Aurora prep sports scoreboard, 1.28.21

264

AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Thursday, Jan. 28, 2021:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Vista PEAK 56, Highlands Ranch 31

Score by quarters:

Highlands Ranch   4  13    7    7 — 31

Vista PEAK          10  15  14  17 — 56

Vista PEAK points: Jaylen Carrizales 22, Curtis Stovall III 22, A’Jhzan Williams 4, Terrence Packer 3, Bryson Torrie 3, Chonsey Kibble 2

GIRLS BASKETBALL

Hinkley 47, Aurora Central 31

Score by quarters:

Aurora Central  0    6    5  20 — 31

Hinkley             8  13  15  11 — 47

Aurora Central points: Aryannah McClain 17, Stacy Sikfrit 5, Shaya Kelley 4, Tshishesha Jessica 3, Logan Mikkelson 1, Chanelle Uwase 1. Hinkley points: Emma Josephson 12, Aaliyah Caston 9, Lailah Mondine 6, Yareli Delgadillo Roman 5, Fatimata Ndiaye 4, Onyx Oates 4, Seilani Relford 3, Camilla Davis 2, Lailah Swanson 2

BOYS WRESTLING

Cherokee Trail 39, Mullen 39 (Cherokee Trail wins on criteria)

103 pounds: Dale O’Blia (Mullen) maj. dec. Jay Everhart (Cherokee Trail), 15-4; 112 pounds: Derek Glenn Jr. (Cherokee Trail) pinned Gilbert Antillon (Mullen), 1:07; 120 pounds: Max Gonzales (Mullen) won by forfeit; 126 pounds: Noah Linares (Mullen) tech. fall Kyle Schuman (Cherokee Trail), 16-0; 132 pounds: Ethan Debelak (Cherokee Trail) won by forfeit; 138 pounds: Jason Maestas (Cherokee Trail) dec. Adam Domenico (Mullen), 7-6; 145 pounds: Mark Troni (Mullen) pinned Caden Bowman (Cherokee Trail), 2:54; 152 pounds: Matthew Buck (Cherokee Trail) pinned Jacob Robbins (Mullen), 4:40; 162 pounds: Kaleb Valdez-Lemos (Mullen) pinned Finn O’Riley (Cherokee Trail), 3:19; 170 pounds: Brendan Grote (Cherokee Trail) won by forfeit; 182 pounds: Jacob Dineen (Mullen) pinned Beau Martin (Cherokee Trail), 0:37; 195 pounds: Gabe Johnson (Cherokee Trail) won by forfeit; 220 pounds: Jackson Kuhl (Cherokee Trail) won by forfeit; 285 pounds: Hayden Woodruff (Mullen) pinned Noah Jaramillo (Cherokee Trail), 2:54

Grandview 74, Smoky Hill 0

106 pounds: Double forfeit; 113 pounds: Frankie Sanchez Jr. (Grandview) won by forfeit; 120 pounds: Rhett Herman (Grandview) won by forfeit; 126 pounds: Sean Arnett (Grandview) pinned Zack Majernick (Smoky Hill), 1:13; 132 pounds: Conor Keefe (Grandview) dec. Jacob Castellano (Smoky Hill), 5-3; 138 pounds: Andrew Sarro (Grandview) pinned Ignacio Galvan Jr. (Smoky Hill), 0:38; 145 pounds: Gabriel Lasley (Grandview) won by forfeit; 152 pounds: Sonny Quintana (Grandview) pinned Zack Brophy (Smoky Hill), 0:12; 160 pounds: Talon Rice (Grandview) pinned Jacen Kyle (Smoky Hill), 2:36; 170 pounds: Josh Allen (Grandview) pinned Daniel Bechle (Smoky Hill), 2:55; 182 pounds: Maxwell Kibbee (Grandview) tech. fall Kyle Botkin (Smoky Hill), 17-2; 195 pounds: Harrison Bull (Grandview) pinned Emilio Sanchez (Smoky Hill), 1:00; 220 pounds: Petro Ivanusa (Grandview) won by forfeit; 285 pounds: Angelo Falise (Grandview) won by forfeit

