Cherokee Trail freshman Kaeli Powe is qualified in three events for the Class 5A girls state track & field meet May 19-21, 2022, at Jefferson County Stadium. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Individual and relay qualifiers by Aurora school for the Class 4A & 5A girls state track & field championship meet scheduled for May 19-21, 2022, at Jefferson County Stadium:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

AURORA CENTRAL (4A): Maddiana Finley-James, sr. (long jump)

CHEROKEE TRAIL (5A): Symone Adams, jr. (100 meters/200 meters); Ka’Moyyah Allen, fr. (400 meters); Sydnie Bernard, jr. (pole vault); Lillian Krob, jr. (long jump); Ryen Galloway, fr. (high jump/triple jump); Sanaai Hancock, soph. (300 meter hurdles); Natalia Leu-Pierre, sr. (shot put/discus); Mckenna Mazeski, jr. (1,600 meters/3,200 meters); Kaeli Powe, fr. (100 meter hurdles/triple jump/long jump); Natalie Rue, sr. (triple jump/long jump); Sky Thompson, fr. (triple jump/long jump). Relays: 4×100 meters, 4×200 meters, 4×800 meters and 800 meter sprint medley

EAGLECREST (5A): Rachel Carlsen, soph. (100 meter hurdles/300 meter hurdles); Blythe Cayko, jr. (shot put); Haley Esser, sr. (200 meters/400 meters); Bianca Gleim, jr. (100 meters); Di’Vynne Smith, sr. (shot put); Jaylynn Wilson, fr. (200 meters). Relays: 4×100 meters, 4×200 meters, 4×400 meters and 800 meter sprint medley

GRANDVIEW (5A): Gabriella Cunningham, soph. (100 meters/100 meter hurdles/300 meter hurdles); Andrea Davis, fr. (high jump); Mattea Dolan, jr. (long jump); Haley Glunz, jr. (high jump); Madeleine Hemstreet, sr. (pole vault); Ava Robinson, jr. (200 meters/400 meters); Dallis Robinson, jr. (high jump); Molly Skurcenski, sr. (400 meters). Relays: 4×100 meters, 4×200 meters, 4×800 meters and 800 meter sprint medley

HINKLEY (5A): Leilah Swanson, jr. (shot put); Courtney Wilborn, sr. (100 meters/200 meters/100 meter hurdles/300 meter hurdles)

RANGEVIEW (5A): Zane Bullock, jr. (100 meters/200 meters/long jump); Ayana Simpson, sr. (high jump); Grace Solarin, sr. (shot put/discus). Relay: 4×100 meters

REGIS JESUIT (5A): Fabiola Belibi, sr. (100 meter hurdles/300 meter hurdles/long jump); Sophie Dicosola, sr. (high jump); Izabelle Salum, fr. (100 meter hurdles). Relays: 4×100 meters, 4×200 meters, 4×400 meters and 800 meter sprint medley

SMOKY HILL (5A): Katelynn Klatt, sr. (high jump); Jazlyn Lindsey, sr. (400 meters); Desiree Young, jr. (high jump). Relay: 4×400 meters

VISTA PEAK (4A): Alyssa Johnson, sr. (discus); Mikenzie Jones, sr. (shot put); Kendall McCoy, jr. (100 meters/100 meter hurdles/300 meter hurdles); Mariah Norris, sr. (100 meters); Averi Williams, jr. (100 meters/200 meters). Relay: 4×200 meters

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments