Freshman 138-pounder Jayden Abreo, bottom, is one of three Vista PEAK girls wrestlers to qualify for the 2021 girls state wrestling tournament, which is schedule for March 11, 2021, in Pueblo. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Brackets and pairings for the 2021 girls state wrestling tournament scheduled for Thursday, March 11, 2021, in Pueblo. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2021 GIRLS STATE WRESTLING TOURNAMENT PAIRINGS

March 11

100 pounds: Upper bracket — Emmy Kiefer, Riverdale Ridge (0-0) vs. Rosalind Ramos-Cruz, Mountain Vista (19-0); Larhae Whaley, Soroco, fr. (15-2) vs. Kiana Suro, Denver East, soph. (18-4); Lower bracket — Candice Brickell, Doherty, jr. (10-4) vs. Rylee Balcazar, Fort Lupton, fr. (21-2); Cheyenne Dyess, Vista Ridge, soph. (9-14) vs. Morgan Johnson, Loveland, soph. (14-0)

105 pounds: Upper bracket — Frances Hudson, Mead, soph. (11-5) vs. Janessa George, Chatfield, soph. (13-3); Kelly Clingan, Loveland, jr. (10-1) vs. Sarah DeLaCerda, Alamosa, fr. (22-2); Lower bracket — Lola Valdez, Legacy, sr. (11-2) vs. Kiona Conner, Denver East, sr. (15-3); KATELYNN CZERPAK, EAGLECREST, JR. (0-0) vs. Persaeus Gomez, Pomona, fr. (19-0)

111 pounds: Upper bracket — Aunna Wilcken, Loveland, fr. (9-5) vs. Israel Resendez, Denver East, jr. (6-2); Kaitlyn Louthan, Strasburg, jr. (11-3) vs. Journey Ruiz, Chatfield, soph. (14-2); Lower bracket — Saelah Pescevic, Arapahoe, sr. (5-2) vs. Isabella Cross, Mesa Ridge, fr. (11-1); Adrinna Lopez, Doherty (0-0) vs. Jolaie Cummings, Northridge, sr. (15-0)

118 pounds: Upper bracket — Victoria Perales, Northridge, jr. (11-3) vs. Nicole Koch, Olathe, jr. (18-0); Cordey Mallo, Legacy, sr. (17-1) vs. Alexsys Jacquez, Mesa Ridge, soph. (13-2); Lower bracket — Elizabeth Esparza, Poudre, jr. (4-6) vs. Shayla Gallegos, Denver East, fr. (18-1); Crystalyn Felan, Lamar, jr. (14-3) vs. ALEXIS SEGURA, REGIS JESUIT, FR. (14-0)

127 pounds: Upper bracket — Daisy Gonzalez, Riverdale Ridge, jr. (13-5) vs. Savannah Cosme, Chatfield, jr. (17-0); Makenzie Krenz, Mullen, fr. (8-2) vs. Eva Todd, Denver East, sr. (20-3); Lower bracket — Maya Beck-kjer, Poudre, sr. (9-3) vs. Sarah Savidge, Doherty, jr. (14-2); Dakotah Livermore, Vista Ridge, sr. (17-5) vs. Jayden Lange, Pomona, soph. (21-1)

136 pounds: Upper bracket — Samantha Krause, Calhan, sr. (11-2) vs. Alicen Dillard, Pomona, fr. (19-1); Sierra Moskalski, Loveland, fr. (9-5) vs. Taylor Miess, Chatfield, soph. (15-3); Lower bracket — Jemima Miranda, Dolores Huerta, jr. (17-4) vs. Alina Antillon, Mullen, jr. (10-1); JAYDEN ABREO, VISTA PEAK, FR. (0-0) vs. Victoria Guinard, Doherty, soph. (14-3)

147 pounds: Upper bracket — Kenya Contraras, Central Grand Junction, soph. (7-4) vs. Kierstin Myers, Olathe, jr. (9-0); Alison Evans, Mesa Ridge, fr. (10-2) vs. Isabel Delgado, Poudre, sr. (8-2); Lower bracket — Brianna Rodriguez, Legacy, jr. (9-2) vs. Aspen Barber, Palmer Ridge, jr. (13-2); Molli Pinello, Douglas County, jr. (13-3) vs. Sheccid Aguirre, Riverdale Ridge, jr. (18-1)

161 pounds: Upper bracket — Kim Carlin, Loveland, jr. (10-4) vs. Samantha Vasquez, Durango, sr. (11-0); Avery Harter, Mountain Vista, sr. (11-2) vs. Navea Garcia, Platte Valley, soph. (10-2); Lower bracket — Allisa Dubois, Bennett, soph. (19-3) vs. Emma Burk, Douglas County, sr. (11-1); AMAYA GREEN, EAGLECREST, SOPH. (12-4) vs. Jenna Joseph, Mead, jr. (18-0)

185 pounds: Upper bracket — BLYTHE CAYKO, EAGLECREST, SOPH. (18-5) vs. Anastyn Livesay, Fort Lupton, fr. (8-1); SAMIAH ANDREWS, VISTA PEAK, JR. (6-6) vs. Isabel Garcia, Chatfield, sr. (17-1); Lower bracket — Mia Dischner, Yuma, jr. (15-3) vs. Cree Moo, Far Northeast Warriors, jr. (16-7); Kate Ramthum, Central Grand Junction, sr. (9-6) vs. Taylor Knox, Calhan, soph. (14-2)

215 pounds: Upper bracket — DELANEY JARMON, VISTA PEAK, SR. (11-7) vs. Ciara Monger, Calhan, fr. (12-0); RaeAnna Bristow, Mesa Ridge (1-6) vs. Kayden Mieres, Platte Valley, soph. (4-4); Lower bracket — Daysia Deherrera, Legacy, sr. (16-2) vs. McKenna Reynolds, Vista Ridge, sr. (16-1); Mareta Ielu, Doherty, soph. (3-4) vs. Stefania Jaramillo, Far Northeast Warriors, soph. (20-2)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments