AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Thursday, Feb. 4, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Arapahoe 62, Cherokee Trail 61

Score by quarters:

Arapahoe         11  22  16  13 — 62

Cherokee Trail  14  17  14  16 — 61

Cherokee Trail points: Austin Gibson 14, Connor Yslas 14, Jermaine Vincent II 12, Titus Washington 8, Nick Barber 4, Keean Lloyd 4, Jake Frazzini 3

Aurora Central 83, Hinkley 79

Score by quarters:

Hinkley            18  28  13  20 — 79

Aurora Central  15  20  21  27 — 83

Hinkley points: Taveon Long 25, Johnny Rogers 16, Wondame Davis Jr. 11, Malietoa Fifita 11, Kevaughn Johnson 8, Xander Smith 6, Jesse Frimpong 2. Aurora Central points: Cai’Reis Curby 25, Khafre Garrett-Mills 25, Brian Weatherford 10, Kavon Williams 10, Jalon Lewis 8, Marcus Howard 5

Cherry Creek 79, Smoky Hill 70

Score by quarters:

Cherry Creek  20  21  22  16 — 79

Smoky Hill      12  22  16  20 — 70

Cherry Creek points: Myles Purchase 23, Julian Hammond III 19, Chase Penry 14, Blake Purchase 13, Arden Walker 4. Smoky Hill points: Jordan Whitaker 25, Brayden Maldonado 18, Jonathan Potts 13, Anthony Harris Jr. 9, Jayson Lewis 3, Terrell Smith 2

Eaglecrest 56, Grandview 44

Score by quarters:

Eaglecrest  13  12  11  20 — 56

Grandview  12  12   6  14 — 44

Eaglecrest points: Adrian Price 17, Ty Robinson 13, Jayden Washington 11, Mostapha El Moutaoukkil 7, Peyton Taylor 5, Tristan Barger 3. Grandview points: Sonny Thompkins 11, Jonathan Broadus 10, Jericho Gutierrez 10, Tyler Watters 4, Brandon Handy 3, UK Onyenwere 2, Jalen Silas 2

Overland 77, Mullen 61

Score by quarters:

Mullen      3  12  20  26 — 61

Overland 16  24   7  30 — 77

Overland points: Jameel Wright 24, Brian Lamptey 13, Remy Wedgeworth 13, Kamari Brown 11, Victor Harp 6, Lamarius Royston 4, Kai Ilela 2, Christopher Linzy 2, Quincy Patterson 2

Regis Jesuit 93, Castle View 46

Regis Jesuit points: Blakeley Stoughton 26, Kyle Sandler 22, Michael Wolf 17, Alonzo Paul 9, Archer VanSickle 8, Cole Records 3, Matt Yost 3, Clay Nanke 2, Tarea Fulcher 1

GIRLS BASKETBALL

Arapahoe 61, Cherokee Trail 48

Score by quarters:

Arapahoe  17    9  20  15 — 61

Cher. Trail  4   14  14  16 — 48

Cherokee Trail points: Kaley Bruning 14, Sierra Culbreath 14, Shanah Estangle 6, Damara Allen 3, Campbell Faust 3, Makaila Roberson 3, Mia Collins 2, Ava Turnbull 2, Andrea Villegas 1

Aurora Central 47, STRIVE Prep-Smart Academy 42

Score by quarters:

Aurora Central  12  14  10  11 — 47

SPSA                  9   6  15  12 — 42

Aurora Central points: Aryannah McClain 18, Shaya Kelley 10, Zana’e Hodges 9, Tshishesha Jessica 5, Stacy Sikfrit 3, Kimberly Chavez 2

Cherry Creek 80, Smoky Hill 28

Score by quarters:

Smoky Hill       8    5  10    5 — 28

Cherry Creek  26  19  21  14 — 80

Cherry Creek points: KaCee Kyle 17, Kinsey Christianson 11, Kel McDavid 11, Abby Wrede 11, Mireya Johnson 9, Sam Smith 8, Julia Leach 6, Charley Gordon 4, Laurel Headrick 2, Logan Christianson 2

Grandview 87, Eaglecrest 36

Score by quarters:

Grandview  25  15  29  18 — 87

Eaglecrest     5   8  13  10 — 36

Grandview points: Lauren Betts 19, Addison O’Grady 19, Marya Hudgins 12, Breelyn Robinson 10, Jade Weathersby 8, Amaya Charles 7, Autorriah Thomas 7, Libby Campbell 3, Dasiya Jones 2. Eaglecrest points: Nia McKenzie 20, Dalys McGuinnis 6, Haley Esser 3, Shyann Farbes 2, Addie Knighton 2, Laci Roffle 2, Jaedyn Martin 1

Mullen 92, Overland 15

Score by quarters:

Overland   1    6    4   4 — 15

Mullen     44  20  18  10 — 92

Overland points: Angel Ngalle 6, Nevaeh Phillips Durant 5, Jhayiana Harris 3, Destiny Moore 1

Regis Jesuit 60, Castle View 24

Regis Jesuit points: Samantha Jones 17, Avery VanSickle 13, Hana Belibi 8, Jordan Jones 8, London Bachelet 5, Coryn Watts 5, Kate Michalek 2, Emily Thomas 2

GIRLS SWIMMING

Arapahoe 262, Cherokee Trail 83

200 yard medley relay — 1. Arapahoe (Lindsey Louder, Ryan Johnston, Marina Huster, Ashley Tellinger), 1 minute, 53.09 seconds; 200 yard freestyle — 1. Mirielle Griffin (Arapahoe), 1 minute, 57.51 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Ryan Johnston (Arapahoe), 2 minutes, 14.58 seconds; 50 yard freestyle — 1. Ashley Tellinger (Arapahoe), 25.54 seconds; 1-meter diving (11 dives) — 1. Genna Rump (Arapahoe), 414 points; 100 yard butterfly — 1. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 59.34 seconds; 100 yard freestyle — 1. Lyndsey Wehr (Arapahoe), 55.19 seconds; 500 yard freestyle — 1. Mirielle Griffin (Arapahoe), 5 minutes, 15.69 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Arapahoe (Ryan Johnston, Ashley Tellinger, Harris Galvin, Lyndsey Wehr), 1 minute, 41.85 seconds; 100 yard backstroke — 1. Olivia Prince (Arapahoe), 1 minute, 3.66 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Ryan Johnston (Arapahoe), 1 minute, 7.72 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Arapahoe (Mirielle Griffin, Megan Bergstrom, Harris Galvin, Lyndsey Wehr), 3 minutes, 47.63 seconds

Cherry Creek 115, Grandview 71 (virtual meet)

200 yard medley relay — 1. Cherry Creek (Teagan Steinmetz, Hannah Eckerman, Ella Turken, Alan Ortiz), 1 minute, 53.14 seconds; 200 yard freestyle — 1. Elizabeth Brock (Cherry Creek), 1 minute, 52.60 seconds; 200 yard individual medley — 1. Julia Matney (Grandview), 2 minutes, 15.28 seconds; 50 yard freestyle — 1. Ella Turken (Cherry Creek), 25.32 seconds; 1-meter diving — 1. Brooke Bennett (Cherry Creek), 186.05 points; 100 yard butterfly — 1. Julia Matney (Grandview), 57.89 seconds; 100 yard freestyle — 1. Paula Peitz-Diaz (Cherry Creek), 56.00 seconds; 500 yard freestyle — 1. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 5 minutes, 19.37 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek (Petra Peitz-Diaz, Sidney McCullough, Ella Turken, Elizabeth Brock), 1 minute, 41.94 seconds; 100 yard backstroke — 1. Elizabeth Brock (Cherry Creek), 57.96 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Katie Cohen (Cherry Creek), 1 minute, 8.96 seconds; 400 yard freestyle — 1. Cherry Creek (Elizabeth Brock, Teagan Steinmetz, Hannah Eckerman, Avery Hall), 3 minutes, 40.84 seconds

Mullen 94, Smoky Hill 88

200 yard medley relay — 1. Mullen (Elizabeth Davison, Claire Chahbandour, Lindsey Sowitch, Gabrielle Zinis), 1 minute, 53.99 seconds; 200 yard freestyle — 1. Chase Davison (Mullen), 1 minute, 56.77 seconds; 200 yard individual medley — 1. Charlotte Burnham (Mullen), 2 minutes, 10.75 seconds; 50 yard freestyle — 1. Claire Chahbandour (Mullen), 25.06 seconds; 1-meter diving — 1. Kailyn Mitchell (Smoky Hill), 204.60 points; 100 yard butterfly — 1. Jadyn Phillips (Smoky Hill), 1 minute, 1.20 seconds; 100 yard freestyle — 1. Gabrielle Zinis (Mullen), 57.54 seconds; 500 yard freestyle — 1. Chase Davison (Mullen), 5 minutes, 30.19 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Mullen (Gabrielle Zinis, Claire Chahbandour, Lindsey Sowitch, Chase Davison), 1 minute, 42.23 seconds; 100 yard backstroke — 1. Cassie Scott (Smoky Hill), 1 minute, 7.50 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Charlotte Burnham (Mullen), 1 minute, 6.25 seconds; 400 yard freestyle — 1. Mullen (Charlotte Burnham, Lindsey Sowitch, Sahara Zurita, Chase Davison), 3 minutes, 47.97 seconds

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments