Rangeview junior Jasmine Johnson makes the turn ahead of the field on her way to winning the 200 yard individual medley during an EMAC girls swimming dual meet on Nov. 29, 2018, at Rangeview High School. Johnson posted two wins for the Raiders, who topped visiting Brighton 101-85. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel)

AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Thursday, Nov. 29, 2018:

Courtney Oakes is Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

ThunderRidge 64, Overland 61

Score by quarters:

ThunderRidge  16  16  19  13 — 64

Overland         20  19  12  10 — 61

Overland points: Hezekiah Swanson 15, Graham Ike 14, Ayo Fadeyi 13, Trevon Deden 8, Joseph Editone 4, Alex Pena-Avila 3, Tariq Adams 2, Kaleb Chaney 2

GIRLS BASKETBALL

Fountain-Fort Carson 43, Eaglecrest 33

Score by quarters:

Ftn.-Fort Carson  4  11  11  17 — 43

Eaglecrest         10    4    6  13 — 33

Cardinal Newman Classic (California)

Regis Jesuit 71, Menlo-Atherton 24

Palmer Tip-Off Tournament

Pueblo South 66, Rangeview 49

Score by quarters:

Pueblo South  21  15  12  18 — 66

Rangeview       2   16  10  21 — 49

WRESTLING

Cherokee Trail 64, Smoky Hill 11

AURORA CENTRAL TRI-DUAL

Hinkley 42, Aurora Central 33

Prairie View 64, Aurora Central 10

195 pounds: Samual Leeper (Prairie View) won by forfeit; 220 pounds: Daniel Jimenez (Prairie View) pinned Owen Barnhart (Aurora Central), 1:48; 285 pounds: Joenathan Fountain (Aurora Central) pinned Seth Schwebach (Prairie View), 1:30; 106 pounds: Zariyah Alvarado (Prairie View) won by forfeit; 113 pounds: Josiah Alvarado (Prairie View) pinned LaDamien Quintana (Aurora Central), 1:10; 120 pounds: Mark Grice (Prairie View) won by forfeit; 126 pounds: Double forfeit; 132 pounds: Caleb Loveall (Prairie View) pinned Vital Ntagisanimana (Aurora Central), 1:00; 138 pounds: Payton Dechant (Prairie View) pinned Roberto Santillano-Avalos (Aurora Central), 1:38; 145 pounds: Werals Niyangabo (Aurora Central) maj. dec. Xavier Zamora (Prairie View), 13-5; 152 pounds: Bryson Porta (Prairie View) pinned Manuel Milton (Aurora Central), 1:23; 160 pounds: Austin McFadden (Prairie View) maj. dec. Mauricio Gonzalez (Aurora Central), 9-1; 170 pounds: Mitchell Bond (Prairie View) won by forfeit; 182 pounds: Ayden Grace (Prairie View) won by forfeit

Prairie View 60, Hinkley 24

220 pounds: Daniel Jimenez (Prairie View) pinned Darien Dimas Saturno (Hinkley), 0:21; 285 pounds: Martin Renteria (Hinkley) pinned Seth Schwebach (Prairie View), 2:49; 106 pounds: Zariyah Alvarado (Prairie View) won by forfeit; 113 pounds: Josiah Alvarado (Prairie View) pinned Stevan Silalahi (Hinkley), 1:45; 120 pounds: Mark Grice (Prairie View) pinned Citlalli Barriga (Hinkley), 0:42; 126 pounds: Christian Argueta (Hinkley) won by forfeit; 132 pounds: Caleb Loveall (Prairie View) pinned Eddie Martinez (Hinkley), 1:40; 138 pounds: Payton Dechant (Prairie View) pinned Ivan Cordova (Hinkley), 2:57; 145 pounds: Xavier Zamora (Prairie View) won by forfeit; 152 pounds: Bryson Porta (Prairie View) pinned Sage Silvers (Hinkley), 1:00; 160 pounds: Austin McFadden (Prairie View) pinned Chris Sauceda (Hinkley), 0:42; 170 pounds: Mitchell Bond (Prairie View) pinned Emery Bemis (Hinkley), 4:00; 182 pounds: Aaron Coats (Hinkley) pinned Ayden Grace (Prairie View), 1:42; 195 pounds: Jose Ortiz (Hinkley) pinned Samual Leeper (Prairie View), 1:36

GIRLS SWIMMING

ARAPAHOE 123, SMOKY HILL 63

200 yard medley relay — 1. Arapahoe, 1 minute, 57.62 seconds (5ASQT), 2. Smoky Hill (Kristina Domashevich, Maggie Robben, Blythe Iverson, Katie Power), 1:57.77 (5ASQT); 200 yard freestyle — 1. Megan Bergstrom (Arapahoe), 2 minutes, 2.24 seconds (5ASQT); 200 yard indiv. medley — 1. Maggie Robben (Smoky Hill), 2 minutes, 15.50 seconds (5ASQT); 50 yard freestyle — 1. Samantha Packer (Arapahoe), 26.19 seconds; 1-meter diving — 1. Franny Cable (Arapahoe), 301.75 points (5ASQT), 2. Kirsten Belitz (Arapahoe), 279.40 (5ASQT), 3. Morgan Hampton (Arapahoe), 259.25 (5ASQT), 4. Jaclyn Santiago (Smoky Hill), 222.50 (5ASQT); 100 yard butterfly — 1. Marina Huster (Arapahoe), 1 minute, 4.69 seconds; 100 yard freestyle — 1. Samantha Packer (Arapahoe), 57.54 seconds; 500 yard freestyle — 1. Megan Bergstrom (Arapahoe), 5 minutes, 25.26 seconds (5ASQT), 2. Blythe Iverson (Smoky Hill), 5:28.04 (5ASQT), 3. Miri Griffin (Arapahoe), 5:31.82 (5ASQT); 200 yard freestyle relay — 1. Arapahoe, 1:48.32 (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. Abby Holbrook (Arapahoe), 1:05.65; 100 yard breaststroke — 1. Maggie Robben (Smoky Hill), 1 minute, 9.64 seconds (5ASQT); 400 yard freestyle relay — 1. Arapahoe, 3 minutes, 52.43 seconds; 2. Smoky Hill (Kristina Domashevich, Katie Power, Kelly Saindon, Maggie Robben), 3:54.35 (5ASQT)

CHEROKEE TRAIL 143, OVERLAND 36

200 yard medley relay — 1. Cherokee Trail (Meghan Mai, Caitlyn Agee-Keys, Skylar Brgoch, Sarah Torline), 1 minute, 57.74 seconds (5ASQT); 200 yard freestyle — 1. Maddie Wilson (Cherokee Trail), 2 minutes, 5.02 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Tatum Louthan (Cherokee Trail), 2 minutes, 28.18 seconds; 50 yard freestyle — 1. Sarah Torline (Cherokee Trail), 26.22 seconds; 1-meter diving — 1. Milan Richman (Overland), 199.30 points; 100 yard butterfly — 1. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1 minute, 1.88 seconds (5ASQT); 100 yard freestyle — 1. Madison Houtkooper (Cherokee Trail), 59.31 seconds; 500 yard freestyle — 1. Maddie Wilson (Cherokee Trail), 5 minute, 47.54 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Caitlyn Agee-Keys, Nicole Rangel Gomez, Kiyah Dotson, Makayla Risch), 1 minute, 48.16 seconds (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. Meghan Mai (Cherokee Trail), 1 minute, 5.36 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Caitlyn Agee-Keys (Cherokee Trail), 1 minute, 16.96 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Skylar Brgoch, Maddie Wilson, Regan Ramsey, Sarah Torline), 3 minutes, 57.37 seconds (5ASQT)

RANGEVIEW 101, BRIGHTON 85

200 yard medley relay — 1. Brighton, 2 minutes, 5.28 seconds; 200 yard freestyle — 1. Keaghan Banaitis (Rangeview), 2 minutes, 13.25 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Jasmine Johnson (Rangeview), 2 minutes, 26.90 seconds; 50 yard freestyle — 1. Madelyne Keenan (Brighton), 27.60 seconds; 1-meter diving — 1. Sarah Mortenson (Rangeview), 278.15 points (5ASQT); 100 yard butterfly — 1. Jasmine Johnson (Rangeview), 1 minute, 7.48 seconds; 100 yard freestyle — 1. Madelyne Keenan (Brighton), 1 minute, 0.13 seconds; 500 yard freestyle — 1. Mallory O’Keefe (Brighton), 5 minutes, 57.67 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Jasmine Johnson, Irene Kim, Haley Zant, Keaghan Banaitis), 1 minute, 51.99 seconds; 100 yard backstroke — 1. Peyton Schwartz (Brighton), 1 minute, 4.56 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Tiffany Vo (Rangeview), 1 minute, 26.93 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Keaghan Banaitis, Julieanna Maldonado, Alyssa Yamada, Lauren Graff), 4 minutes, 24.88 seconds

REGIS JESUIT 249, CHAPARRAL 60

200 yard medley relay — 1. Regis Jesuit A (Parker Biley, Courtney Vale, Hayley Cook, Rachel Hubka), 1 minute, 51.57 seconds (5ASQT); 2. Regis Jesuit B (Ellie Lopez, Kenna Cashman, Izzie Capra, Greta Leege), 1:53.80 (5ASQT); 3. Regis Jesuit C (Maddie Proctor, Summer Edwards, Franna Hutchens, Isalina Colsman), 1:58.76 (5ASQT); 4. Chaparral A, 2:00.61 (5ASQT); 200 yard freestyle — 1. Claire Brennan (Regis Jesuit), 1 minute, 58.51 seconds (5ASQT), 2. Meriel Upton (Regis Jesuit), 1:59.76 (5ASQT); 200 yard indiv. medley — 1. Ellie Lopez (Regis Jesuit), 2 minutes, 14.26 seconds (5ASQT), 2. Ava Leege (Regis Jesuit), 2:18.01 (5ASQT); 50 yard freestyle — 1. Rachel Hubka (Regis Jesuit), 25.26 seconds (5ASQT); 1-meter diving — 1. Olivia Baptiste (Regis Jesuit), 199.40 points; 100 yard butterfly — 1. Franna Hutchens (Regis Jesuit), 1 minute, 1.83 seconds (5ASQT), 2. Izzie Capra (Regis Jesuit), 1:02.09 (5ASQT); 100 yard freestyle — 1. Faith Marsicek (Regis Jesuit), 55.18 seconds (5ASQT), 2. Greta Leege (Regis Jesuit), 55.72 (5ASQT); 500 yard freestyle — 1. Manna Nelson (Regis Jesuit), 5 minutes, 28.76 seconds (5ASQT); 200 yard freestyle relay — 1. Regis Jesuit A (Meriel Upton, Izzie Capra, Ariana Mitsouka, Rachel Hubka), 1 minute, 40.82 seconds (5ASQT), 2. Regis Jesuit B (Claire Brennan, Hayley Cook, Greta Leege, Julie Plumleigh), 1:43.99 (5ASQT), 3. Regis Jesuit C (Mia Farrell, Kylar Cronin, Shelby Enderlein, Faith Marsicek), 1:45.93 (5ASQT), 4. Chaparral A, 1:49.15 (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. Parker Biley (Regis Jesuit), 59.03 seconds (5ASQT); 100 yard breaststroke — 1. Courtney Vale (Regis Jesuit), 1 minute, 10.64 seconds (5ASQT), 2. Kenna Cashman (Regis Jesuit), 1:10.79 (5ASQT); 400 yard freestyle relay — 1. Regis Jesuit A (Claire Brennan, Ariana Mitsouka, Parker Biley, Meriel Upton), 3 minutes, 43.14 seconds (5ASQT), 2. Regis Jesuit B (Ellie Lopez, Mia Farrell, Ava Leege, Camille Shifrin), 3:51.91 (5ASQT), 3. Regis Jesuit C (Shelby Enderlein, Julie Plumleigh, Isalina Colsman, Franna Hutchens), 3:56.21 (5ASQT)

HINKLEY DOUBLE-DUAL

HINKLEY 81, AURORA CENTRAL 24; HINKLEY 73, WESTMINSTER 23; AURORA CENTRAL 65, WESTMINSTER 31

200 yard medley relay — 1. Hinkley (Daniela Chavez, Emely Canales), 2 minutes, 14.44 seconds; 200 yard freestyle — 1. Nayeli Meza (Hinkley), 2 minute, 57.42 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Maria Lopez (Hinkley), 3 minutes, 7.51 seconds; 50 yard freestyle — 1. Lupita Vidal Castro (Westminster), 30.85 seconds; 1-meter diving — 1. Lorena Munoz Estrada (Aurora Central), 173.80 points; 100 yard butterfly — 1. Alyssa Lutz (Hinkley), 1 minute, 9.10 seconds; 100 yard freestyle — 1. Lupita Vidal Castro (Westminster), 1 minute, 8.62 seconds; 500 yard freestyle — 1. Maria Lopez (Hinkley), 7 minutes, 52.22 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Hinkley (Alyssa Lutz, Emely Canales, Daniela Chavez, Maria Lopez), 2 minute, 0.61 seconds; 100 yard backstroke — 1. Daniela Chavez (Hinkley), 1 minute, 23.87 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Emely Canales (Hinkley), 1 minute, 25.61 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Hinkley (Alyssa Lutz, Nayeli Meza, Jenny Escareno, Daniela Chavez), 5 minutes, 23.89 seconds