AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Friday, Sept. 24, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

FOOTBALL

Castle View 56, Hinkley 8

Score by quarters:

Castle View  28  14  0  14 — 56

Hinkley          0    0  8    0 —  8

Hinkley highlights: Wondame Davis Jr. rushing touchdown; Dayvon Vaughns 2-point conversion

Cherry Creek 34, Regis Jesuit 14

Score by quarters:

Cherry Creek  10  7  7  10 — 34

Regis Jesuit      0  0  7    7 — 14

Regis Jesuit highlights: Zavier Carroll 2 rushing touchdowns

Grandview 42, Horizon 8

Score by quarters:

Horizon      0    0  0  8 —   8

Grandview  7  28  7  0 — 42

Grandview highlights: Liam Szarka 71 yards passing, 2 passing touchdowns, rushing touchdown; Moosah Alsaffar 127 yards rushing, rushing touchdown; Chase Dahir 66 yards rushing, rushing touchdown; Evan Johnson 57 yard punt return touchdown; Charlie Dick receiving touchdown; Brody Robinson 41 yards receiving, receiving touchdown; Malique Singleton blocked field goal

Mullen 42, Eaglecrest 17

Score by quarters:

Eaglecrest  0  10    0  7 — 17

Mullen        0  21  14  7 — 42

Eaglecrest highlights: Diego Cearns rushing touchdown; Aaron Frimpong interception return touchdown; Sinai Ruiz 27 yard field goal

Overland 41, Wheat Ridge 0

Score by quarters:

Overland       0  21  13  7 — 41

Wheat Ridge  0   0    0   0 —  0

Overland highlights: Andre Veasley 3 passing touchdowns, rushing touchdown; Jamille Humphrey 2 receiving touchdowns; Keyonu Roberson receiving touchdown; Khalil Ali-Fisher rushing touchdown; Sir Joiner rushing touchdown

Smoky Hill 28, Pomona 27

Score by quarters:

Pomona        6  7  7  7 — 27

Smoky Hill  13  0  7  8 — 28

Smoky Hill highlights: Marvin Jones 2 rushing touchdowns; Tyliq Bowers passing touchdown, rushing touchdown; Anthony Harris Jr. receiving touchdown; Malik Daniels fumble recovery; Roscoe Taylor interception

BOYS SOCCER

Jesuit Classic (at Regis University)

Regis Jesuit 3, Gonzaga 1

Score by halves:

Gonzaga      0  1 — 1

Regis Jesuit  0  3 — 3

Regis Jesuit goals: Nico Correa 2, Jenson Davis. Regis Jesuit assists: Joseph Bennett, Giovanny Espinoza

SOFTBALL

Douglas County 13, Regis Jesuit 7

Score by innings (r-h-e):

Regis Jesuit  112 010 2 —   7   8  3

Douglas Co.  208 102 x — 13  16  1

CROSS COUNTRY

Dave Sanders Invitational (at Clement Park)

Division I boys team scores: 1. Rocky Mountain 52 points; 2. Mountain Vista 106; 3. Chaparral 118; 4. Horizon 147; 5. GRANDVIEW 152; 6. Chatfield 188; 7. Arapahoe 192; 8. Arvada West 203; 9. Ralston Valley 204; 10. ThunderRidge 210; 11. Heritage 275; 12. Loveland 289; 13. George Washington 337; 14. Mountain Range 419; 15. Lakewood 431; 16. Columbine 499; 17. Cherry Creek 505; 18. Castle View 528; 19. Prairie View 557; 20. OVERLAND 595; 21. Bear Creek 660

Grandview results: 6. Andrew Fox, 16 minutes, 28.80 seconds; 17. Owen Zitek, 17:02.10; 26. Tyler Garfield, 17:08.40; 48. Jason Lyon, 17:39.40; 54. Jacob Blevins, 17:45.30; 55. Lucas Blevins, 17:45.60; 74. Danek Colson, 18:10.50; 87. Alex Bennett, 18:36.70; 88. Joseph Peavy (Grandview), 18:36.90; 122. Gavin Utroske, 19:36.80;

Overland results: 148. Eli Post, 20:24.00; 171. Amir Mhamdi, 22:55.60; 17. Luciano Mary, 22:56.70; 176. Elijah Micah, 25:34.80; 177. Xavier Rodriguez, 25:45.70

Division I girls team scores: 1. Rocky Mountain 89 points; 2. Chatfield 101; 3. Heritage 103; 4. Ralston Valley 132; 5. Arvada West 150; 6. George Washington 158; 7. Cherry Creek 159; 8. Chaparral 223; 9. ThunderRidge 225; 10. GRANDVIEW 232; 11. Lakewood 254; 12. Columbine 262; 13. Horizon 284; 14. Castle View 410; 15. Mountain Range 460; 16. Bear Creek 489

Grandview results: 26. Ashlynn Mojica, 20 minutes, 31.80 seconds; 31. Grace Kirkpatrick, 20:36.70; 49. Emma Thomure, 21:40.20; 59. Lillian Carll, 21:49.10; 88. Emerson Rohrig, 22:44.10; 104. Julia Pace, 23:22.30

Overland results: 140. Kylie Shady, 29:51.60; 141. Sarah Sadler, 29:51.70; 152. Laney Mann, 36:19.30

Division 2 boys team scores: 1. Cheyenne Central 39 points; 2. Battle Mountain 61; 3. Mead 71; 4. Mullen 141; 5. Holy Family 145; 6. Poudre 155; 7. Littleton 179; 8. Cheyenne East 242; 9. Fort Morgan 300; 10. Riverdale Ridge 343; 11. Green Mountain 343; 12. Elizabeth 403; 13. Wheat Ridge 428; 14. Rifle 436; 15. Machebeuf 461; 16. D’Evelyn 461; 17. Golden 497; 18. The Vanguard School 500; 19. Kent Denver 537; 20. STEM High School 552; 21. Evergreen 554; 22. VISTA PEAK 556; 23. Englewood 711; 24. Byers 711; 25. HINKLEY 712

Vista PEAK results: 65. Cooper Anderson, 18 minutes, 29.10 seconds; 117. Tytus Hettich, 19:28.80; 147. Anders Pouliot, 20:48.20; 153. Jonathan Babers, 21:06.20; 169. Garrett Summey, 22:01.50; 173. Steven Lenz, 22:12.20; 174. LeRoy Briggs, 22:23.30;

Hinkley results: 151. Celestino Reyna, 21:03.20; 172. Osmer Hernandez, 22:07.30; 175. Isaac Osei, 22:32.80; 177. Joseph Negrete, 22:38.50; 178. Ethan Simmons, 22:46.40; 181. Jose Gonzalez, 23:05.80; 190. Luis Rivera, 24:02.40

Division 2 girls team scores: 1. Cheyenne Central 56 points; 2. Battle Mountain 80; 3. Mullen 83; 4. Golden 118; 5. Cheyenne East 188; 6. Holy Family 190; 7. Kent Denver 198; 8. Green Mountain 219; 9. Poudre 243; 10. Mead 262; 11. Elizabeth 315; 12. D’Evelyn 318; 13. Fort Morgan 345; 14. Evergreen 365; 15. Wheat Ridge 397; 16. Littleton 415; 17. VISTA PEAK 460; 18. Summit 490; 19. STEM High School 551; 20. Byers 617; HINKLEY no score

Vista PEAK results: 14. Grace Dow, 19 minutes, 58.80 seconds; 121. Anastasia Smith, 24:18.50; 127. Bella McCarty, 24:31.20; 154. Jenasis Kramer, 26:52.30; 157. Eliza MacLeay, 27:21.10; 160. Jalia Turner, 28:10.70

Hinkley results: 129. Yazmin Chavez, 24:33.10; 156. Alejandra Villasenor, 27:07.10; 162. Jazmin Lopez, 30:07.20

Desert Twilight (Casa Grand, Ariz.)

Boys Sweepstakes team scores: 1. Niwot 61 points; 2. El Paso Eastwood 143; 3. Desert Vista 157; 4. CHEROKEE TRAIL 168; 5. Highland High 260; 6. IMG Academy 261; 7. Longmont 291; 8. Salpointe Catholic 319; 9. Cheyenne Mountain 323; 10. Campo Verde 336; 11. Durango 339; 12. Pasadena 341; 13. Ironwood Ridge 402; 14. Mesa MOuntain View 416; 15. Alamosa 420; 16. Brophy College Prep 424; 17. Northwest Christian 442; 18. Shadow Mountain 447; 19. San Elizario 449; 20. Eagle Valley 460; 21. Air Academy 461; 22. Gilbert 472; 23. Liberty 482; 24. El Paso Riverside 517; 25. El Paso Cathedral 520; 26. Hamilton 761; 27. Flagstaff 885

Cherokee Trail results (out of 231 runners): 17. Hunter Strand, 15 minutes, 30.20 seconds; 37. Evan Armstrong, 15:54.40; 58. Reuben Holness, 16:10.30; 62. Beck Gutjahr, 16:11.40; 66. Josh Lewis, 16:14.40; 68. Logan McGowan, 16:15.60; 69. Brendan McClure, 16:15.60; 97. Brady Smith, 16:33.10

Girls Sweepstakes team scores: 1. Niwot 44 points; 2. Arapahoe 77; 3. Desert Vista 122; 4. Pine Creek 185; 5. Highland High 189; 6. Air Academy 206; 7. Alamosa 246; 8. IMG Academy 250; 9. Perry 262; 10. Durango 292; 11. Casteel 332; 12. Liberty 342; 13. Flagstaff 348; 14. El Paso Eastwood 362; 15. Xavier College Prep 372; 16. Salpointe Catholic High School 433; 17. Desert Mountain 462; 18. Lewis-Palmer 470; 19. Red Mountain 496; 20. Shadow Ridge 499; 21. Eagle Valley 512; 22. Mesa Mountain View 524; 23. Hamilton 601; CHEROKEE TRAIL no score

Cherokee Trail results (out of 187 runners): 11. Makenna Mazeski, 17 minutes, 22.90 seconds

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments