AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, March 19, 2022:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BASEBALL

Cherokee Trail 14, Fort Collins 4

Score by innings:

Cher. Trail   213 80 — 14

Fort Collins  010 12 —  4

WP — Cherokee Trail: Logan Reid (4 IP, 2 H, 2 R, 1 ER, 2 BB, 3 K). Cherokee Trail hitting: Nick Barber 3-4, 2B, RBI, 3 runs, SB; Bowen Tabola 2-3, 2B, 2 RBI; Kaelen Bing 1-2, 3B, 3 RBI, run; Dylan Hommes 1-3, 2B, 2 RBI, run; Thomas Munch 1-3, 2B, 2 RBI, 2 runs; Charlie Boyd, Braedan Reichert and Tyler Wilcox RBI; Coby Austin 3 SBs, run

Grand Junction 5, Vista PEAK 1

Score by innings:

Vista PEAK        010 000 0 — 1

Grand Junction  101 300 x — 5

LP — Vista PEAK: Brian Herrera (3 IP, 2 H, 2 R, 1 ER, 3 BB, 4 K). Vista PEAK hitting: Travis Montgomery 1-3, RBI; Zack Earls 1-2; Yancy Morales 1-3; Connor Angelini 1-4; Brian Herrera run

BOYS SWIMMING

Dick Rush Coaches Invitational

5A/4A combined team scores: 1. Cherry Creek 592.5 points; 2. REGIS JESUIT 539; 3. SMOKY HILL 387; 4. CHEROKEE TRAIL 232; 5. Arapahoe 194; 6. GRANDVIEW 167; 7. Windsor 152; 9. Highlands Ranch 133.5; 10. Broomfield 115; 11. Ponderosa 92; 12. Norhfield 73; 13. Brighton 64.5; 14. George Washington 61; 15. Chatfield 60.5; 16. Monarch 60; 17. Arvada West 56; 18. Douglas County 55; 19. Thomas Jefferson 50; 20. Wheat Ridge 38; 21. Legacy 27; 22. Horizon 26; 23. Denver East 18; 24. AURORA PUBLIC SCHOOLS 24; 25. Rampart 16; 26. Mountain View 14; 27. Estes Park 11; 28. Ralston Valley 5

Event winners: 200 yard medley relay 1. REGIS JESUIT (Luke Dinges, Jacob Sykora, Carter Anderson, Hawkins Wendt), 1 minute, 34.12 seconds200 yard freestyle1. TUCKER MEEKS (CHEROKEE TRAIL), 1 minute, 45.90 seconds200 yard individual medley — 1. Jake Eccleston (Windsor), 1 minute, 51.18 seconds; 50 yard freestyle1. HAWKINS WENDT (REGIS JESUIT), 21.38 seconds1-meter diving — 1. Tanner Braunton (Ponderosa), 571.10 points; 100 yard butterfly1. LUKE DINGES (REGIS JESUIT), 50.04 seconds100 yard freestyle1. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 45.76 seconds500 yard freestyle1. PATRICK ADAMS (SMOKY HILL), 4 minutes, 57.05 seconds200 yard freestyle relay 1. REGIS JESUIT (Mack Dugan, Jacob Sykora, Hawkins Wendt, Gio Aguirre), 1 minute, 26.02 seconds100 yard backstroke — 1. Cade Martin (Cherry Creek), 51.76 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Drew Ravegum (Arvada West), 58.70 seconds; 400 yard freestyle relay1. REGIS JESUIT (Mack Dugan, Hawkins Wendt, Luke Dinges, Gio Aguirre), 3 minutes, 9.98 seconds

TRACK & FIELD

Rangeview Raider Invitational

Boys team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 151.5 points; 2. RANGEVIEW 128.5; 3. Denver East 95; 4. EAGLECREST 65.5; 5. Thomas Jefferson 45; 6. Denver South 42; 7. Heritage 32; 8. Prairie View 26; 9. George Washington 24; 10. Columbine 23; T11. VISTA PEAK 20; T11. Chatfield 20; 13. Thornton 8.5; 14. Pomona 4; 15. AURORA CENTRAL 2

Boys event winners: 4×800 meter relay 1. CHEROKEE TRAIL (Evan Armstrong, Brady Smith, Logan McGowan, Beck Gutjahr), 8 minutes, 55.68 seconds; 110 meter hurdles — 1. Evan Silas (George Washington), 16.69 seconds; 100 meter dash — 1. Ben Kirk (Denver East), 11.26 seconds; 4×200 meter relay 1. RANGEVIEW (James Holland, Michael Bufmack, Leland Smith, Daryn Ofori-Kuragu), 1 minute, 32.03 seconds; 1,600 meter run1. HUNTER STRAND (CHEROKEE TRAIL), 4 minutes, 36.83 seconds; 4×100 meter relay1. EAGLECREST, 44.61 seconds; 400 meter dash1. BRYCE MCCUTCHEON (RANGEVIEW), 41.07 seconds; 300 meter hurdles — 1. Marcus Burnett (Denver East), 44.80 seconds; 800 meter run — 1. Connor Kennedy (heritage), 1 minute, 56.48 seconds; 200 meter dash — 1. Ben Kirk (Denver East), 22.34 seconds; 3,200 meter run1. BRENDAN MCCLURE (CHEROKEE TRAIL), 10 minutes, 27.95 seconds; 4×400 meter relay1. RANGEVIEW (Daryn Ofori-Kuragu, James Holland, Michael Bufmack, Bryce McCutcheon), 3 minutes, 32.48 seconds; Long jump1. LELAND SMITH (RANGEVIEW), 20 feet, 7 3/4 inchesHigh jump — 1. Gage Anderson (Denver South), 6 feet; Pole vault1. MILES PHILSON (CHEROKEE TRAIL), 9 feet, 6 inches; Triple jump 1. LELAND SMITH (RANGEVIEW), 43 feet, 5 3/4 inches; Discus — 1. Charles LaFore (Chatfield) 142 feet, 1 1/2 inches; Shot put — 1. Charles LaFore (Chatfield), 50 feet, 7 1/2 inches

Girls team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 137 points; 2. EAGLECREST 124.5; 3. VISTA PEAK 77; 4. RANGEVIEW 66.5; 5. Denver East 64; 6. Denver South 48; 7. Heritage 46; 8. Columbine 40; 9. Pomona 32; 10. Thomas Jefferson 17; 11. Faith Christian Academy 14; 12. AURORA CENTRAL 13; T13. Thornton 8; T13. Prairie View 8; 15. George Washington 5

Girls event winners: 800 sprint medley relay1. VISTA PEAK (Averi Williams, Jaila Turner, Mariah Norris, Grace Dow), 1 minute, 56.99 seconds; 4×800 meter relay1. CHEROKEE TRAIL (Anna Chilton, Taylor Hodges, Madison Lippold, Dawn Armstrong), 10 minutes, 45.73 seconds; 100 meter hurdles1. KENDALL MCCOY (VISTA PEAK), 15.31 seconds; 100 meter dash1. SYMONE ADAMS (CHEROKEE TRAIL), 12.42 seconds; 4×200 meter relay1. EAGLECREST, 1 minute, 45.27 seconds; 1,600 meter run — 1. Rosie Mucharsky (Denver East), 5 minutes, 24.52 seconds; 4×100 meter relay1. EAGLECREST, 50.13 seconds; 400 meter dash 1. KA’MOYYAH ALLEN (CHEROKEE TRAIL), 1 minute, 1.14 seconds; 300 meter hurdles 1. KENDALL MCCOY (VISTA PEAK), 48.47 seconds; 800 meter run — 1. Linda Weigang (Heritage), 2 minutes, 26.44 seconds;  200 meter dash1. SYMONE ADAMS (CHEROKEE TRAIL), 25.41 seconds; 3,200 meter run1. MCKENNA MAZESKI (CHEROKEE TRAIL), 11 minutes, 48.73 seconds; 4×400 meter relay1. EAGLECREST, 4 minutes, 28.99 seconds; Long jump1. KAELI POWE (CHEROKEE TRAIL), 17 feet, 9 1/2 inches; High jump — 1. Aliya Carey (Pomona), 4 feet, 10 inches; Pole vault — 1. Camille Cummings (Denver East), 10 feet; Triple jump1. KAELI POWE (CHEROKEE TRAIL), 37 feet, 2 inches; Discus1. ALYSSA JOHNSON (VISTA PEAK), 97 feet, 7 inches; Shot put1. MIKENZIE JONES (VISTA PEAK), 35 feet, 4 inches

GIRLS LACROSSE

Denver North 18, Overland 4

Score by halves:

Denver North  15  3 — 18

Overland          3   1 —  4

Overland goals: Abby Shannon 2, Sarahy Jimenez, Vianca Mendoza. Overland assist: Mendoza. Overland saves: Josie Shannon (22 shots on goal-7 saves), Hayden Norris (8 shots on goal-5 saves)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments