AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Saturday, Jan. 21, 2023:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Grandview 69, Doherty 64

Score by quarters:

Doherty     11  17  10  26 — 64

Grandview  18  18  18  15 — 69

Grandview points: Gallagher Placide 16, UK Onyenwere 14, Gavin Placide 12, Colin Bilotta 11, Simon Kibbee 11, Alex Riddick 5

Rangeview 85, Hinkley 29

Rangeview points: Mareon Chapman 23, Kenny Black-Knox 18, Royce Edwards 12, DeMarco Duncan 6, Mason Savoy 6, Zach Butler 5, Khiem Davison 5, Allen Ervin 2, Jus’tus McDonald 2, Ose Okhihan 2

Vista PEAK 69, Kennedy 17

Vista PEAK points: Nasir Mills 10, Gabe Britton 9, Alante Monroe-Elazier 8, Savon Alexander 7, Mekhai Davis-Burks 7, Kyree Polk 6, Kyelin Sanders 6, Julian Carrizales 4, Javon Lowman 4, Marquilos Mata 4, Gabe Christian 3, Larry Mosley 1

GIRLS BASKETBALL

Rangeview 76, Hinkley 25

Vista PEAK 87, Kennedy 4

Score by quarters:

Kennedy       0    0   4  0 —   4

Vista PEAK  40  31  13  3 — 87

BOYS WRESTLING

DPI at Berthoud

Team scores: 1. Montrose 197 points; 2. Alamosa 183; 3. Berthoud 170.5; 4. Valley 131; 5. Fossil Ridge 109; 6. Northridge 69.5; 7. VISTA PEAK 67; 8. Conifer 51; 9. Weld Central 50; 10. Mountain View 44.5; 11. Littleton 44; 12. John Mall 40; 13. Englewood 39; T14. Estes Park 29; T14. Timnath 29; 16. Holyoke 16; 17. Middle Park 13.5; 18. Clear Creek 10; 19. GATEWAY 8; 20. Yuma 0

Vista PEAK placers: 190 pounds — Ezekiel Taylor, champion; 215 pounds — Oscar Valdez, 2nd place

SaberCat Slam (dual tournament)

Pool A

Lutheran 40, Overland 36

Overland 42, Durango 30

Castle View 39, Overland 33

Pool B

Eaglecrest 72, Northfield 12

Eaglecrest 66, Heritage 13

Eaglecrest 66, Smoky Hill 18

Heritage 47, Smoky Hill 30

Smoky Hill 42, Northfield 41

Top of the Rockies Invitational

Team scores: 1. Pomona 316 points; 2. Ponderosa 229.5; 3. Pueblo East 153.5; 4. Fort Lupton 114; 5. Thompson Valley 109.5; 6. Pueblo County 100.5; 7. Brighton 96; T8. Legacy 95; T8. Meeker 95; T10. Cheyenne East 92.5; T10. Severance 92.5; 12. GRANDVIEW 90.5; 13. Adams City 85; 14. Moffat County 80; 15. Brush 77; 16. Poudre 75; 17. Monarch 72; 18. Central 66.5; 19. Strasburg 53.5; 20. Broomfield 51; 21. Rio Rancho 50.5; 22. Erie 48; 23. Greeley West 47; 24. Pueblo West 45; 25. Roosevelt 44; 26. Boulder 42; 27. Rocky Ford 41.5; 28. Mountain Vista 36; 29. Lakewood 35; T30. Byers 33.5; T30. Ralston Valley 33.5; 32. Rocky Mountain 32.5; 33. Jefferson 31.5; 34. Riverdale Ridge 31; 35. Grand Junction 30; 36. Arvada West 27; 37. Mountain Vista 26; T38. Centaurus 25; T38. Holy Family 25; 40. Chaparral 24; 41. Cherry Creek 19; 42. Thomas Jefferson 18.5; 43. Fort Morgan 14.5

Grandview placer: 132 pounds — Gunner Lopez, 4th place

GIRLS WRESTLING

Tiara Challenge (at Douglas County H.S.)

Team scores: 1. Chatfield 215.5 points; 2. EAGLECREST 140; 3. VISTA PEAK 103; 4. Bennett 99.5; 5. Douglas County 88; 6. Pueblo Central 81.5; 7. OVERLAND 70.5; 8. Arapahoe 66; 9. Arvada 64; 10. Legacy 60; 11. Broomfield 56; 12. Calhan 54; 13. Jefferson 50; 14. Evergreen 41.5; 15. Denver North 41; 16. Pomona 37.5; 17. La Junta 21.5; 18. Denver East 17; 19. Florence 19; 20. REGIS JESUIT 7

