AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, June 5, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BASEBALL

Adams City 26, Aurora Central 20

Score by innings:

Adams City   131 457 5 — 26

Aur. Central  226 721 0 — 20

Fort Collins 9, Smoky Hill 1

Score by innings:

Smoky Hill    010 000 0 — 1

Fort Collins    113 400 x — 9

LP — Smoky Hill: Aaron Elgersma (4 IP, 9 H, 9 R, 7 ER, 4 BB, 4 K). Smoky Hill hitting: Adian Henry 2-2, 2B, run; Isaiah Seppelt 1-3, RBI; Jacob Heavers 1-3

Grandview 11, Cherokee Trail 10

Score by innings:

Cher. Trail  201 304 00 — 10

Grandview  012 250 01 — 11

Grandview hitting: Kohl Rullo 5-5, 2 2B, 3 RBI, run; Ryan Depew 2-4, run; Jacob Burr, Bradley Marshall and Austin Yi 2 RBI

Mullen 15, Overland 4

Score by innings:

Mullen    301 400 7 — 15

Overland  020 010 1 — 4

LP — Overland: Adrian Aleman (4 IP, 11 H, 8 R, 7 ER, 2 BB, 3 K). Overland hitting: Connor Bass 2-4, 3 RBI; Danny Bejerano 2-3, RBI; Dominic Gonzales 3-4, 2B, 3 runs

Regis Jesuit 13, Legacy 1

Score by innings:

Regis Jesuit  033 70 — 13

Legacy         001 00 —   1

WP — Regis Jesuit: Alec Wilis (4 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 6 K). Regis Jesuit hitting: Alec Willis 2-2, 2B, HR, 3 RBI, run; Nate McHugh 1-1, HR, 4 RBI, 2 runs; Isaac Wachsmann 1-2, 2 RBI, 2 runs; Finn O’Connor 2-4, 2 RBI, run

GIRLS SOCCER

Regis Jesuit 3, Douglas County 0

Score by halves:

Douglas Co.  0  0 — 0

Regis Jesuit   2  1 — 3

Regis Jesuit goals: Sophia Armstrong, Lily Hughes, Adeline Walick. Regis Jesuit assists: Anna Lantz 2, Keely Brown, Alexis Meyer

TRACK & FIELD

Dakota Ridge Invitational

Aurora boys winners: 400 meter run — Conrad Casebolt (Grandview), 50.60 seconds; 110 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 14.36 seconds; 300 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 38.43 seconds; 4×100 meter relay — Grandview, 41.80 seconds; 4×200 meter relay — Grandview, 1 minute, 32.72 seconds; 4×400 meter relay — Grandview, 3 minutes, 26.84 seconds; High jump — Aaron Briar (Grandview), 6 feet, 1 inch; Pole vault — Ryan Lippelt (Grandview), 12 feet, 9 inches

Aurora girls winners: 100 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), 15.07 seconds; 300 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), 45.28 seconds; 4×800 meter relay — Regis Jesuit (Harper Bradley, Alexandra Collins, Amelie Colsman, Erika Danzer), 10 minutes, 8.30 seconds

Douglas County Husky Invitational

Boys team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 122 points; 2. Castle View 101; 3. Chaparral 78; 4. Highlands Ranch 61.5; 5. Douglas County 57; 6. Legend 52; 7. OVERLAND 46; 8. VISTA PEAK 43; 9. Ponderosa 40; 10. Denver Christian 25; 11. EAGLECREST 21.5; 12. Ralston Valley 19; 13. Englewood 12; 14. Sheridan 3

Aurora boys winners: 100 meter dash — Jack Pierce (Cherokee Trail), 11.30 seconds; 200 meter dash — Sterling Brassfield (Eaglecrest), 22.66 seconds; 110 meter hurdles — Stephen Randle (Overland), 15.91 seconds; 4×200 meter relay — Cherokee Trail, 1 minute, 31.57 seconds; 4×400 meter relay — Cherokee Trail, 3 minutes, 33.44 seconds; Long jump — Ismael Cisse (Overland), 21 feet, 3 inches; Triple jump — Kai Ilela (Overland), 42 feet, 8 inches

Girls team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 172 points; 2. Castle View 113; 3. Douglas County 96.5; 4. Highlands Ranch 56; 5. Chaparral 48; 6. Ponderosa 43; 7. VISTA PEAK 36.5; 8. EAGLECREST 30; 9. OVERLAND 24; 10. Legend 21; 11. Englewood 15; 12. Ralston Valley 10; 13. Denver Christian 8

Aurora girls winners: 100 meter dash — Madison Manning (Overland), 13.09 seconds; 200 meter dash — Mariah Norris (Vista PEAK), 27.31 seconds; 800 meter run — Cameron McConnell (Cherokee Trail), 2 minutes, 18.75 seconds; 1,600 meter run — Cameron McConnell, 5 minutes, 2.09 seconds; 3,200 meter run — Mckenna Mazeski (Cherokee Trail), 11 minutes, 37.04 seconds; 100 meter hurdles — Sanaai Hancock (Cherokee Trail), 15.81 seconds; 300 meter hurdles — Sanaai Hancock (Cherokee Trail), 48.74 seconds; Triple jump — Natalie Rue (Cherokee Trail), 31 feet, 8 1/4 inches

Holy War

Boys team scores: 1. Lutheran 104 points; 2. Valor Christian 88; 3. REGIS JESUIT 50; 4. Holy Family 46; 5. Lutheran 23; 6. Faith Christian Academy 21

Aurora boys winner: 4×200 meter relay — Regis Jesuit, 1 minute, 35.19 seconds; High jump — Luke Ford (Regis Jesuit), 6 feet, 3 inches

Girls team scores: 1. Valor Christian 117 points; 2. REGIS JESUIT 113; 3. Holy Family 62; 4. Mullen 27; 5. Lutheran 23; 6. Faith Christian Academy 21

Aurora girls winners: 4×200 meter relay — Regis Jesuit (Moira Newman, Sophie Dicosola, Petra Augustine, Catherine Stava), 1 minute, 50.97 seconds; Discus — Elizabeth Barnhorst (Regis Jesuit), 87 feet, 6 inches; Shot put — Elena Smith (Regis Jesuit), 30 feet

GIRLS LACROSSE

Cherry Creek 19, Grandview 8

Grandview goals: Saniya Craft 3, Mandy Brockamp 2, Meghan Weiss 2, Ashley Weiss. Grandview saves: Avery May (30 shots on goal-11 saves)

Regis Jesuit 22, Pine Creek 1

Score by halves:

Pine Creek     1  0 —   1

Regis Jesuit  14  8 — 22

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments