe’s Tyler Eaton; 3rd round consolation — lost by pin in 2:40 to Brighton’s Ian Helwick

KAELIN CHIN, SOPH., OVERLAND (1-2, 22-12 SEASON): 1st round — lost by pin in 0:37 seconds to Legacy’s Nolan Funk; 1st round consolation — won by pin in 4:37 over Rangeview’s Myles Price; 2nd round consolation — lost by pin in 3:33 to Lakewood’s Jake Debruyn

MYLES PRICE, SR., RANGEVIEW (0-2, 26-18 SEASON): 1st round — lost 11-4 decision to Castle View’s Nicholas Marchman; 1st round consolation — lost by pin in 4:37 to Overland’s Kaelin Chin

220 POUNDS

MAX GONZALES, JR., CHEROKEE TRAIL (2ND PLACE) (2-1, 35-3 SEASON): 1st round — bye; Quarterfinals — won by pin in 0:34 seconds over Brighton’s Tanner Aitken; Semifinals — won by pin in 2:41 over Broomfield’s Noah Dohm; Championship match — lost by pin in 1:59 to Ponderosa’s Cohl Schultz

GABRIEL BAUMGARTNER, JR., GRANDVIEW (2-2, 32-14 SEASON): 1st round — won by pin in 5:54 over Doherty’s Tadeo Villavicencio; Quarterfinals — lost by 3-2 decision in triple overtime to Broomfield’s Noah Dohm; 2nd round consolation — won 6-3 decision over Poudre’s Weston Mayer; 3rd round consolation — lost 2-1 in overtime to Brighton’s Tanner Aitken

ANTHONY MALONE, SR., EAGLECREST (2-2, 28-7 SEASON): 1st round — lost by pin in 5:07 to Broomfield’s Noah Dohm; 1st round consolation — won by pin in 1:12 over Doherty’s Tadeo Villavicencio; 2nd round consolation — won by pin in 0:41 seconds over Pine Creek’s Tayler Clifton; 3rd round consolation — lost 4-3 decision to Legends’ Kyle Stewart

285 POUNDS

JOSHUA HARRISON-VIGIL, SR., GRANDVIEW (5-1, 41-9 SEASON): 1st round — won 4-1 decision over Smoky Hill’s Ryan Campbell; Quarterfinals — Lost 2-1 decision to Centaurus’ Forrest Lalaguna; 2nd round consolation — won by pin in 0:40 seconds over Palmer’s Richard Huff; 3rd round consolation — won by pin in 2:51 over Pomona’s Kyle Dix; Consolation semifinals — won 3-2 decision over Legacy’s Tui Faamusili; Third-place match — won by pin in 2:48 over Broomfield’s Mason Watt

RYAN CAMPBELL, JR., SMOKY HILL (1-2, 20-19 SEASON): 1st round — lost 4-1 decision to Grandview’s Joshua Vigil-Harrison; 1st round consolation — won by pin in 2:48 over Loveland’s Jayden Manu; 2nd round consolation — lost by pin in 2:48 to Greeley West’s Donovan Roker