AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Monday, Sept. 20, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

SOFTBALL

Arapahoe 8, Grandview 4

Score by innings:

Arapahoe   000 410 3 — 8

Grandview  022 000 0 — 4

LP — Grandview: Makayla Valle (7 IP, 12 H, 8 R, 4 ER, 2 BB, 14 K). Grandview hitting: Anna Hojnowski 3-4, 2B; Makayla Valle HR, 2 RBI; Ashley Miller RBI; Peytann Weiland 1-3, run; Brooklyn Heil 1-3, run

Eaglecrest 15, Cherry Creek 5

Score by innings:

Eaglecrest     135 06 — 15

Cherry Creek  500 00 —  5

WP — Eaglecrest: Lindsey Troftgruben (5 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 7 K). Eaglecrest hitting: Isabel Ervin 3-4, 2 2B, 2 RBI, 2 runs; Jayden Paulsen 2-3, 2B, HR, RBI, 3 runs; Molly Sherwood 2-3, 3 RBI; Lindsey Troftgruben 1-3, 2B, RBI, run; Mckenna George 1-3, RBI, run; Hailey Buttshaw and Ashley Dayton RBI

Heritage 20, Regis Jesuit 9

Score by innings:

Heritage      472 16 — 20

Regis Jesuit  250 11 —  9

LP — Regis Jesuit: Hailey Simco (4 IP, 9 H, 10 R, 8 ER, 7 BB, 0 K). Regis Jesuit hitting: Brooke Carey 2-3, 2 RBI, 2 runs; Hailey Simco 2-3, RBI, 2 runs, 2 SBs; Kendall Kersey 1-2, 2 RBi; Natalie Shellhorn 1-2, 3B, 2 RBI

Overland 22, STRIVE Prep-SMART 10

Score by innings:

STRIVE Prep  204 4 — 10

Overland       973 3 — 22

WP — Overland: Pennie Siple (3 IP, 1 H, 6 R, 0 ER, 3 BB, 5 K). Overland hitting: Bella Scroggin 2-2, 5 RBI, 3 runs; Leilany Torres 3-3, 3 RBI, 2 runs; Katelynn Czerpak 2-2, HR, 2 RBI, 4 runs; Trinity Jordan and Gabrielle Scroggin 2 RBI, Bianca Herrera and Daijah Odom RBI

BOYS GOLF

Class 5A Northern Regional at Coal Creek G.C.

Team scores (top two teams qualify for 5A state tournament): 1. GRANDVIEW 229; T2. Monarch 230; T2. Fossil Ridge 230; 4. Liberty 234; 5. Arvada West 236; T6. Legend 239; T6. Mountain Vista 239; 8. Grand Junction 242; 9. Boulder 247; 10. Brighton 249; 11. Bear Creek 280; 12. Rampart 284; Westminster NS

Top 15 individuals (par 72): T1. Austin Barry (Fossil Ridge) 72; T1. Kyle Leydon (Brighton) 72; 3. Hayden Woelk (Liberty) 73; 4. Caleb Michaels (Monarch) 74; T5. LUKAS BEISNER (GRANDVIEW) 75; T5. KENNY VANWORMER (GRANDVIEW) 75; T7. Jack Kaul (Grand Junction) 76; T7. Talan Gover (Monarch) 76; T9. Spencer Schlagel (Legend) 77; T9. Alex Rogers (Fossil Ridge) 77; T9. Brayden Scheich (Mountain Vista) 77; T12. Luke Landskov (Arvada West) 78; T12. Alex Lund (Liberty) 78; T14. ALEX CHITKOKSOONG (GRANDVIEW) 79; T14. Robby Capritta (Arvada West) 79; T14. Yusuke Ogi (Arvada West) 79; T14. Luke Kusserow (Mountain Vista) 79

Class 5A Southern Regional at Spring Valley G.C.

Team scores (top two teams qualify for 5A state tournament): 1. Arapahoe 214; 2. Fairview 234; 3. Rock Canyo 235; 4. ThunderRidge 236; 5. Ralston Valley 237; 6. Fruita Monument 244; 7. Fort Collins 245; 8. EAGLECREST 247; 9. Dakota Ridge 258; T10. Doherty 259; T10. Chaparral 259; 12. Palmer 283; 13. RANGEVIEW 293; 14. Adams City 347

Top 15 individuals (par 72): 1. Will Kates (Arapahoe) 68; 2. Grant Juergens (Arapahoe) 71; 3. ANDREW WHITE (EAGLECREST) 72; T4. Max Zadvorny (Arapahoe) 75; T4. Sawyer Sales (Fairview) 75; T4. Matthew Wilkinson (Arapahoe) 75; 7. Zach Lipfield (Rock Canyon) 76; T8. Dylan Everett (ThunderRidge) 77; T8. Jordan McCaslin (Ralston Valley) 77; T8. Charlie Tucker (Rock Canyon) 77; 11. Mathieu Zerwin (Fairview) 78; T12. Jack Barton (ThunderRidge) 79; T12. Makian Maydew (Ralston Valley) 79; T14. Kade Hayward (Fruita Monument) 80; T14. Ryan Oro (ThunderRidge) 80

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments