AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, May 8, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BASEBALL

Cherokee Trail 12, Smoky Hill 4

Score by innings:

Smoky Hill  100 210 0 —  4

Cher. Trail  161 004 x — 12

WP — Cherokee Trail: Dylan DeTello (3 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 2 K). Cherokee Trail hitting: Jacob Frazzini 2-3, 2 2B, 2 runs; Joe Clinton 2-2, 2 RBI, 2 runs; Brett Barber 2-5, 2B, 2 RBI, run; Nick Barber 1-3, RBi, 2 runs; Beau Baldensperger, Kaelen Bing and Auston Medina RBI

Cherokee Trail 7, Smoky Hill 5

Score by innings (r-h-e):

Cher. Trail  311 002 — 7    9  2

Smoky Hill  022 010 — 5  11  4

WP — Cherokee Trail: Bryce Moseley (6 IP, 11 H, 5 R, 3 ER, 0 BB, 4 K). LP — Smoky Hill: Ben Zimmer (5 2/3 IP, 8 H, 7 R, 5 ER, 2 BB, 4 K). Smoky Hill hitting: Adian Henry 3-3, 2B, RBI, run; Jordan Flanders 2-3, RBI; Jackson Van Luit 1-3, 2 RBI. Cherokee Trail hitting: Nick Barber 3-4, RBI, 3 SBs, 2 runs; Beau Baldensperger 2-3, 2B, RBI; Connor Hardman 2-4, 2 2B, 2 RBI, 2 runs; Bowen Tabola 1-1, 2B, RBI

Eaglecrest 15, Overland 8

Score by innings:

Eaglecrest  310 300 8 — 15

Overland    010 000 7 —   8

WP — Eaglecrest: Taylor Dooley (4 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 7 K). LP — Overland: Adrian Aleman (6 IP, 10 H, 11 R, 10 ER, 2 BB, 8 K). Eaglecrest hitting: Jackson Bryant 4-5, 2 RBI, 2 runs; Adam Wilmore 3-4, 2 2B, HR, 4 RBI, 2 runs; Adrian Hernandez 1-2, 2 RBI; Ben Bennett, Taylor Dooley, Trey Jaquith and Nick Xavier RBI. Overland hitting: Niko Gonzales 2-3, 2 RBI, run; Connor Geis 2-4, RBI, run; Adrian Aleman 2-4; Garrett Bega, Jacob McNeley and Mark Medley RBI

Grandview 6, Arapahoe 4

Score by innings:

Arapahoe   001 111 0 — 4  6  3

Grandview  022 020 x — 6  6  3

WP — Grandview: Kohl Rullo (4 1/3 IP, 3 H 3 R, 1 ER, 5 BB, 4 K). Grandview hitting: Mason Odegard 1-2, 2B, 2 RBI, run; Chase Dahir, Colton Martin and Austin Yi RBI; Ryan Depew 2 runs

Vista PEAK 14, Hinkley 6

Score by innings:

Hinkley       300 111 0 —  6

Vista PEAK  620 042 x — 14

WP — Vista PEAK: Ethan Fitzgerald (5 IP, 4 H, 5 R, 3 ER, 5 BB, 6 K). LP — Hinkley: German Villalobos (4 2/3 IP, 14 H, 12 R, 7 ER, 2 BB, 3 K). Hinkley hitting: Miguel Medina 2-3, 3B, RBI; Edgar Alejos 2-3, 2B, RBI; Cristian Gonzalez 1-3, RBI, run. Vista PEAK hitting: Yancy Morales 4-4, 2 RBI, run; Jovo Bautista 3-4, 4 RBI, 3 runs; Trey Gray 3-5, 3B, 3 RBI, 2 runs; Tito Braun 2B, 3 RBI

Other Centennial League score

Cherry Creek 8, Mullen 1

TRACK & FIELD

Centennial League Meet A (at Stutler Bowl)

Boys team scores: 1. GRANDVIEW 141, 2. CHEROKEE TRAIL 77, 3. EAGLECREST 36, 4. Mullen 8

Boys winners: 4×800 meter relay — 1. Eaglecrest A, 9 minutes, 1.14 seconds; 110 meter hurdles — 1. Malique Singleton (Grandview), 14.99 seconds; 100 meter dash — 1. Sterling Brassfield (Eaglecrest), 10.63 seconds; 4×200 meter relay — 1. Grandview A, 1 minute, 28.72 seconds; 1,600 meter run — 1. Peter Fox (Grandview), 4 minutes, 32.41 seconds; 4×100 meter relay — 1. Grandview A, 43.47 seconds; 400 meter dash — 1. Langston Williams (Eaglecrest), 49.88 seconds; 300 meter hurdles — 1. Malique Singleton (Grandview), 40.50 seconds; 800 meter run — 1. Caden Smith (Cherokee Trail), 1 minute, 55.39 seconds; 200 meter dash — 1. Sterling Brassfield (Eaglecrest), 21.93 seconds; 3,200 meter run — 1. Aedyn Smith (Cherokee Trail), 10 minutes, 28.27 seconds; 4×400 meter relay — 1. Cherokee Trail A, 3 minutes, 36.85 seconds; Long jump — 1. Doren Sacha (Grandview), 19 feet, 7 inches; High jump — 1. Michael Hemingway (Cherokee Trail), 6 feet, 2 inches; Pole vault — 1. Mateo Munoz (Grandview), 12 feet, 6 inches; Triple jump — 1. Sonny Thompkins (Grandview), 41 feet, 3 1/2 inches; Discus — 1. Gabe Johnson (Cherokee Trail), 110 feet, 2 inches; Shot put — 1. Moosah Alsaffar (Grandview), 44 feet, 6 inches

Girls team scores: 1. GRANDVIEW 101, 2. CHEROKEE TRAIL 80, 3. Mullen 44, 4. EAGLECREST 22

Girls winners: 800 sprint medley relay — 1. Cherokee Trail A, 1 minute, 57.60 seconds; 4×800 meter relay — 1. Cherokee Trail A, 11 minutes, 6.50 seconds; 100 meter hurdles — 1. Gabriella Cunningham (Grandview), 15.99 seconds; 100 meter dash — 1. Kaleah Ruff (Mullen), 12.14 seconds; 4×200 meter relay — 1. Grandview A, 1 minute, 42.97 seconds; 1,600 meter run — 1. McKenna Mazeski (Cherokee Trail), 5 minutes, 23.11 seconds; 4×100 meter relay — 1. Grandview A, 48.70 seconds; 400 meter dash — 1. Ava Robinson (Grandview), 1 minute, 1.02 seconds; 300 meter hurdles — 1. Kilah Freelon (Mullen), 44.61 seconds; 800 meter run — 1. Alexis Pagel (Cherokee Trail), 2 minutes, 19.58 seconds; 200 meter dash — 1. Molly Skurcenski (Grandview), 26.27 seconds; 4×400 meter relay — 1. Mullen A, 4 minutes, 12.96 seconds; Long jump — 1. Melody Nwagwu (Grandview), 16 feet, 10 inches; High jump — T1. Jade Weathersby (Grandview), 5 feet, 2 inches; T1. Dallis Robinson (Grandview), 5-2; Pole vault — 1. Madeline Hemstreet (Grandview), 8 feet, 6 inches; Triple jump — 1. Agur Dwol (Mullen), 38 feet, 6 3/4 inches; Discus — 1. Natalie Leu-Pierre (Cherokee Trail), 90 feet, 10 inches; Shot put — 1. Blythe Cayko (Eaglecrest), 34 feet, 7 inches

Centennial League Meet B (at Arapahoe H.S.)

Boys team scores: 1. Cherry Creek 137 points; 2. Arapahoe 51; 3. SMOKY HILL 43; 4. OVERLAND 36

Boys winners: 4×800 meter relay — 1. Smoky Hill A, 9 minutes, 1.87 seconds; 110 meter hurdles — 1. Keegan Holles (Cherry Creek), 16.79 seconds; 100 meter dash — 1. Ky Oday (Cherry Creek), 11.19 seconds; 4×200 meter relay — 1. Smoky Hill A, 1 minute, 36.78 seconds; 1,600 meter run — 1. Parker Wolfe (Cherry Creek), 4 minutes, 6.17 seconds; 4×100 meter relay — 1. Cherry Creek A, 45.11 seconds; 400 meter dash — 1. Ky Oday (Cherry Creek), 50.03 seconds; 300 meter hurdles — 1. Stephen Randle (Overland), 42.86 seconds; 800 meter run — 1. Adam Parish (Cherry Creek), 2 minutes, 3.96 seconds; 200 meter dash — 1. Brandon Guzman (Smoky Hill), 24.53 seconds; 3,200 meter run — 1. Daniel Hruska (Cherry Creek), 10 minutes, 49.18 seconds; 4×400 meter relay — 1. Cherry Creek A, 3 minutes, 35.99 seconds; Long jump — 1. Jaden Parrott (Cherry Creek), 19 feet, 11 3/4 inches; High jump — 1. Xzavier Price (Cherry Creek), 5 feet, 8 inches; Pole vault — 1. Ryan Barlow (Smoky Hill), 9 feet; Triple jump — 1. Kai Ilela (Overland), 41 feet, 7 1/2 inches; Discus — 1. Mitchell Knox (Arapahoe), 130 feet, 6 inches; Shot put — 1. Domingo Prince II (Cherry Creek), 44 feet, 5 1/2 inches

Girls team scores: 1. Cherry Creek 111.50 points; 2. Arapahoe 69; 3. OVERLAND 44; 4. SMOKY HILL 34.5

Girls winners: 800 sprint medley relay — 1. Cherry Creek A, 1 minute, 59.99 seconds; 4×800 meter relay — 1. Arapahoe A, 9 minutes, 40.76 seconds; 100 meter hurdles — 1. Zeaniah Wedgeworth (Overland), 14.76 seconds; 100 meter dash — 1. Zeaniah Wedgeworth (Overland), 12.69 seconds; 4×200 meter relay — 1. Smoky Hill A, 1 minute, 51.08 seconds; 1,600 meter run — 1. Riley Stewart (Cherry Creek), 4 minutes, 54.38 seconds; 4×100 meter relay — 1. Cherry Creek A, 54.54 seconds; 400 meter dash — 1. Kinsey Christianson (Cherry Creek), 59.54 seconds; 300 meter hurdles — 1. Iris Wang (Cherry Creek), 48.14 seconds; 800 meter run — 1. Addison Laughlin (Cherry Creek), 2 minutes, 27.30 seconds; 200 meter dash — 1. Annabelle Burns (Cherry Creek), 28.13 seconds; 3,200 meter run — 1. Riley Stewart (Cherry Creek), 10 minutes, 52.12 seconds; 4×400 meter relay — 1. Arapahoe A, 4 minutes, 16.02 seconds; Long jump — 1. Arianna Butler (Overland), 14 feet, 10 inches; High jump — 1. Katelyn Klatt (Smoky Hill), 4 feet, 8 inches; Pole vault — 1. Sophia Varela (Cherry Creek), 9 feet, 6 inches; Triple jump — 1. Ester Rivera (Arapahoe), 27 feet, 8 1/2 inches; Discus — 1. Savannah Jorgens (Cherry Creek0, 79 feet, 3 inches; Shot put — 1. Savannah Jorgens (Cherry Creek), 28 feet, 7 1/2 inches

Rangeview Raiders Kickoff (at APS Stadium)

Boys team scores: 1. RANGEVIEW 151 points; 2. Pomona 61; 3. Skyline 47; 4. Summit 42; 5. Brighton 41; 6. Ralston Valley 40; 7. Westminster 27.5; 8. George Washington 26; 9. Northglenn 24; 10. VISTA PEAK 20; 11. GATEWAY 18; 12. Faith Christian Academy 17.5; 13. HINKLEY 17; 14. Machebeuf 13; 15. AURORA CENTRAL 10; 16. Prairie View 9; 17. Golden View Classical Academy 7; 18. Arvada 4; 19. Sheridan 2

Boys winners: 4×800 meter relay 1. RANGEVIEW, 9 minutes, 4.7 seconds; 110 meter hurdlesZAKARY NFAOUI (RANGEVIEW), 15.4 seconds; 100 meters — Kaleb Quammie (Brighton), 11.0 seconds; 4×200 meter relay1. RANGEVIEW, 1 minute, 33.8 seconds; 1,600 meters — 1. Dominykas Remeikis (Summit), 4 minutes, 58.0 seconds; 4×100 meter relay1. RANGEVIEW, 44.5 seconds; 400 meters — 1. Andrew Muncy (Skyline), 49.7 seconds; 300 meter hurdles1. QUENTIN MURAL (RANGEVIEW), 42.5 seconds; 800 meters — 1. Charley Morris (George Washington), 2 minute, 8.1 seconds; 3,200 meters — 1. Joshua Judson (Faith Christian), 10 minute, 57.3 seconds; Discus — 1. Corey Johnson (Summit), 143 feet, 4 1/2 inches; Shot put — 1. Oscar Aranday (Skyline), 43 feet, 11 inches; Long jump — 1. Jacob Labarbera (Ralston Valley), 18 feet, 8 3/4 inches; Triple jump1. ISMAEL DEMBELE (RANGEVIEW), 43 feet, 4 1/2 inches; High jump1. GABRIEL KREIMEYER (RANGEVIEW), 6 feet; Pole vault — 1. David Rock (Brighton), 9 feet, 6 inches

Girls team scores: 1. VISTA PEAK 99 points; 2. RANGEVIEW 98; 3. Summit 79.5; 4. Pomona 54; 5. Faith Christian Academy 49; 6. Brighton 47; 7. Ralston Valley 35; 8. George Washington 27; 9. Golden View Classical ACademy 21.5; 10. Prairie View 20; 11. GATEWAY 18; 12. Westmisnter 16; 13. Arvada 14; 14. AURORA CENTRAL 6; 15. Sheridan 4; 15. Machebeuf 4; T17. Northglenn 3; T17. Skyline 3

Girls winners: 800 sprint medley relay — 1. Prairie View, 1 minute, 55.5 seconds; 4×800 meter relay — 1. Summit, 10 minutes, 59 seconds; 100 meter hurdles1. KENDALL MCCOY (VISTA PEAK), 15.0 seconds100 meter dash1. AVERY WILLIAMS (VISTA PEAK), 13.7 seconds; 4×200 meter relay 1. VISTA PEAK (Jadelynn Sullivan, Jevoni Hill, Mariah Norris, Sophia Delcupp), 1 minute, 57.3 seconds; 1,600 meter run — 1. Emma Stutzman (Pomona), 5 minutes, 11.2 seconds; 4×100 meter relay 1. VISTA PEAK (Avery Williams, Jaila Turner, Noriah Moore-Woods, Jevoni Hill), 55.5 seconds; 400 meter dash — 1. Angelina Dobbs (Faith Christian), 1 minute, 8.98 seconds; 300 meter hurdles1. KENDALL MCCOY (VISTA PEAK), 48.4 seconds; 800 meter run — 1. Emma Stutzman (Pomona), 2 minutes, 25.4 seconds; Long jump1. JADELYNN SULLIVAN (VISTA PEAK), 15 feet, 5 inches; High jump1. KENDALL MCCOY (VISTA PEAK), 5 feet; Pole vault — 1. Katherine Heekin (Faith Christian), 10 feet, 7 inches; Triple jump — 1. Emily Koetteriz (Summit), 30 feet, 5 inches; Discus1. GRACE SOLARIN (RANGEVIEW), 90 feet, 7 1/2 inches; Shot put1. GRACE SOLARIN (RANGEVIEW), 30 feet, 11 1/2 inches

GIRLS LACROSSE

Denver North 14, Overland 0

Grandview 9, Rock Canyon 6

Grandview goals: Mandy Brockamp 3, Meghan Weiss 3, Saniya Craft 2, Ryan King. Grandview assists: Craft 2, Jada Cousins, Weiss. Grandview saves: Avery May (16 shots on goal-10 saves)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments