AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Tuesday, Feb. 2, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Cherry Creek 66, Grandview 38

Score by quarters:

Grandview        2   9  14  13 — 38

Cherry Creek  16  14  23  14 — 66

Grandview points: Jackson Hayes 8, Jericho Gutierrez 7, Noah Salazar 7, Jacob Burr 5, Sonny Thompkins 4, Tyler Watters 4, Ethan Lang 3. Cherry Creek points: Julian Hammond III 14, Arden Walker 13, Christian Hammond 12, Myles Purchase 8, Chase Penry 5, Blake Purchase 4, Carey Booth 3, Keegan Ladson 3, Brad Lang 3

Gateway 77, Aurora Central 62

Score by quarters:

Aur. Central    7  12  14  29 — 62

Gateway       21  21  17  18 — 77

Aurora Central points: Khafre Garrett-Mills 24, Jalon Lewis 15, Cai’Reis Curby 11, Kavon Williams 5, Jordan Womack 4, Brian Weatherford 2, Marcus Howard 1. Gateway points: Andres Arellano 30, Sedrick Dean Jr. 14, Kaden DeVault 8, Daiveon’Tae Williams-Henderson 8, Amin Ibrahim 5, Erick Covington 4, Davon Haralson 4, RJ Webster 4

Mullen 67, Smoky Hill 66

Score by quarters:

Smoky Hill  18  19  14  15 — 66

Mullen        20  14  15  18 — 67

Smoky Hill points: Ricky Mitchell 18, Jordan Whitaker 18, Terrell Smith 10, Brayden Maldonado 5, Jonathan Potts 5, Amir Copeland 4, Anthony Harris Jr. 4, Jayson Lewis 2

Overland 68, Arapahoe 56

Score by quarters:

Overland    18  13  20  17 — 68

Arapahoe   18  13  11  14 — 56

Overland points: Remy Wedgeworth 22, Jameel Wright 15, Brian Lamptey 10, Victor Harp 7, Marzouq Abdur-Razaaq 5, Kamari Brown 5, Quincy Patterson 2, Kai Ilela 1, Lamarius Royston 1

Regis Jesuit 81, Ponderosa 29

Regis Jesuit points: Kyle Sandler 17, Michael Wolf 13, Blakeley Stoughton 12, Archer VanSickle 11, Alonzo Paul 9, Cole Records 6, Nati Solomon 5, Tavian Willsea 3, Matt Yost 3, Tarea Fulcher 2

GIRLS BASKETBALL

Arapahoe 80, Overland 17

Score by quarters:

Arapahoe  33  14  25  8 — 80

Overland     3    7   0  7 — 17

Eaglecrest 58, Cherokee Trail 22

Score by quarters:

Cherokee Trail    4  4   4  10 — 22

Eaglecrest        15  8  10  25 — 58

Eaglecrest points: Nia McKenzie 13, Jaedyn Martin 12, Laci Roffle 10, Dalys McGuinnis 9, Natalie Soto 5, Shyann Farbes 4, Addie Knighton 4, Haley Esser 1. Cherokee Trail points: Damara Allen 6, Kaley Bruning 5, Ava Turnbull 4, Mia Collins 2, Natalia Leu-Pierre 2, Makaila Roberson 1, Andrea Villegas 1

Grandview 73, Cherry Creek 44

Score by quarters:

Cherry Creek  10    9  17    8 — 44

Grandview      25  16  14  18 — 73

Grandview points: Marya Hudgins 18, Lauren Betts 16, Addison O’Grady 13, Amaya Charles 8, Breelyn Robinson 6, Autorriah Thomas 6, Dasiya Jones 4, Jade Weathersby 2

Mullen 95, Smoky Hill 15

Score by quarters:

Mullen       28  25  21  21 — 95

Smoky Hill   7    2    2   4 — 15

Smoky Hill points: Rachel Naastad 7, Jazlyn Lindsey 4, Nyabuath Tuom 3, Madison Stangle 1

Rangeview 57, Broomfield 45

Score by quarters:

Broomfield   11    9  13  12 — 45

Rangeview   10  13  11  23 — 57

Rangeview points: Ny’Era West 19, Amari Bullock 12, Genesis Sweetwine 12, Brianna Linnear 5, Grace Solarin 5, Zane Bullock 2, Amya Winfrey 2

Regis Jesuit 56, Ponderosa 18

BOYS WRESTLING

Northglenn 54, Vista PEAK 30

106 pounds: Nico Gonzalez (Northglenn) won by forfeit; 113 pounds: James Escalera Jr. (Northglenn) won by forfeit; 120 pounds: Johnny Escalera (Northglenn) won by forfeit; 126 pounds: Antonio Gomez (Northglenn) won by forfeit; 132 pounds: Nolan Harper (Vista PEAK) pinned Antonio Ruiz (Northglenn), 5:30; 138 pounds: Marcus Aragon (Northglenn) won by forfeit; 145 pounds: Jack Nelson (Vista PEAK) pinned Victor Ibarra (Northglenn), 3:48; 152 pounds: Giovanni Quintanilla (Northglenn) pinned Jordan Benjamin (Vista PEAK), 1:34; 160 pounds: Devin Chambers (Northglenn) pinned Dalton Abernathy (Vista PEAK), 0:56; 170 pounds: Miles Brugger (Northglenn) won by forfeit; 182 pounds: Ezekiel Taylor (Vista PEAK) won by forfeit; 195 pounds: Kai Iwatsu (Vista PEAK) pinned Nathan Alvidrez (Northglenn), 3:44; 220 pounds: Donovan Jarmon (Vista PEAK) pinned Dominik Tanner (Northglenn), 0:10; 285 pounds: Ethan Holtz (Northglenn) pinned Justin Leadens (Vista PEAK), 3:17

GIRLS SWIMMING

Cherokee Trail 133, Mullen 41

200 yard medley relay — 1. Cherokee Trail (Morgan Walker, Kiyah Dotson, Skylar Brgoch, Emme Metzmaker), 1 minute, 54.17 seconds; 200 yard freestyle — 1. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1 minute, 58.93 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Meagan Walker (Cherokee Trail), 2 minutes, 28.41 seconds; 50 yard freestyle — 1. Gabrielle Zinis (Mullen), 26.12 seconds; 1-meter diving — 1. Ronnie Gutierrez (Mullen), 131.70 points; 100 yard butterfly — 1. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 59.49 seconds; 100 yard freestyle — 1. Emme Metzmaker (Cherokee Trail), 55.82 seconds; 500 yard freestyle — 1. Ava Cobb (Cherokee Trail), 5 minutes, 41.61 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Madalynn Rodau, Kiyah Dotson, McKenna Mazeski, Trudi Paetzold), 1 minute, 48.21 seconds; 100 yard backstroke — 1. Morgan Walker (Cherokee Trail), 1 minute, 2.71 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Kiyah Dotson (Cherokee Trail), 1 minute, 15.00 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Skylar Brgoch, Sarah Woren, Emme Metzmaker, Morgan Walker), 3 minutes, 46.89 seconds

Brighton 197, Hinkley 80, Adams City 15 (virtual)

200 yard medley relay — 1. Brighton (Tori Weerman, Makenna Reiner, Emily Aten, Mallory O’Keefe), 2 minutes, 3.06 seconds; 200 yard freestyle — 1. Mallory O’Keefe (Brighton), 2 minutes, 5.98 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Makenna Reiner (Brighton), 2 minutes, 17.64 seconds; 50 yard freestyle — 1. Sophia Lucero (Brighton), 30.35 seconds; 100 yard butterfly — 1. Emily Aten (Brighton), 1 minute, 2.62 seconds; 100 yard freestyle — 1. Brianna Keese (Brighton), 1 minute, 3.69 seconds; 500 yard freestyle — 1. Mallory O’Keefe (Brighton), 5 minutes, 38.11 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Brighton (Grace Schmidt, Calero Stefania, Taylor Dahlin, Aaliyah Pozuelos), 2 minute, 17.37 seconds; 100 yard backstroke — 1. Tori Weerman (Brighton), 1 minute, 14.14 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Makenna Reiner (Brighton), 1 minute, 12.68 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Brighton (Tori Weerman, Brianna Keese, Emily Aten, Mallory O’Keefe), 4 minutes, 19.65 seconds

Rangeview, Aurora Central, Gateway (virtual)

200 yard medley relay — 1. Rangeview (Irene Kim, Tristyn DiPentino, Kateland Rodriguez, Gracey Loucks), 2 minutes, 21.63 seconds; 200 yard freestyle — 1. Gracey Loucks (Rangeview), 2 minutes, 29.81 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Jennifer Lore (Gateway), 2 minutes, 56.33 seconds; 50 yard freestyle — 1. Jorja Whyte (Gateway), 31.34 seconds; 100 yard butterfly — 1. Irene Kim (Rangeview), 1 minute, 20.94 seconds; 100 yard freestyle — 1. Kateland Rodriguez, 1 minute, 14.81 seconds; 500 yard freestyle — 1. Gracey Loucks (Rangeview), 6 minutes, 57.90 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Tristyn DiPentino, Kateland Rodriguez, Marissa Chambers, Savannah Snow), 2 minutes, 10.54 seconds; 100 yard backstroke — 1. Irene Kim (Rangeview), 1 minute, 16.28 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Tristyn DiPentino (Rangeview), 1 minute, 32.91 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Gracey Loucks, Alexis Fennimore, Savannah Snow, Irene Kim), 4 minutes, 55.54 seconds