GIRLS SWIMMING

Cherokee Trail 164, Overland 33 (virtual meet)

200 yard medley relay — 1. Cherokee Trail (Morgan Walker, Kiyah Dotson, Skylar Brgoch, Emme Metzmaker), 1 minute, 54.72 seconds; 200 yard freestyle — 1. Ava Cobb (Cherokee Trail), 2 minutes, 6.69 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Morgan Walker (Cherokee Trail), 2 minutes, 18.25 seconds; 50 yard freestyle — 1. Emme Metzmaker (Cherokee Trail), 25.78 seconds; 1-meter diving — 1. Milan Richman (Overland), 192.25 points; 100 yard butterfly — 1. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 59.79 seconds; 100 yard freestyle — 1. Emme Metzmaker (Cherokee Trail), 55.48 seconds; 500 yard freestyle — 1. Morgan Walker (Cherokee Trail), 5 minutes, 35.13 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Kiyah Dotson, Sarah Woren, Trudi Paetzold, Madalynn Rodau), 1 minute, 49.16 seconds; 100 yard backstroke — 1. Claire Whitner (Cherokee Trail), 1 minute, 7.16 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Kiyah Dotson (Cherokee Trail), 1 minute, 16.80 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Cherokee Trail (Skylar Brgoch, Tatum Louthan, Morgan Walker, Emme Metzmaker), 3 minutes, 49.47 seconds

Cherry Creek 106, Arapahoe 49, Smoky Hill 31 (virtual meet)

200 yard medley relay — 1. Cherry Creek (Charloette Wilson, Liberty Edwards, Teagan Steinmetz, Hannah Eckerman), 1 minute, 49.76 seconds; 200 yard freestyle — 1. Jadyn Phillips (Smoky Hill), 1 minute, 57.99 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 2 minutes, 6.20 seconds; 50 yard freestyle — 1. Lyndsey Wehr (Arapahoe), 24.55 seconds; 1-meter diving — 1. Brooke Bennett (Cherry Creek), 190.15 points; 100 yard butterfly — 1. Alexis Greenhawt (Cherry Creek), 56.87 seconds; 100 yard freestyle — 1. Avery Hall (Cherry Creek), 54.17 seconds; 500 yard freestyle — 1. Megan Bergstrom (Cherry Creek), 5 minutes, 24.61 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek (Eva Maxey, Kaisa Harris, Avery Hall, Liberty Edwards), 1 minute, 43.30 seconds; 100 yard backstroke — 1. Charloette Wilson (Cherry Creek), 59.08 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 1 minute, 5.72 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Smoky Hill (Annelise Thomas, Jadyn Phillips, Virginia Berglund, Kristina Domashevich), 3 minutes, 47.44 seconds

Grandview 149, Eaglecrest 16 (virtual meet)

200 yard medley relay — 1. Grandview (Hailey Matthews, Paige Dailey, Julia Matney, Amelia Brown), 1 minute, 52.80 seconds; 200 yard freestyle — 1. Hailey Matthews (Grandview), 2 minutes, 1.19 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Megan Doubrava (Grandview), 2 minutes, 18.16 seconds; 50 yard freestyle — 1. Becky Hildebrand (Grandview), 26.54 seconds; 1-meter diving — 1. Hailey-Cate Bull (Grandview), 183.15 points; 100 yard butterfly — 1. Julia Matney (Grandview), 58.61 seconds; 100 yard freestyle — 1. Amelia Brown (Grandview), 56.42 seconds; 500 yard freestyle — 1. Hailey Matthews (Grandview), 5 minutes, 21.82 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Grandview (Jenna Moss, Jaida Graham, Peyton Belcher, Skylar Nollenberger), 1 minute, 49.83 seconds; 100 yard backstroke — 1. Amelia Brown (Grandview), 1 minute, 2.91 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Charlene Moss (Grandview), 1 minute, 15.85 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Grandview (Amelia Brown, Keira Vail, Julia Matney, Hailey Matthews), 3 minutes, 47.48 seconds

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments