AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Monday, Sept. 21, 2020:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

SOFTBALL

Grandview 8, Cherry Creek 1

Score by innings (r-h-e):

Cherry Creek  001 000 0 — 1   8  0

Grandview      412 001 x — 8  12  1

WP — Grandview: Chloe Miller (4 2/3 IP, 7 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 4 K). Grandview hitting: Alyssa Walker 3-4, 2 HR, 4 RBI, 3 runs; Miranda Ferrier 3-4, 2 2B, HR, 2 RBI, run; Jenny Allen 2-4, HR, 2 RBI, run; Lyla Michels 3-3, 2B, run; Erika Robinson 2-4, 2 SBs

Regis Jesuit 8, Heritage 5

Score by innings (r-h-e):

Regis Jesuit  121 001 3 — 8  12  2

Heritage       210 020 0 — 5    6  3

WP — Regis Jesuit: Lanie Smith (4 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 4 K). Regis Jesuit hitting: Brooke Carey 3-3, 2B, HR, RBI, 2 runs; Kendell Kersey 2-3, HR, 2 RBI, run; Carlie Jo Caldwell 2-4, 2 RBI; Lanie Smith 2-4, run; Hailey Simco 2-4, 2 runs, 2 SB; Maya Sobolevsky and Kilee Stortz RBI

Smoky Hill 9, Mullen 3

Score by innings (r-h-e):

Smoky Hill  200 430 0 — 9  12  0

Mullen         000 003 0 — 3   7  3

WP — Smoky Hill: Kenedy Sandoval (7 IP, 7 H, 3 R, 3 ER, 0 BB, 8 K). Smoky Hill hitting: Izzy Giroux 3-4, 2 2B, HR, 3 RBI, run; Gabi Giroux 2-5, 2 2B, 3 RBI; Kenedy Sandoval 2-4; Amrajie Bass 2-5, 2B, 2 RBI, run; Eliana Trujillo 1-2, RBI, run

BOYS GOLF

Class 5A Western Regional (at Raccoon Creek G.C.)

Team scores: 1. Rock Canyon 211; 2. Ralston Valley 218; 3. Highlands Ranch 221; 4. ThunderRidge 230; 5. Fort Collins 231; 6. Fairview 239; T7. CHEROKEE TRAIL 240; T7. Prairie View 240; T7. Liberty 240; 10. Boulder 242; 11. Rmapart 288; 12. Pomona 289; 13. Adams City 390

Aurora results: Cherokee Trail — Tyler Cassaday 76 (state qualifier), Mason Bernard 81, Michael Grube 83, Gavin Buttshaw 92

Class 5A Northern Regional (at Hyland Hills G.C.)

Team scores: 1. Fossil Ridge 225; 2. Pine Creek 227; 3. Legend 230; T4. Legacy 233; T4. Rocky Mountain 233; 6. Columbine 235; 7. GRANDVIEW 237; 8. Grand Junction 239; 9. Brighton 251; 10. Chaparral 252; 11. Mountain Range 276; 12. Vista Ridge 280; 13. Chatfield 290

Aurora results: Grandview — Kenny VanWormer 76 (state qualifier), Josh Stone 80 (state qualifier), Alex Chitkoksoong 81, Titus Miner 91; Overland — Noah Larchick 87; Dominic Gonzales 99

Class 4A Region 2 (at Country Club of Colorado)

Team scores: 1. Cheyenne Mountain 227; 2. Ponderosa 238; 3. Evergreen 239; 4. Lewis-Palmer 243; 5. Conifer 244; T6. Golden 251; T6. Discovery Canyon 251; 8. Palmer Ridge 253; 9. Littleton 265; 10. Air Academy 272; 11. D’Evelyn 276; 12. Wheat Ridge 294; 13. Thornton 319; 14. AURORA CENTRAL 410

Aurora results: Aurora Central — Rofiul Mohamed-Nasir 126, Jahki James 142, Nicholas Portillo 142, Simeon Veasley 142