AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, May 7, 2022:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BASEBALL

Cherokee Trail 4, Cherry Creek 3

Score by innings:

Cher. Trail      000 000 4 — 4

Cherry Creek  020 001 0 — 3

WP — Cherokee Trail: Tyler Wilcox (7 IP, 4 H, 3 R, 3 ER, 3 BB, 7 K). Cherokee Trail hitting: Dylan Hommes 2-3, 2 2B, run; Bowen Tabola 2-3; Brett Barber 1-4, 2 RBI; Logan Reid 1-2; Braeden Reichert 1-3; Coby Austin and Charlie BOyd run

Fairview 10, Aurora Central 2

Score by innings (r-h-e):

Aur. Central  020 000 0 —   2    4  1

Fairview        041 320 x — 10  13  4

LP — Aurora Central: Luis Gardea (4 IP, 10 H, 8 R, 6 ER, 0 BB, 4 K). Aurora Central hitting: Chris Majalca 1-2, RBI; Edgar Alejos Torres 1-3, 2B, run; Aron Gardea 1-1; Alexis Vega 1-3

Grandview 12, Arapahoe 1

Score by innings:

Arapahoe   000 01 —   1

Grandview  552 0x — 12

WP — Grandview: Aidan Biaggi (5 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 5 K). Grandview hitting: Matt Klaess 4-4, 2 runs; Clifford Goldy 2-3, 2 HR, 4 RBI, 2 runs; Kenny VanWormer 1-2, HR, 3 RBI, 2 runs; Kohl Rullo 1-1, 2 runs; Reese Chapman 2-3, 3B, 2 runs

Mullen 9, Eaglecrest 3

Score by innings:

Mullen       203 020 2 — 9

Eaglecrest  000 002 1 — 3

LP — Eaglecrest: John Rossi (2 2/3 IP, 6 H, 5 R, 4 ER, 5 BB, 1 K). Eaglecrest hitting: Anthony Hernandez 2-3, 2B, HR, 3 RBI, run; Jackson Bryant 2-4, run; Kayden Johnson 1-2, 2B, run; John Rossi 1-4, 2B; Garth Morgan RBI

Overland 5, Smoky Hill 4 (10 inn.)

Score by innings:

Smoky Hill  000 200 101 0 — 4

Overland     001 100 101 1 — 5

WP — Overland: Diego Gonzales (3 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 0 BB, 4 K). LP — Smoky Hill: Ben Zimmer (3 IP, 5 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 1 K). Smoky Hill hitting: Jordan Flanders 2-3, 2 RBI, run; Aidan Henry 2-4, RBI, run; Gavin McKown 1-2; Dash Deavers 1-4. Overland hitting: Ayuba Mensah 2-3, run; Niko Gonzales 2-4, 2B, RBI; Diego Gonzales 2-4, run; Connor Bass RBI; Connor Geiss 1-4, 2 RBI

Rangeview 19, Westminster 8

Score by innings:

Rangeview  623 53 — 19

Westminster  210 32 — 8

WP — Rangeview: Norman Barksdale (4 IP, 4 H, 6 R, 3 ER, 6 BB, 2 K). Rangeview hitting: Cody Burch 5-5, 4 RBI, run; Yahir Estrada 3-5, 2B, 3B, 4 RBI, 4 runs; Micah McPhail 3-5, 2B, RBI, 4 runs; Max McGinnis 2-4, 2B, 3B, 2 RBI, run; Hudson Gibbens 2-2, RBI, 5 runs; Tyler Brining 2 RBI; Jordan Ramirez RBI

BOYS SWIMMING

Centennial “A” League Championships (at Cherry Creek H.S.)

Team scores: 1. Cherry Creek 995.5 points; 2. SMOKY HILL 877.5; 3. GRANDVIEW 660.5; 4. Arapahoe 601; 5. CHEROKEE TRAIL 518.5; 6. Mullen 371; 7. OVERLAND 150

Event champions: 200 yard medley relay — 1. Cherry Creek, 1 minute, 31.59 seconds (meet record, previous 1:34.04 by Cherry Creek in 2021/pool record, previous 1:34.27 by Cherry Creek in 2021); ; 200 yard freestyle1. WILLIAM SCHIMBERG (GRANDVIEW), 1 minute, 44.37 seconds200 yard individual medley1. DANIEL YI (SMOKY HILL), 1 minute, 56.21 seconds50 yard freestyle — 1. Jason Fan (Cherry Creek), 21.35 seconds; 1-meter diving — 1. Conrad Eck (Cherry Creek), 550.15 points (pool record/previous 357.40 by Regis Jesuit’s Kyle Goodwin in 2015; 100 yard butterfly — 1. Liam Bekerman (Cherry Creek), 52.74 seconds; 100 yard freestyle — 1. Jamie Crawford (Cherry Creek), 48.45 seconds; 500 yard freestyle1. IAN NOFFSINGER (SMOKY HILL), 4 minutes, 50.28 seconds200 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek, 1 minute, 24.96 seconds (meet record, previous 1:26.36 by Cherry Creek in 2021); 100 yard backstroke — 1. Cade Martin (Cherry Creek), 50.51 seconds (pool record, previous 50.62 by Grandview’s Oliver Schimberg in 2022 prelims); 100 yard breaststroke1. DANIEL YI (SMOKY HILL), 57.16 seconds400 yard freestyle — 1. Cherry Creek, 3 minutes, 10.25 seconds

Continental “A” League Championships (at Heritage H.S.)

Team scores: 1. Highlands Ranch 719 points; 2. Heritage 620; 3. REGIS JESUIT 482; 4. Ponderosa 397; 5. Douglas County 390

Event champions: 200 yard medley relay — Heritage, 1 minute, 36.15 seconds; 200 yard freestyle — Garrett Gurley (Heritage), 1 minute, 47.56 seconds; 200 yard individual medley — Mitchell Oliver (Heritage), 1 minute, 56.56 seconds; 50 yard freestyle — Mason Kajfosz (Highlands Ranch), 21.79 seconds; 1-meter diving (at Regis Jesuit H.S.) — Tanner Braunton (Ponderosa), 526.70 points; 100 yard butterfly — Garrett Gurley (Heritage), 52.52 seconds; 100 yard freestyle — Mason Kajfosz (Highlands Ranch), 47.24 seconds; 500 yard freestyle — Peter Weinstein (Heritage), 4 minutes, 49.17 seconds; 200 yard freestyle relay — Highlands Ranch, 1 minute, 27.25 seconds; 100 yard backstroke — Ethan Viescas (Highlands Ranch), 52.95 seconds; 100 yard breaststroke — Mitchell Oliver (Heritage), 56.56 seconds; 400 yard freestyle relay — Highlands Ranch, 3 minutes, 14.26 seconds

EMAC Championships (at Hinkley H.S.)

Team scores: 1. Brighton 484 points; 2. AURORA PUBLIC SCHOOLS 257; 3. Adams City 109

Event champions: 200 yard medley relay — 1. Brighton, 1 minute, 50.79 seconds; 200 yard freestyle1. GAVIN HARDING (APS), 1 minute, 51.20 seconds200 yard individual medley — 1. Tanner Howe (Brighton), 2 minutes, 9.81 seconds; 50 yard freestyle — 1. Trey Wilson (Brighton), 22.87 seconds; 1-meter diving 1. LIAM ROSS (APS), 485.95 points100 yard butterfly1. GAVIN HARDING (APS), 53.06 seconds100 yard freestyle — 1. Trey Wilson (Brighton), 51.00 seconds; 500 yard freestyle — 1. Calvin Ngo (Brighton), 5 minutes, 49.10 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Brighton, 1 minute, 36.03 seconds; 100 yard backstroke — 1. Travis Goforth (Brighton), 1 minute, 5.39 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Logan Hays (Brighton), 1 minute, 15.43 seconds; 400 yard freestyle — 1. Brighton, 3 minutes, 36.70 seconds

TRACK & FIELD

Cherry Creek Invitational

Aurora boys winners: 100 meter dash — D’Andre Barnes (Regis Jesuit), 11.06 seconds; 200 meter dash — D’Andre Barnes (Regis Jesuit), 21.86 seconds; Discus — Jarrius Ward (Overland), 145 feet, 2 inches; Shot put — Jarrius Ward (Overland), 46 feet, 5 inches;

Aurora girls winners: 800 meter sprint medley relay — Cherokee Trail, 1 minute, 51.90 seconds; 100 meter hurdles — Fabiola Belibi (Regis Jesuit), 14.52 seconds; 4×200 meter relay — Cherokee Trail, 1 minute, 41.64 seconds; 4×100 meter relay — Cherokee Trail, 48.27 seconds; 400 meter dash — Ka’Moyyah Allen (Cherokee Trail), 58.35 seconds; Shot put — Natalia Leu-Pierre (Cherokee Trail), 38 feet, 3 inches

Doherty Spartan Invitational

Boys team scores: 1. GRANDVIEW 141.5 points; 2. Vista Ridge 74; 3. Air Academy 54; 4. Fountain-Fort Carson 46; 5. Cheyenne Mountain 44; 6. Palmer Ridge 43; 7. Lutheran 41; 8. Discovery Canyon 36; 9. Pueblo County 29; 10. Doherty 27; 11. Limon 26.5; 12. The Classical Academy 21; 13. Pueblo East 20; 14. Sand Creek 18; T15. EAGLECREST 11; T15. Liberty 11; T17. Calhan 10; T17. Elizabeth 10; 19. Crowley County 9; 20. Palmer 6; T21. Bennett 4; T21. Coronado 4; T21. Falcon 4; T24. Swink 3; T24. Bayfield 3

Aurora boys winners: 3,200 meters — Owen Zitek (Grandview), 10 minutes, 19.12 seconds; 110 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 14.72 seconds; 4×800 meter relay — Grandview, 8 minutes, 30.78 seconds; 4×200 meter relay — Grandview, 1 minute, 27.86 seconds; 4×100 meter relay — Grandview, 41.33 seconds; 300 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 39.29 seconds; 4×400 meter relay — Grandview, 3 minutes, 35.99 seconds; Shot put — Moosah Alsaffar (Grandview), 51 feet, 2 inches; Triple jump — Wyatt Walker (Grandview), 43 feet;

Girls team scores: 1. Discovery Canyon 130 points; 2. GRANDVIEW 110; 3. Doherty 60.5; 4. Palmer Ridge 58; 5. EAGLECREST 49; 6. Elizabeth 42; 7. Air Academy 36; 8. Lutheran 31; 9. Falcon 30.5; 10. Fountain-Fort Carson 24; 11. Limon 22; 12. Liberty 18; 13. Cheyenne Mountain 15; T14. Pueblo County 14; T14. Bayfield 14; 17. Vista Ridge 12; 18. Mesa Ridge 10; 19. Hoehne 9; T20. Crowley County 8; T20. Pueblo East 8; T22. Bennett 5; T22. Coronado 5; 24. Woodland Park 4; 25. Mitchell 3; T26. Swink 1; T26. Palmer 1

Aurora girls winners: 3,200 meters — Ashlynn Mojica (Grandview), 12 minutes, 32.38 seconds; 100 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), 14.72 seconds; 1,600 meters — Megan Ericksen (Grandview), 5 minutes, 47.11 seconds; 4×100 meter relay — Eaglecrest, 48.80 seconds; 400 meter dash — Ava Robinson (Grandview), 59.93 seconds; 800 meter run — Julia Pace (Grandview), 2 minutes, 25.93 seconds; High jump — Dallis Robinson (Grandview), 5 feet, 3 inches

BOYS LACROSSE

Regis Jesuit 10, Cherry Creek 6

Score by quarters:

Regis Jesuit    2  1  2  5 — 10

Cherry Creek  0  3  2  1 —   6

GIRLS LACROSSE

Colorado Academy 10, Regis Jesuit 5

Score by halves:

Colo. Academy  6  4 — 10

Regis Jesuit      3  2 —   5

Pueblo West 11, Grandview 10

Grandview goals: Jada Cousin 4, Ashley Weiss 3, Bryton DeHaven, Laurel Johnson, Alexa Weaver. Grandview saves: Avery May (27 shots on goal-16 saves)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments