AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, Jan. 29, 2022:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Aurora Central 62, Eagle Ridge Academy 53

Score by quarters:

Eagle Ridge Acad.  10   7  13  23 — 53

Aurora Central       21  16  10  15 — 62

Aurora Central points: Cai’Reis Curby 30, Jaelan Johnson 14, Marcus Howard 6, Nico Portillo 6, Rahkeem Brown 4, Camron Crisp 2

Eaglecrest 72, Smoky Hill 63 — (recap, here)

Score by quarters:

Smoky Hill  13  11  18  21 — 63

Eaglecrest   19  22  16  15 — 72

Smoky Hill points: Rickey Mitchell 24, Brayden Maldonado 18, Terrell Smith 9, Torian Gasaway 5, Jayson Lewis 5, Jonathan Potts 2. Eaglecrest points: Mostapha Elmoutaouakkil 27, Jayden Washington 14, Joshua Ray 7, LaDavian King 6, DeAndre Brown 5, Shareef Jaudon 4, Peyton Taylor 4, Kyelin Sanders 3, Garrett Barger 2

Grandview 66, Mullen 64

Score by quarters:

Grandview  16  17  20  13 — 66

Mullen        12  17  16  19 — 64

Grandview points: UK Onyenwere 23, Colin Bilotta 18, Breven Anderson 14, Simon Kibbee 7, Kahden Rullo 2, Zach Henning 2

Overland 69, Cherokee Trail 49

Score by quarters:

Overland  17  20  19  13 — 69

Cher. Trail  17  11  6  15 — 49

Overland points: Victor Harp 12, Remy Wedgeworth 11, Marzouq Abdur-Razaaq 10, Siraaj Ali 9, Jayden Kelsey 9, Jamille Humphrey 6, Christopher Linzy 2, Taveon Long 2. Cherokee Trail points: Connor Yslas 16, Austin Gibson 11, Tony Niyongabo 5, Chase Titus 5, Corey Benton 4, Logan Brook 2, Keean Lloyd 2

Rangeview 73, Vista PEAK 50

Score by quarters:

Vista PEAK   6  13  14  17 — 50

Rangeview  10  13  26  24 — 73

Vista PEAK points: A’jhzan Williams 18, Alante Monroe-Elazier 12, Elijah Carlson 8, Timi Ola 7, Tyreeq Griffin 2, Nasir Mills 2, Julian Carrizales 1. Rangeview points: KK Stroter 26, Elijah Thomas 18, Tyrele Wake 10, Hanif Muhammad 9, Royce Edwards 3, Yaseen Muhammad 3, J’Vion Bunch 2, Malik Frazier 2

Regis Jesuit 73, Denver East 68

Regis Jesuit points: TaRea Fulcher 20, Matt Yost 18, Tavian Willsea 10, Geroge Bowdouris 8, Damarius Taylor 6, Kyle Sandler 5, Ben Rasure 4

GIRLS BASKETBALL

Aurora Central 28, Eagle Ridge Academy 25

Score by quarters:

Eagle Ridge Acad.  5  4  10  6 — 25

Aurora Central       5   7   7  8 — 28

Aurora Central points: Jazlynn O’Roy 11, Shaya Kelley 10, Alayna McClain 5, Kimberly Chavez 1, Chanelle Uwase 1

Cherokee Trail 80, Overland 11

Score by quarters:

Overland     2    5    4  0 — 11

Cher. Trail  31  21  22  6 — 80

Cherokee Trail points: Sierra Culbreath 16, Damara Allen 14, Brynley Lane 11, Kaley Bruning 9, Madeline Gibbs 9, Delainey Miller 8, Jada Banks 5, Natalia Leu-Pierre 4, Alana Biosse 2, Taylor Hodges 2

Eaglecrest 78, Smoky Hill 24

Eaglecrest points: Nia McKenzie 17, Anjolene Ramiro 14, Laci Roffle 14, Haley Esser 7, Natasia Wilbourn 5, Lauren Perkins 4, Alexa Back 2, Room Bile 2, Alex Denmark 2, Brooklyn Bickerstaff 1

Grandview 70, Mullen 37

Score by quarters:

Grandview  19  23  19  9 — 70

Mullen        13  10    6  8 — 37

Grandview points: Sienna Betts 20, Marya Hudgins 15, Amaya Charles 11, Gabriella Cunningham 10, Lauren Betts 9, Isa Dillehay 3, Paetyn Lewis 2

Rangeview 92, Vista PEAK 57

Score by quarters:

Vista PEAK   6  19  22  10 — 57

Rangeview  19  33  27  13 — 92

Vista PEAK points: Breanna Jefferson 26, Mikenzie Jones 12, Ashlyn Stapleton 8, Eianna Jackson 5, Amirah Pena 3, Jayda Arbor 2, Alliyah Thompson 1. Rangeview points: Ny’Era West 28, Genesis Sweetwine 20, Danielle Washington 14, D’ajah Horton 12, Zane Bullock 7, Amya Winfrey 5, Parris Champliss 2, Deijah Sanford 2, Daijah Watkins 2

BOYS WRESTLING

Continental League Championships (at Rock Canyon H.S.)

Team scores: 1. Chaparral 205 points; 2. Mountain Vista 192; 3. Rock Canyon 178; 4. Legend 149l; 5. REGIS JESUIT 142; 6. ThunderRidge 112; 7. Heritage 98; 8. Highlands Ranch 97; 9. Castle View 93; 10. Douglas County 81; 11. Ponderosa 80

Regis Jesuit placers: 113 pounds — Connor Mohr, 4th place; 126 pounds — Garrett Reece, champion; 132 pounds — Daniel Lantz, 4th place; 138 pounds — Ryan Curran, 4th place; 160 pounds — Zion Taylor, champion; 220 pounds — Dirk Morley, champion; 285 pounds — Tyler Bretoux, 5th place

Mile High Classic (at Thomas Jefferson H.S.)

Team scores: 1. GRANDVIEW 260.5 points; 2. Thompson Valley 244.5; 3. Central G.J. 176; 4. Arapahoe 95.5; 5. Columbine 92; 6. Palisade 88; 7. Valor Christian 80.5; T8. Coronado 75; T8. Pueblo South 75; 10. Fort Morgan 71; 11. Burlington 57; T12. Air Academy 54; T12. Summit 54; 14. Frederick 48.5; 15. VISTA PEAK 39; 16. Thomas Jefferson 38; 17. Golden 37; 18. SMOKY HILL 28; 19. Pueblo Centennial 23; 20. OVERLAND 11

Grandview placers: 126 pounds — Sean Arnett, champion; 132 pounds — Nehemiah Quintana, champion; 138 pounds — Gabriel Lasley, 4th place; 145 pounds — Sonny Quintana, champion; 152 pounds — Andrew Sarro, champion; 160 pounds — Charlie Herting, champion; 170 pounds — Josh Allen, 3rd place; 182 pounds — Talen Rice, champion; 195 pounds — Maxwell Kibbee, champion; 285 pounds — Angelo Falise, champion. Vista PEAK placers: 182 pounds — Ezekiel Taylor, 2nd place; 195 pounds — Oscar Valdez, 5th place; Smoky Hill placers: 106 pounds — Dashawn Jenkins, 4th place; 126 pounds — Jacob Castellano, 6th place; Overland placer: 106 pounds — Dominic Pacheco, 6th place

Westminster Invitational

Team scores: 1. Adams City 257 points; 2. Gering 241; 3. Roosevelt 206.5; 4. CHEROKEE TRAIL 164.5; 5. Prairie View 135.5; 6. Arvada West 96; 7. Skyview 83.5; 8. Pueblo Central 71; 9. Resurrection Christian 69; 10. Elizabeth 67; 11. Battle Mountain 61; 12. Arvada 55; 13. Littleton 51; 14. George Washington 36; 15. Wheat Ridge 30; 16. Faith Christian 24; 17. Lincoln 23; 18. John F. Kennedy 20; 19. Standley Lake 12; 20. Westminster 6; T21. AURORA CENTRAL 4; T21. GATEWAY 4; 23. Conifer 3

Cherokee Trail placers: 106 pounds — Jay Everhart, 4th; 113 pounds — Chancellor Matthews, champion; 120 pounds — Derek Glenn Jr., champion; 138 pounds — Brayden Smith, 6th place; 145 pounds — Kyle Schumann, 6th place; 152 pounds — Finn O’Riley, 4th place; 160 pounds — Matthew Buck, 5th place; 170 pounds — Zach Fish, 5th place; 195 pounds — Ellis Williams, 4th place

GIRLS WRESTLING

Chatfield War Horse Invitational

Team scores: 1. Chatfield 116 points; 2. Vista Ridge 95; 3. Douglas County 93; 4. Fort Lupton 83; 5. Yuma 75; 6. Mead 73.5; 7. EAGLECREST 66; 8. Grand Junction 58.5; 9. Mountain Vista 58; 10. Calhan 54; 11. Alamosa 53.5; 12. Poudre 51; 13. Mesa Ridge 48; 14. Pueblo Central 34; 15. Riverdale Ridge 32; 16. Severance 31; 17. Broomfield 30; 18. Denver East 28; 19. Denver South 27; 20. Soroco 21; T21. Far Northeast 20; T21. Legacy 20; 23. Steamboat Springs 19; T24. Olathe 15; T24. Skyview 15; T26. VISTA PEAK 13; T26. Brush 13; 28. Arvada 9; 29. Denver North 7; 30. Golden 4; 31. OVERLAND 3; 32. Gunnison 1

Eaglecrest placers: 111 pounds — Savannah Smith, 3rd place; Caici Mitchell, 5th (Silver); 136 pounds — Madison Patterson, 4th place (Silver); 147 pounds — Gianna Falise, 2nd place; Sydney Freeman, champion (Silver). Vista PEAK placers: 118 pounds — Andrea Sanchez Chacon, 4th place (Silver); 161 pounds — Leilani Camaal, 4th place. Overland placers: 105 pounds — Violet Garcia, champion (Silver); 111 pounds — Vianca Mendoza, champion (Silver); 147 pounds — Yohana Liben, 4th place (Silver)

GIRLS SWIMMING

Aurora Public Schools Championships (at Aurora Central H.S.) — (recap, here/full results, here)

1. Rangeview 475.5 points; 2. Hinkley 237.5; 3. Aurora Central 163; 4. Gateway 149

200 yard medley relay — 1. Rangeview A (Savannah Snow, Bella Gonzalez, Hailey McDonald, Kateland Rodriguez), 2 minutes, 23.04 seconds; 200 yard freestyle — 1. Savannah Snow (Rangeview), 2 minutes, 23.99 seconds; 200 yard individual medley — 1. Bella Gonzalez (Rangeview), 3 minutes, 1.34 seconds; 50 yard freestyle — 1. Alyssa Lutz (Hinkley), 28.02 seconds; 1-meter diving — 1. Hailey McDonald (Rangeview), 304.55 points; 100 yard butterfly — 1. Hermione Aguilar Lemus (Hinkley), 1 minute, 16.54 seconds; 100 yard freestyle — 1. Alyssa Lutz (Hinkley), 1 minute, 2.33 seconds; 500 yard freestyle — 1. Lexi Finnimore (Rangeview), 6 minutes, 45.46 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Rangeview A (Savannah Snow, Leilani Ransburg, Kateland Rodriguez, Shemiah Turner), 2 minutes, 1.36 seconds; 100 yard backstroke — 1. Savannah Snow (Rangeview), 1 minute, 12.62 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Jenny Lorie (Gateway), 1 minute, 23.84 seconds; 400 yard freestyle relay — A Final: 1. Rangeview A (Hailey McDonald, Kylie Hopper, Phoenix Hug, Shemiah Turner), 4 minutes, 45.21 seconds

ICE HOCKEY

Denver East 5, Cherry Creek 1

Score by periods:

Cherry Creek  0  0  1 — 1

Denver East    3  0  2 — 5

Cherry Creek goal: Billy O’Grady. Cherry Creek assist: Brenden Wolff. Cherry Creek saves: Curtis Fritschler (30 shots on goal-25 saves)

Regis Jesuit 4, Fort Collins 4 (OT)

Score by period:

Regis Jesuit  0  3  1  0 — 4

Fort Collins   1  2  1  0 — 4

Regis Jesuit goals: Blake Bridges, Robbie Dembeck, Ben Romero, Jacob Zinno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments