Track & Field: Class 5A state meet results, May 17

166

LAKEWOOD | Results from prelims and finals at the Class 5A state track meet on Thursday, May 17, at Jefferson County Stadium. Aurora athletes and teams are uppercased and bold. Meet continues Friday and Saturday:

CLASS 5A STATE TRACK MEET RESULTS

FINAL EVENTS (Top 9 place)

5A Girls 3,200 meter run: 1. McKenna Spillar (Dakota Ridge), 11 minutes. 00.85 seconds; 2. Alaina Anderson (Pomona), 11:00.86; 3. RIKKI GONZALES (RANGEVIEW), 11:01.46; 4. Jordyn Colter (Cherry Creek), 11:01.95; 5. Hannah Everson (Liberty), 11:02.42; 6. RACHAEL CHACKO (SMOKY HILL), 11:02.62; 7. Isabelle Kennedy (Fairview), 11:02.71; 8. ERIN NORTON (GRANDVIEW), 11:03.27; 9. Karlee Schwartzkopf (Mountain Vista), 11:03.61; 10. Erin McLaughlin (Boulder), 11:13.52; 11. Emma Gee (Legacy), 11:14.12; 12. Melanie Nun (Legacy), 11:20.05; 13. Janelle Lincks (Horizon), 11:28.77; 14. Lindsey Smith (Mountain Vista), 11:44.48; 15. Sam Lewis (Boulder), 11:55.52; 16. Ashley Bock (Fossil Ridge), 11:58.09; 17. Kari VanZyl (Fort Collins), 12:16.62; Taylor Floming (Monarch) did not start

5A Boys 3,200 meter run: 1. Griffin Hay (Fort Collins), 9 minutes, 30.61 seconds; 2. Jefferson Abbey (Fort Collins), 9:33.30; 3. Danny Carney (Dakota Ridge), 9:33.99; 4. Brandon Williams (Bear Creek), 9:35.01; 5. Stefan Lowe (Bear Creek), 9:37.19; 6. Garrett Kenyon (Liberty), 9:38.39; 7. Ed Cleary (Fossil Ridge), 9:38.80; 8. Christopher Davis (Arapahoe), 9:39.80; 9. Adam Hartman (Horizon), 9:42.45; 10. Clayson Shumway (Liberty), 9:44.81; 11. Cerake Gerberkidane (Denver East), 9:47.85; 12. Tucker Hamilton (Rampart), 9:52.14; 13. John Patterson (Fort Collins), 10:04.38; 14. Michael Claflin (Liberty), 10:05.28; 15. Taylor Anders (Greeley West), 10:08.20; 16. Andrew Walton (Mountain Vista), 10:13.78; KYLE AMES (SMOKY HILL), Kirk Webb (Monarch), did not start

5A Girls 4×800 meter relay: 1. Cherry Creek, 9 minutes, 6.26 seconds; 2. Monarch, 9:15.78; 3. Arapahoe, 9:19.38; 4. Loveland, 9:20.09; 5. Mountain Vista, 9.25.29; 6. Fort Collins, 9:26.84; 7. Pine Creek, 9:30.38; 8. Highlands Ranch, 9:35.70; 9. SMOKY HILL, 9:36.27; Other Aurora results: 15. Grandview, 9:50.42

5A Boys 4×800 meter relay: 1. Cherry Creek, 7 minutes, 47.12 seconds; 2. Fairview, 7:56.44; 3. SMOKY HILL, 8:01.83; 4. Chatfield, 8:03.58; 5. Littleton, 8:04.39; 6. Mountain Vista, 8:07.13; 7. Heritage, 8:07.50; 8. Fossil Ridge, 8:09.10; 9. Chaparral, 8:11.85; Other Aurora results: 13. Grandview, 8:15.48; 16. Cherokee Trail, 8:21.74

5A Girls pole vault: 1. Lauren Santi (Lakewood), 11 feet, 6 inches; 2. Lauren Brunsdale (Lakewood), 11-0; 3. Mikeala Lodl (Lakewood), 10-6; 4. Megan McCabe (Cherry Creek), 10-6; T5. McKenzie Patarino (Lakewood), 10-0; T5. Paris Duhamel (Arapahoe), 10-0; T7. Zoe Robb (Boulder), 10-0; T7. Madison Gomer (Ralston Valley), 10-0; T9. ANNA LOKEN (GRANDVIEW), 10-0; T9. Lisa Bohannon (Loveland), 10-0; T9. Emily Cleary (Fossil Ridge), 10-0; Other Aurora results: T14. Drew Cooper (Smoky Hill), 9-6

5A Boys pole vault: 1. Nick Dalton (Bear Creek), 15 feet, 9 inches; 2. Josh Holland (Arapahoe), 14-6; 3. Mackenzie Felkley (Boulder), 14-6; T4. Austin Walter (Rocky Mountain0, 14-0; T4. Dakota Vickles (ThunderRidge), 14-0; T6. JORDAN HATFIELD (REGIS JESUIT), 13-6; T6. Nolan Ellis (Chaparral), 13-6; 8. Ryan Reasoner (Chaparral), 13-6; 9. MITCHELL WALTZ (CHEROKEE TRAIL), 13-0; Other Aurora results: 10. Harley Korte (Cherokee Trail), 13-0

5A Girls long jump: 1. Chyna Ries (George Washington), 19 feet, 5 inches; 2. Haley Brogan (Lakewood), 18-4 1/4; 3. DANIELLE WILLIAMS (EAGLECREST), 17-9 3.4; 4. HANNAH SPARKS (CHEROKEE TRAIL), 17-9 1/2; 5. Stephanie Bess (Arvada West), 17-7 1/2; 6. Koree Willer (Fossil Ridge), 17-6 1/2; 7. Carly Lester (Rocky Mountain), 17-6 1/4; 8. Whitney Jackson (Grand Junction), 17-4; 9. Diana Curti (Palmer), 16-11 1/2; Other Aurora results: 11. Stephanie Nwagwu (Grandview), 16-3; 17. Brianna Pardner (Overland), 14-10 3/4

5A Boys high jump: 1. Ryan Cook (Rampart), 6 feet, 7 inches; 2. Camren McWee (Legacy), 6-6; 3. AVERY ROBERTS (EAGLECREST), 6-6; 4. Simon Hayes (Pine Creek), 6-5; 5. Trevor Rex (Highlands Ranch), 6-5; 6. CAMERON SMITH (CHEROKEE TRAIL), 6-3; 7. Brandon Rodewald (ThunderRidge), 6-3; 8. Tre Howard (Greeley West), 6-2; T9. Tyler Russell (Fossil Ridge), 6-2; T9. Matt Bolt (Liberty), 6-2; Other Aurora results: 12. Jr Smith (Grandview), 6-0

5A Girls discus: 1. KATIE PHAM (RANGEVIEW), 141 feet, 3 inches; 2. Sydnie Spencer (Loveland), 140-8; 3. Ashley Ehardt (Rampart), 133-5; 4. Anna Gerhard (Loveland), 127-6; 5. Valleria Miranda (Lakewood), 126-5; 6. Brigitta Games (Chatfield), 125-3; 7. Josephine Natrasevschi (Fort Collins), 123-10; 8. Rachel Pott (Poudre), 119-8; 9. Kara Walling (Legacy), 119-4; Other Aurora results: 18. Maddie Leatherbury (Cherokee Trail), 95-5

5A Boys discus: 1. ZACK GOLDITCH (GATEWAY), 167 feet, 11 inches; 2. Kenny Shinley (Pomona), 164-2; 3. Josh Croy (Columbine), 163-3; 4. Austin Waterman (Greeley West), 159-9; 5. Colton Deters (Grand Junction), 154-3; 6. Deshaun Harris (Grand Junction), 151-5; 7. Cody Nitzel (Bear Creek), 150-11; 8. Bryce Wilson (Rocky Mountain), 150-8; 9. Brendan Boyle (Rocky Mountain), 150-8; Other Aurora results: 13. Ben Hanson (Grandview), 133-0; 17. Taylor Schultz (Grandview), 112-2

PRELIMS (Top 9 qualify for finals)

5A Girls 800 sprint medley relay: 1. Loveland, 1 minute, 46.47 seconds; 2. EAGLECREST, 1:48.33; 3. Fountain-Fort Carson, 1:47.40, 4. Ponderosa, 1:48.69, 5. Pine Creek, 1:48.36; 6. Littleton, 1:48.84; 7. Arapahoe, 1:48.51; 8. Fort Collins, 1:48.87; 9. OVERLAND, 1:48.95. Other Aurora results: No. 12 Rangeview, 1:50.38; No. 18 Regis Jesuit, 1:56.19

5A Girls 100 meter dash: 1. ZAINAB SANNI (SMOKY HILL), 11.80 seconds; 2. Chyna Ries (George Washington), 11.93; 3. Alleandra Watt (Pine Creek), 11.96; 4. Emily Romo (Cherry Creek), 12.11; 5. DAISHA STANLEY (CHEROKEE TRAIL), 12.29; 6. LETTIA WILSON (GRANDVIEW), 12.30; 7. Kiera Brown (Liberty), 12.37; 8. MIA HOLLAND (REGIS JESUIT), 12.39; 9. Sierra Vaden (Denver East), 12.48; Other Aurora results: 11. Shayna Yon (Cherokee Trail), 12.60; 12. Brianna Pardner (Overland), 12.62

5A Boys 100 meter dash: 1. Raymond Bozmans (Fort Collins), 10.67 seconds; 2. Ben Meyer (Fairview), 10.74; 3. Gavin McHenry (Chaparral), 10.78; 4. Markesh Woodson (Ftn.-Fort Carson), 10.79; 5. Solyde Bankston (Ftn.-Fort Carson), 10.85; 6. Enyinna Isiguzo (George Washington), 10.91; 7. Tanner Townsend (Castle View), 10:96; 8. Matthew Hughes (Fort Collins), 11.00; 9. GLEN TAYLOR (GRANDVIEW), 11.04; Other Aurora results: 11. John Green (Cherokee Trail), 11.21; 12. Joey Scott (Cherokee Trail), 11.27; 16. Marcus Harris (Eaglecrest), 11.86; Chaz Butler (Overland) did not start

5A Girls 4×200 meter relay: 1. Loveland, 1 minute, 39.22 seconds; 2. EAGLECREST, 1:40.28; 3. Littleton, 1:42.19; 4. Fort Collins, 1:42.20; 5. CHEROKEE TRAIL, 1:42.47; 6. Cherry Creek, 1:43.24; 7. Pine Creek, 1:43.16; 8. Fountain-Fort Carson, 1:43.33; 9. Arapahoe, 1:43.63; Other Aurora results: 12. Smoky Hill, 1:44.61; 14. Rangeview, 1:44.82; 15. Grandview, 1:45.32

5A Boys 4×200 meter relay: 1. Fort Collins, 1 minute, 27.10 seconds; 2. GRANDVIEW, 1:27.54; 3. Fountain-Fort Carson, 1:27.23; 4. RANGEVIEW, 1:27.653; 5. Chaparral, 1:27.654; 6. Fairview, 1:28.21; 7. CHEROKEE TRAIL, 1:27.79; 8. ThunderRidge, 1:28.26; 9. Heritage, 1:28.29

5A Girls 100-meter hurdles: 1. Dior Hall (George Washington), 13.31 seconds; 2. Erin Bowers (ThunderRidge), 14.60; 3. Carly Lester (Rocky Mountain), 14.65; 4. Haley Brogan (Lakewood), 15.08; 5. Kaylee Packham (Loveland), 15.10; 6. Monica Franco (Fort Collins), 15.24; 7. Margaret Hurst (Doherty), 15:18; 8. Justine Sherman (Fairview), 15.36; 9. AMANDA ANDREWS (CHEROKEE TRAIL), 15.51; Other Aurora results: 10. Taylor Hill (Grandview), 15.58; Victoria Coombe (Eaglecrest) did not start

5A Boys 110-meter hurdles: 1. Nick Dalton (Bear Creek), 14.82 seconds; 2. Ryne Chavez (Doherty), 14.86; 3. Jace Horak (Fossil Ridge), 14.84; 4. Aaron Paden (Pine Creek), 14.97; 5. DEVIN BELL (CHEROKEE TRAIL), 15.00; 6. John Lambert (Fountain-Fort Carson), 15.11; 7. Cody Billings (Littleton), 15.06; 8. Charles Rappe (Poudre), 15.07; 9. Ethan Leonard (Fossil Ridge), 15.24; Other Aurora results: 16. Jordan Charles (Grandview), 15.54

5A Girls 400 meter dash: 1. Rhianna Williams (Fossil Ridge), 55.94 seconds; 2. Sarah Clough (Cherry Creek), 56.39; 3. Amanda Lark (Ponderosa), 56.45; 4. McKenzie Brogan (Lakewood), 56.82; 5. Kaela Edwards (Littleton), 56.81; 6. Grace Brittan (Littleton), 56.97; 7. Taryn Phipps (Arapahoe), 57.34; 8. Dana Gaetani (Littleton), 57.41; 9. BRIANNA PARDNER (OVERLAND), 57.61; Other Aurora results: 12. Alicia Taurchini (Eaglecrest), 59.05; 13. Ashley Windom (Eaglecrest), 59.54

5A Boys 400 meter dash: 1. Kordell Deffebaugh (Montbello), 47.19 seconds; 2. Ian Rozier (ThunderRidge), 47.92; 3. Raymond Bozmans (Fort Collins), 48.20; 4. Erik Gaytan (Chatfield), 48.34; 5. Lance Loken (Arapahoe), 48.36; 6. Jesse Dunn (Pomona), 48.52; 7. Ben Goodman (Palmer), 48.66; 8. JORDAN MEDINA (RANGEVIEW), 49.06; 9. Ryne Chavez (Doherty), 49.06; Other Aurora results: Brandon Singleton (Cherokee Trail), did not start

5A Girls 200 meter dash: 1. Alleandra Watt (Pine Creek), 24.48 seconds; 2. ZAINAB SANNI (SMOKY HILL), 24.71; 3. TASHAY BROWN (EAGLECREST), 24.79; 4. Chyna Ries (George Washington), 24.83; 5. DIor Hall (George Washington), 24.92; 6. Emily Romo (Cherry Creek), 25.24; 7. MIA HOLLAND (REGIS JESUIT), 25.46; 8. Rhianna Williams (Fossil Ridge), 25.50; 9. McKenzie Brogan (Lakew00d), 25.75; Other Aurora results: 10. Lettia Wilson (Grandview), 26.09

5A Boys 200 meter dash: 1. Raymond Bozmans (Fort Collins), 21.56 seconds; 2. Ben Meyer (Fairview), 21.70; 3. Kordell Deffebaugh (Montbello), 21.62; 4. Erik Gaytan (Chatfield), 22.11; 5. Enyinna Isiguzo (George Washington), 21.89; 6. Ryan Rubley (Mountain Vista), 22.19; 7. Gavin McHenry (Chaparral), 21.96; 8. GLEN TAYLOR (GRANDVIEW), 22.30; 9. Tanner Townsend (Castle View), 22.39; Other Aurora results: 13. John Green (Cherokee Trail), 22.76; Marcus Harris (Eaglecrest), Chaz Butler (Overland), did not start

Reach Sports Editor Courtney Oakes at [email protected] or 303-750-7555