Eaglecrest placers: 100 pounds — Chasey Karabell, 2nd place; 105 pounds — Arianna Sanchez, 4th place; 105 pounds — Milar Little, 6th place; 115 pounds — Addison Blakeman, 5th place; 130 pounds — Madison Patterson, 3rd place; 145 pounds — Briahna Gallegos, 4th place; 155 pounds — Gianna Falise, 3rd place; 170 pounds — Lilyana Valdez, 4th place; 190 pounds — Blythe Cayko, 2nd place; 235 pounds — Emma Roberts, 4th place

Overland placers: 100 pounds — Mihret Shimels, 6th place; 110 pounds — Violet Garcia, 5th place; 120 pounds — Vianca Mendoza, champion; 135 pounds — Dureti Abdulkadir, 6th place

Vista PEAK placers: 115 pounds — Amelia Bacon, 3rd place; 115 pounds — Andrea Sanchez Chacon, 4th place; 120 pounds — Lillian Opiela Garcia, 4th place; 125 pounds — Reagan Perez, 2nd place; 145 pounds — Rachel Allred, 5th place; 155 pounds — Leilani Caamal, 2nd place; 190 pounds — Taryn Holloway, 3rd place

GIRLS SWIMMING

Aurora Public Schools Championships (at Rangeview H.S.) — (Recap)

Team scores: 1. Rangeview 469 points; 2. Hinkley 179; 3. Gateway 138; 4. Aurora Central 134

Event champions: 200 yard medley relay — 1. Aurora Central (Persais De Haro, Audrey Sandoval, Bernice Guerrero, Lizzett Mireles), 2 minutes, 43.42 seconds; 200 yard freestyle — 1. Kateland Rodriguez (Rangeview), 2 minutes, 31.43 seconds; 200 yard indiv. medley — 1. Kayla Allen (Rangeview), 2 minutes, 45.26 seconds; 50 yard freestyle — 1. Savannah Snow (Rangeview), 27.54 seconds; 1-meter diving — 1. Hailey McDonald (Rangeview), 315.75 points; 100 yard butterfly — 1. Kayla Allen (Rangeview), 1 minute, 13.09 seconds; 100 yard freestyle — 1. Shemiah Turner (Rangeview), 1 minute, 7.29 seconds; 500 yard freestyle — 1. Fernanda Recio (Rangeview), 6 minutes, 48.13 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Shemiah Turner, Kayla Allen, Lexi Finnimore, Savannah Snow), 2 minutes, 1.06 seconds; 100 yard backstroke — 1. Savannah Snow (Rangeview), 1 minute, 13.90 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Bella Gonzalez (Rangeview), 1 minute, 29.07 seconds; 400 yard freestyle relay — 1. Rangeview (Kateland Rodriguez, Fernanda Recio, Lexi Finnimore, Hailey McDonald), 4 minutes, 40.48 seconds

— Full APS Championship meet results, here

Cherry Creek 187.5, Regis Jesuit 125.5

200 yard medley relay — 1. Cherry Creek A, 1 minute, 43.10 seconds (5ASQT); 200 yard freestyle 1. SAMANTHA AGUIRRE (REGIS JESUIT), 1 minute, 55.44 seconds (5ASQT); 200 yard individual medley — 1. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 2 minutes, 4.69 seconds (5ASQT); 50 yard freestyle — 1. Ana Loveridge (Cherry Creek), 24.18 seconds (5ASQT); 1-meter diving1. KATHRYN JEWELL (REGIS JESUIT), 229.30 points; 100 yard butterfly — 1. Alexis Greenhawt (Cherry Creek), 54.46 seconds (5ASQT); 100 yard freestyle — 1. Lawson Ficken (Cherry Creek), 50.78 seconds (5ASQT); 500 yard freestyle1. TAYLOR JOHANNSEN (REGIS JESUIT), 5 minutes, 15.16 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek A, 1 minute, 33.78 seconds (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. Charlotte Wilson (Cherry Creek), 55.09 seconds; 100 yard breaststroke — 1. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 1 minute, 3.15 seconds (5ASQT); 400 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek A, 3 minutes, 33.20 seconds (5ASQT)

ICE HOCKEY

Cherry Creek 4, Fort Collins 3

Score by periods:

Fort Collins     0  1  2 — 3

Cherry Creek  2  0  2 — 4

Cherry Creek goals: Dominic Suchkov 2, Jackson O’Brien, William O’Grady. Cherry Creek assists: Kae Gruenther 2, Kristian Hauswirth, Chandin Jenings, Ayden Schmidt. Cherry Creek saves: Mason Banks (28 shots on goal-25 saves)

Monarch 3, Regis Jesuit 1

Score by periods:

Regis Jesuit  0  0  1 — 1

Monarch       0  2  1 — 3

Regis Jesuit goal: Nicolas Pineiro. Regis Jesuit assist: Ian Beck. Regis Jesuit saves: Alijah Hernandez (30 shots on goal-27 saves)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments