Track & Field: Class 5A/4A state meet results, Day One

357
WMHigh.GrandGirls4x800Medals5374FB3200
The Grandview girls 4×800 meter relay team, from left, Caroline Robbins, Brie Oakley, Kaitlyn Mercer and Kayla Vallin pose with their fifth-place medals at the Class 5A state track meet on May 19, 2016, at Jefferson County Stadium. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

LAKEWOOD | Championships finals results from the first day of the Class 5A/4A state track meet contested on May 19, 2016, at Jefferson County Stadium. Aurora athletes bold and uppercased:

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

2016 CLASS 5A/4A STATE TRACK MEET RESULTS (DAY ONE)

May 19 at Jefferson County Stadium

BOYS

5A 3,200 meter run: 1. Henry Raymond (Poudre), 9 minutes, 25.21 seconds; 2. JACK DAVIDSON (REGIS JESUIT), 9:27.51; 3. Paxton Smith (Mountain Vista), 9:30.50; 4. Steven Goldy (Arapahoe), 9:32.94; 5. Parker MacKay (Mountain Vista), 9:36.75; 6. Harrison Scudamore (Denver East), 9:39.47; 7. Kyle Moran (Cherry Creek), 9:41.26; 8. Mason Brevig (Arapahoe), 9:48.04; 9. Jake Mitchem (Broomfield), 9:50.31

5A 4×800 meter relay: 1. Monarch, 7 minutes, 51.57 seconds; 2. Boulder, 7:53.97; 3. Mountain Vista, 7:57.50; 4. Cherry Creek, 8:02.36; 5. ThunderRidge, 8:03.07; 6. Fort Collins, 8:03.94; 7. Rock Canyon, 8:04.63; 8. Broomfield, 8:06.38; 9. Coronado, 8:07.51; Aurora results: 13. Grandview (Brian Burris, Colin Armstrong, Cory Smith, Caleb Randolph), 8:12.48; 18. Cherokee Trail (Rylan Wallace, Hunter Glasgo, Kyle Stafford, Bryson Nelson), 8:27.65

5A pole vault: 1. Connor Roberts (Cherry Creek), 15 feet, 10 inches; 2. Max Manson (Monarch), 15-7; 3. Davis Butte (Chaparral), 15-4; T4. JASON LEWIS (REGIS JESUIT), 14-7; T4. Cole Rowan (Monarch), 14-7; 6. Riley Chase (Castle View), 14-7; 7. Eli Chance (Fairview), 14-7; 8. GEOFFREY LORD (REGIS JESUIT), 14-1; 9. Bryce Nault (ThunderRidge), 13-7; Other Aurora result: T10. Jacob Braaksma (Grandview), 13-1

5A long jump: 1. David Cunningham (Highlands Ranch), 22 feet, 9 3/4 inches; 2. Danny Williams (Pomona), 22-9 1/2; 3. CHANCE WALKER (RANGEVIEW), 22-6 1/4; 4. William Ross (Palmer), 22-3 3/4; 5. Braden Smith (Lakewood), 21-11; 6. TA’MAR WILSON (CHEROKEE TRAIL), 21-10 3/4; 7. AUSTIN CAMPBELL (REGIS JESUIT), 21-8 1/4; 8. KJ SAPP (CHEROKEE TRAIL), 21-7 1/2; 9. ANGEL HEREDIA (HINKLEY), 21-1 1/4; Other Aurora results: 11. Hayden Blubaugh (Grandview), 20-11; 17. Aaron Harris (Grandview), 20-0 3/4; Javan Lanier (Regis Jesuit) DNS

5A high jump: 1. AUSTIN CAMPBELL (REGIS JESUIT), 6 feet, 9 inches; 2. DAVID THORNTON (CHEROKEE TRAIL), 6-9; 3. UCHE OBINNAH (GRANDVIEW), 6-6; 4. Cale Ferrin (Dakota Ridge), 6-4; T5. Danny Williams (Pomona), 6-2; T5. Koby Dudley (Castle View), 6-2;  7. Bryce Williams (Broomfield), 6-2; 8. Tanner Walsh (Palmer), 6-2; 9. Jequan Hogan (Fountain-Fort Carson), 6-2; Other Aurora results: T10. Dominick Jackson (Aurora Central), 6-0; EJ Reed (Rangeview) NH

5A discus: 1. Jacob Condill (Chaparral), 157 feet, 3 inches; 2. Jackson Wibbels (Pine Creek), 152-8; 3. Andy Ritter (Ralston Valley), 148-9; 4. Brandon Micale (Pomona), 148-7; 5. Justin Green (Rocky Mountain), 147-4; 6. Marco Colbray (Rocky Mountain), 147-2; 7. Charles Broomfield (Coronado), 143-4; 8. Ryan Holt (ThunderRidge), 142-11; 9. Zac Bitton (Greeley West), 140-08; Aurora results: 10. Ruben Estrada (Cherokee Trail), 140-00; 18. Tama Tuitele (Regis Jesuit), 122-1

GIRLS

5A 3,200 meter run: 1. BRIE OAKLEY (GRANDVIEW), 10 minutes, 33.16 seconds (5A Meet Record, previous 10:34.09 by Boulder’s Melody Fairchild in 1990); 2. Megan Mooney (Horizon), 11:09.34; 3. Allison Mann (Liberty), 11:11.60; 4. Kacey Doner (Rocky Mountain), 11:14.77; 5. Holly Bent (Monarch), 11:15.36; 6. Savanna Dalton (Castle View), 11:15.96; 7. Lauren Gregory (Fort Collins), 11:16.29; 8. Claudia Burgess (Boulder), 11:24.16; 9. Audrey Lookner (Monarch), 11:26.36; Other Aurora result: 14. Amy McConnell (Cherokee Trail), 11:52.14

5A 4×800 meter relay: 1. Cherry Creek, 9 minutes, 23.64 seconds; 2. Fairview, 9:25.23; 3. Rocky Mountain, 9:29.37; 4. ThunderRidge, 9:29.80; 5. GRANDVIEW (Kaitlyn Mercer, Kayla Vallin, Caroline Robbins, Brie Oakley), 9:32.21; 6. Horizon, 9:34.04; 7. Coronado, 9:34.50; 8. Mountain Vista, 9:42.72; 9. Arapahoe, 9:45.44; Other Aurora result: 11. Cherokee Trail (Erica Knibbe, Jordan Herrera, Amy McConnell, Caitlin McConnell), 9:52.26

5A pole vault: 1. Chloe Woest (Fossil Ridge), 12 feet, 2 inches; 2. Avery Paxton (Cherry Creek), 11-4; 3. Tate Thornton (Rocky Mountain), 11-4; 4. Mia Moret (Poudre), 11-4; 5. Josie Eder (Loveland), 10-10; 6. Annalise Arant (Fairview), 10-10; 7. Heidi Liles (Monarch), 10-10; 8. Spencer Elder (ThunderRidge), 10-4; 9. CHOYING O’BRIEN (SMOKY HILL), 10-4; Other Aurora result: T11. Carlie Andrie (Smoky Hill), 9-10

5A long jump: 1. Audra Koopman (Fort Collins), 19 feet, 5 inches; 2. Kiana Gomez (Brighton), 18-0; 3. SYDNEE LARKIN (CHEROKEE TRAIL), 17-9; 4. Kailey Paterson (Fort Collins), 17-6 3/4; 5. MICHAELA ONYENWERE (GRANDVIEW), 17-3 3/4; 6. Hannah Carlson (Arapahoe), 17-1 3/4; 7. Chloe Woest (Fossil Ridge), 17-0 1/2; 8. Julie MacKin (Castle View), 16-11 3/4; 9. Celia Smith (Coronado), 16-11; Other Aurora results: 12. Aumni Ashby (Cherokee Trail), 16-6 1/4; 17. Chian Deloach (Cherokee Trail), 15-10 1/2; 19. Mia Steele (Eaglecrest), 14-8 1/2; 20. Alisha Davis (Grandview), 14-4 1/4

5A discus: 1. Gina Coleman (Fountain-Fort Carson), 145 feet, 9 inches; 2. Gabrielle McDonald (Rocky Mountain), 141-7; 3. Kiara Olson (Doherty), 135-4; 4. Sierra Suazo (Castle View), 132-2; 5. Hannah McClure (Pomona), 124-0; 6. Sydney Marr (Pine Creek), 121-8; 7. Meredith Minton (Douglas County), 120-6; 8. Kelly Ervin (Fort Collins), 119-11; 9. Emma Dern (Fort Collins), 118-4; Aurora result: Deidre Cooney (Smoky Hill) DNS