Grandview sophomore Gabriella Cunningham, right, is one of several Aurora athletes with a big final day in store at the Class 5A girls state track & field meet on May 22, 2022, at Jefferson County Stadium. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

LAKEWOOD | A day later than previously scheduled due to weather intervention, the state track & field championship meet comes to its conclusion Sunday.

Here’s a time schedule of events — all finals — with the Aurora competitors in each of them:

AURORA ATHLETES ON FINAL DAY OF 5A/4A STATE TRACK MEET

Sunday at Jefferson County Stadium

Track events

9:30 a.m.: 4A Girls 100 meter hurdles — Kendall McCoy (Vista PEAK)
9:40 a.m.: 5A Girls 100 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), Fabiola Belibi (Regis Jesuit), Courtney Wilborn (Hinkley)
10 a.m.: 5A Boys 110 meter hurdles — Mateo Munoz (Grandview), Malique Singleton (Grandview), Jared Ebedes (Regis Jesuit), Jaheim Alexander (Rangeview)
10:30 a.m.: 4A Girls 100 meter dash — Kendall McCoy (Vista PEAK)
10:50 a.m.: 5A Girls 100 meter dash — Symone Adams (Cherokee Trail), Gabriella Cunningham (Grandview)
10:53 a.m.: 5A Boys 100 meter dash — Luke Trinrud (Grandview), David Maldonado (Grandview)
11:50 a.m.: 5A Girls 400 meter dash — Haley Esser (Eaglecrest)
11:53 a.m.: 5A Boys 400 meter dash — Bryce McCutcheon (Rangeview), Conrad Casebolt (Grandview), Peyton Sommers (Cherokee Trail)
12:30 p.m.: Graduation
1:34 p.m.: 5A Girls 200 meter dash — Symone Adams (Cherokee Trail), Haley Esser (Eaglecrest), Courtney Wilborn (Hinkley)
1:38 p.m.: 5A Boys 200 meter dash — Evan Johnson (Grandview), Peyton Sommers (Cherokee Trail), David Maldonado (Grandview)
2 p.m.: 4A Girls 300 meter hurdles — Kendall McCoy (Vista PEAK)
2:10 p.m.: 5A Girls 300 meter hurdles — Sanaai Hancock (Cherokee Trail), Gabriella Cunningham (Grandiew), Fabiola Belibi (Regis Jesuit), Courtney Wilborn (Hinkley)
2:30 p.m.: 5A Boys 300 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview)
2:45 p.m.: 5A Girls 1,600 meter run — Mckenna Mazeski (Cherokee Trail)
2:55 p.m.: 5A Boys 1,600 meter run — Reuben Holness (Cherokee Trail), Hunter Strand (Cherokee Trail), David Flaig (Regis Jesuit)
3:10 p.m.: 4A Boys 4×100 meter relay — Vista PEAK
3:35 p.m.: 5A Girls 4×100 meter relay — Rangeview, Grandview, Cherokee Trail, Eaglecrest
3:40 p.m.: 5A Boys 4×100 meter relay — Regis Jesuit, Cherokee Trail, Grandview, Eaglecrest
6:03 p.m.: 5A Girls 4×400 meter relay (heats against time) — Smoky Hill, Eaglecrest, Cherokee Trail, Grandview, Regis Jesuit
6:18 p.m.: 5A Boys 4×400 meter relay (heats against time) — Eaglecrest, Smoky Hill, Cherokee Trail, Regis Jesuit, Grandview

Field events

8:30 a.m.: 5A Boys Triple Jump — Wyatt Walker (Grandview), Leland Smith (Rangeview), Ose Okhihan (Rangeview), Micah Dobson (Rangeview), Nate Gaye (Cherokee Trail)
10:30 a.m.: 5A Boys Shot Put — Jarrius Ward (Overland), Braden Miller (Eaglecrest), Moosah Alsaffar (Grandview)
11 a.m.: 5A Girls Triple Jump — Ryen Galloway (Cherokee Trail), Sky Thompson (Cherokee Trail), Natalie Rue (Cherokee Trail), Kaeli Powe (Cherokee Trail)
11 a.m.: 4A Boys Discus — Nathan Hunholz (Vista PEAK)
1:30 p.m.: 4A Girls Discus — Alyssa Johnson (Vista PEAK)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments