Girls Tennis: Class 5A/4A regionals

147

AURORA | Pairings and schedule for the 2015 Class 5A and 4A regional girls tennis tournaments involving Aurora teams, scheduled to be completed by May 2:

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Tiwtter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

TENNIS
GIRLS TENNIS

2015 CLASS 5A GIRLS TENNIS REGIONALS

REGION 1 (April 29-30 at Cherry Creek H.S.)

Aurora teams: Aurora Central, Grandview; Other teams: Adams City, Cherry Creek (host), Coronado, Greeley West, Loveland, Pine Creek

REGION 2 (April 29-30 at Fairview H.S.)

Aurora team: Regis Jesuit; Other teams: Arvada West, Chatfield, Fairview (host), Montbello, Rocky Mountain

REGION 3 (April 29-30 at Colorado Athletic Club Inverness)

Aurora teams: None; Other teams: Columbine, Fountain-Fort Carson, George Washington, Liberty, Mountain Vista (host), Palmer, Rock Canyon, Thornton

REGION 4 (April 28-29 at Fossil Ridge & Fort Collins high schools)

Schedule: April 28 — 3 p.m. opening round matches; April 29 — 8 a.m. play resumes, championships, followed by playbacks if necessary

Aurora teams: Cherokee Trail, Gateway, Hinkley and Overland; Other teams: Chaparral, Doherty, Fossil Ridge (host), Legacy

REGION 5 (April 29-30 at Denver City Park)

Schedule: April 29 — 8:30 a.m. opening round matches; April 30 — 8:30 a.m. finals followed by playbacks if necessary

Aurora team: Rangeview; Other teams: Bear Creek, Broomfield, Denver East (host), Highlands Ranch, Lincoln, Mountain Range, Ponderosa

REGION 6 (April 30-May 1 at Colorado Mesa University)

Schedule: April 30 — 8 a.m. first & second rounds, followed by consolation semifinals; May 1 — 8 a.m. third-place matches, 9:15 a.m. championship matches (followed by playoffs if necessary)

Aurora team: Smoky Hill; Other teams: Boulder, Douglas County, Fruita Monument (host), Grand Junction, Grand Junction Central, ThunderRidge

REGION 7 (April 29-30 at Lebsack Tennis Center at Redstone)

Aurora team: Eaglecrest; Other teams: Arapahoe (host), Brighton, Dakota Ridge, Monarch, Pomona, Poudre, Prairie View

REGION 8 (April 29-30 at Ken Caryl Ranch)

Aurora teams: None; Other teams: Castle View, Heritage, Horizon, Lakewood, Legend, Northglenn, Ralston Valley (host), Rampart

CLASS 4A REGIONAL

REGION 2 (April 29-30 at Kent Denver H.S.)

Aurora team: Vista PEAK; Other teams: Discovery Canyon, Englewood, Green Mountain, Kent Denver (host), Littleton, Lutheran, Machebeuf, Valor Christian