AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, May 14, 2022:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BASEBALL

Castle View 20, Overland 1

Score by innings:

Overland         010 0 —   1

Castle View  33(14) x — 20

Rangeview 16, Aurora Central 6

Score by innings:

Rangeview  256 21 — 16

Aur. Central  004 02 — 6

WP — Rangeview: Ben Willer (5 IP, 8 H, 6 R, 2 ER, 0 BB, 8 K). LP — Aurora Central: Manny Gongora (2 IP, 6 H, 7 R, 1 ER, 1 BB, 2 K). Rangeview hitting: Ben Willer 3-4, 3 2B, 2 RBI; Kody Boyer 3-3, 2B, 2 RBI, 2 runs; Micah McPhail 3-3, 4 RBI, 3 runs; Max McGinnis 3-3, 2 runs; Yahir Estrada 1-3, 2B, 2 RBI, run; Cody Burch 1-3, RBI, 2 runs. Aurora Central hitting: Manny Gongora 3-3, 3 RBI, 2 runs; Alexis Vega 1-2, 3B, run; Edgar Alejos Torres 1-3, 2B, RBI; Luis Gardea 1-3, 2B, RBI, run

Regis Jesuit 11, Pine Creek 1

Score by innings (r-h-e):

Pine Creek    000 01 — 1   6  1

Regis Jesuit  145 01 — 11  7  1

Regis Jesuit hitting: Finn O’Connor 2-2, 2 RBI, 2 runs; Christian Lopez 1-2, 3 RBI, 2 runs; Charlie Rogan 2-2, run; Dallas Macias 1-3, RBI; Jack Hutchens and Isaac Wachsmann RBI

Vista PEAK 18, Northglenn 8

Score by innings:

Vista PEAK  201 503 7 — 18

Northglenn  006 010 1 —   8

WP — Vista PEAK: Zack Earls (6 2/3 IP, 9 H, 8 R, 1 ER, 1 BB, 8 K). Vista PEAK hitting: Brian Herrera 4-4, RBI, 2 runs; Chris Marquez 3-4, 2B, 3 RBI, 3 runs; Trey Gray 3-5, 3 runs; Brody Severin 4-6, 2 2B, 2 RBI, 4 runs; Yancy Morales 2-4, 4 RBI; Connor Angelini 2-4, RBI, run; Travis Montgomery 1-2, 2 RBI, 2 runs; Nolan Harper and Zack Earls RBI

BOYS SWIMMING

Class 5A state meet (at Veterans’ Memorial Aquatic Center)

Team scores: 1. REGIS JESUIT 467 points; 2. Cherry Creek 403; 3. Legacy 295.5; 4. Fossil Ridge 251; 5. Heritage 208; 6. SMOKY HILL 183; 7. Fort Collins 155; 8. Monarch 150; 9. Columbine 149; 10. GRANDVIEW 146; 11. Chatfield 145; 12. Highlands Ranch 144; 13. Fairview 106; 14. Rocky Mountain 82; 15. Lewis-Palmer 69; 16. Rampart 67; 17. CHEROKEE TRAIL 62; 18. Douglas County 61; 19. Ralston Valley 59; 20. Pine Creek 53; 21. Arvada West 40; 22. Arapahoe 38; 23. Denver East 29.5; T24. Ponderosa 28; 25. T24. Boulder 28; 26. Valor Christian 26; 27. AURORA PUBLIC SCHOOLS 16; 28. Loveland 7; 29. Poudre 1

— Full championship and consolation results, here

TRACK & FIELD

Centennial League Championships (at Mullen H.S.)

Boys team scores: 1. GRANDVIEW 207 points; 2. CHEROKEE TRAIL 165; 3. Cherry Creek 141; 4. EAGLECREST 53; 5. Arapahoe 51; 6. Mullen 33; 7. OVERLAND 23; 8. SMOKY HILL 20

Aurora boys event champions: 200 meter dash — Peyton Sommers (Cherokee Trail), 21.78 seconds; 400 meter dash — Conrad Casebolt (Grandview), 49.01 seconds; 800 meter run — Reuben Holness (Cherokee Trail), 1 minute, 53.41 seconds; 110 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 14.39 seconds; 300 meter hurdles — Malique Singleton (Grandview), 39.69 seconds; 4×100 meter relay — Grandview, 40.59 seconds; 4×200 meter relay — Grandview, 1 minute, 27.69 seconds; 4×400 meter relay — Cherokee Trail, 3 minutes, 18.28 seconds; 4×800 meter relay — Cherokee Trail, 8 minutes, 14.68 seconds; High jump — Mateo Munoz (Grandview), 6 feet, 1 inch; Long jump — Nate Gaye (Cherokee Trail), 22 feet, 6 1/2 inches; Triple jump — Nate Gaye (Cherokee Trail), 44 feet, 10 3/4 inches; Pole vault — Mateo Munoz (Grandview), 14 feet; Discus — Jarrius Ward (Overland), 136 feet, 11 inches; Shot put — Moosah Alsaffar (Grandview), 52 feet, 4 inches

Girls team scores: 1. Cherry Creek 147 points; 2. CHEROKEE TRAIL 140.5; 3. GRANDVIEW 117.5; 4. Arapahoe 114; 5. EAGLECREST 87; 6. Mullen 66; 7. SMOKY HILL 39; 8. OVERLAND 9

Aurora girls event champions: 100 meter dash — Gabriella Cunningham (Grandview), 12.52 seconds; 200 meter dash — Symone Adams (Cherokee Trail), 24.32 seconds; 400 meter dash — Ka’Moyyah Allen (Cherokee Trail), 58.36 seconds; 100 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), 14.40 seconds; 300 meter hurdles — Gabriella Cunningham (Grandview), 44.42 seconds; 4×100 meter relay — Eaglecrest, 47.66 seconds; 4×400 meter relay — Cherokee Trail, 3 minutes, 59.73 seconds; High jump — Dallis Robinson (Grandview), 5 feet, 5 inches; Shot put — Natalia Leu-Pierre (Cherokee Trail), 39 feet, 9 1/2 inches

Continental League Championships (at Echo Park Stadium)

Boys team scores: 1. Rock Canyon 143 points; 2. REGIS JESUIT 104; 3. ThunderRidge 93.5; 4. Chaparral 86; 5. Mountain Vista 84; 6. Douglas County 82; 7. Castle View 75.5; 8. Legend 75; 9. Highlands Ranch 51; 10. Ponderosa 44; 11. Heritage 16

Regis Jesuit boys event winners: 100 meter dash — D’Andre Barnes, 10.76 seconds; 200 meter dash — D’Andre Barnes, 21.67 seconds; 300 meter hurdles — Jared Ebedes, 40.74 seconds; 4×100 meter relay — Regis Jesuit, 42.31 seconds; High jump — Luke Ford, 6 feet, 2 inches

Girls team scores: 1. Mountain Vista 219 points; 2. REGIS JESUIT 101.5; 3. Rock Canyon 101; T4. Castle View 82; T4. Highlands Ranch 82; T6. Ponderosa 74; T6. Chaparral 74; 8. Legend 72.5; 9. Douglas County 51; 10. Heritage 31; 11. ThunderRidge 21

Regis Jesuit girls event winners: 100 meter hurdles — Fabiola Belibi, 14.30 seconds; Long jump — Fabiola Belibi, 17 feet, 7 1/4 inches

GIRLS TENNIS

Class 5A state tennis tournament (at Gates Tennis Center)

Final team scores: 1. Cherry Creek 90 points; 2. Fairview 69; 3. Ralston Valley 33; 4. Mountain Vista 30; 5. Fossil Ridge 22; 6. Boulder 18; 7. Valor Christian 16; 8. Heritage 14; 9. REGIS JESUIT 12; 10. Poudre 9; T11. Arapahoe 4; T11. Legacy 4; 13. Denver East 2; T14. Chatfield 1; T14. Rocky Mountain 1; T14. Legend 1; T14. Columbine 1; T14. Doherty 1; T14. Chaparral 1

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments