Girls Swimming: EMAC Championship results

181

AURORA | Team scores and individual results from the 2013 East Metro Athletic Conference “A” League finals held Feb. 2 at Hinkley High School. Aurora teams and individuals uppercased and in bold:

2013 EAST METRO ATHLETIC CONFERENCE GIRLS SWIM CHAMPIONSHIPS

Feb. 2 at Hinkley High School

SWIMMING
GIRLS SWIMMING

Team scores: 1. Brighton 653 points; 2. Northglenn 463; 3. GATEWAY 367.5; 4. RANGEVIEW 351; 5. HINKLEY 259; 6. AURORA CENTRAL 177; 7. Westminster-Skyview 130.5; 8. Adams City 101

200-yard medley relay: A Final — 1. Brighton, 1 minute, 58.58 seconds (5ASQT); 2. Northglenn, 2:03.29; 3. GATEWAY (Barbara Barocio, Amanda DiMarino, Christina Horstman, Savi Lester), 2:08.57; 4. RANGEVIEW (Demi Hassan, Jasmine Koch, Mariah Franklin, Jordan Groeschel), 2:14.50; 5. AURORA CENTRAL (Mayumi Johnson, Laura Valle, Lizzie Lansdown, Brenna Fugleberg), 2:33.10; 6. HINKLEY (Jelena Durdic, Kim Morris, Magdalena Landa-Posas, Zion Jones), 2:33.81; B Final — 7. Westminster, 2:32.97; 8. Adams City, 2:45.44

200-yard freestyle: A Final — 1. CHRISTINA HORSTMAN (GATEWAY), 2 minutes, 17.10 seconds; 2. M. Dodson (Brighton), 2:22.27; 3. E. Seaholm (Northglenn), 2:25.54; 4. D. Chacon (Brighton), 2:25.77; 5. KASYDI VALENTINE (HINKLEY), 2:28.64; 6. S. McKinney (Brighton), 2:28.81;

B Final — 7. K. Morey (Northglenn), 2:29.13; 8. BRENNA FUGLEBERG (AURORA CENTRAL), 2:33.65; 9. S. Goldstein (Northglenn), 2:34.39; 10. M. Allen (Northglenn), 2:35.21; 11. YVONNE DEVORA (RANGEVIEW), 2:36.14; 12. CHYNNA COLEMAN (RANGEVIEW), 2:37.30; Other Aurora results: 13. Alex Aguayo (Rangeview), 2:36.95; 15. Megan Meitler (Rangeview), 2:39.20; 16. Olivia Tyce (Gateway), 2:39.34; 17. Beth Reeves (Gateway), 2:39.71; 18. Destina Ruiz (Aurora Central), 2:44.70

200-yard individual medley: A Final — 1. BARBARA BAROCIO (GATEWAY), 2 minutes, 21.75 seconds (EMAC League record); 2. M. Hays (Brighton), 2:31.83; 3. S. Major (Brighton), 2:32.30; 4. A. Seeholm (Northglenn), 2:34.59; 5. R. Lopez (Brighton), 2:42.93; 6. DEMI HASSAN (RANGEVIEW), 2:51.14

B Final — 7. S. Mabbutt-Wing (Northglenn), 2:46.73; 8. JASMINE KOCH (RANGEVIEW), 2:48.23; 9. H. Goldstein (Northglenn), 2:48.38; 10. LIZZIE LANSDOWN (AURORA CENTRAL), 2:56.42; 11. KAITLIN HOFFMAN (GATEWAY), 2:56.95; 12. KIM EGLI (HINKLEY), 3:05.79; Other Aurora results: 13. Kelsi Richardson (Rangeview), 2:58.20; 14. Morgan Zugelder (Hinkley), 3:00.82; 15. Debi Dorny (Gateway), 3:01.50; 16. Kim Morris (Hinkley), 3:06.84; 17. Zion Jones (Hinkley), 3:11.87; 18. Ellie Smith (Rangeview), 3:19.39

50-yard freestyle: A Final — 1. T. Passarelli (Northglenn), 26.63 seconds (EMAC League record); 2. A. Chavez (Brighton), 27.42; 3. A. Petrocco (Brighton), 27.54; 4. JORDAN GROESCHEL (RANGEVIEW), 27.67; 5. A. White (Brighton), 28.00; 6. SAVI LESTER (GATEWAY), 29.00

B Final — 7. A. Sena (Brighton), 28.68; 8. ZOE THOMSON (HINKLEY), 29.08; 9. R. Roll (Northglenn), 30.02; 10. EMMA HUG (RANGEVIEW), 30.56; 11. ALEXIS HELMBOLD (RANGEVIEW), 31.00; 12. C. Domenico (Westminster), 31.58; Other Aurora results: 13. Bree Scott (Rangeview), 31.01; 14. Estaphania Aceves (Hinkley), 31.66; 15. Hannah Espinoza (Gateway), 31.84; T16. Yovana Caraballo Estrella (Gateway), 33.22

1-meter diving: 1. JESSICA MITCHELL (GATEWAY), 291.25 points; 2. MAKAYLA MOWER (GATEWAY), 281.55; 3. ASHLEY BILLS (AURORA CENTRAL), 262.95; 4. E. Majors (Northglenn), 256.30; 5. O. Meunier (Brighton), 250.20; 6. LLUIVA VEGA (GATEWAY), 245.45; 7. KELLIE BOHRER (HINKLEY), 232.25; 8. A. Stutz (Northglenn), 225.10; 9. K. Coleman (Brighton), 218.15; 10. DANIELLE GONZA GA GONZA (RANGEVIEW), 206.55; 11. E. Lawson (Westminster), 204.50; 12. BRENDA ORTIZ (RANGEVIEW), 192.85

100-yard butterfly: A Final — 1. BARBARA BAROCIO (GATEWAY), 1 minute, 3.30 seconds (5ASQT): 2. M. Hays (Brighton), 1:o8.28; 3. MARIAH FRANKLIN (RANGEVIEW), 1:14.13; 4. H. Goldstein (Northglenn), 1:15.45; 5. R. Lopez (Brighton), 1:15.95; 6. H. Groenevelt (Brighton), 1:16.13

B Final — 7. M. Dodson (Brighton), 1:16.73; 8. R. Roll (Northglenn), 1:23.44; 9. KAITLIN HOFFMAN (GATEWAY), 1:26.16; 10. LIZZIE LANSDOWN (AURORA CENTRAL), 1:26.30; 11. JACKIE JAMES (AURORA CENTRAL), 1:26.79; 12. AMANDA DIMARINO (GATEWAY), 1:33.18; Other Aurora results: 13. Kelsi Richardson (Rangeview), 1:22.78; 14. Yovanna Caraballo Estrella, 1:27.24; 15. Zion Jones (Hinkley), 1:29.58; 16. Charissa Samaniego (Hinkley), 1:30.97; 18. Allison Maez (Rangeview), 1:39.67

100-yard freestyle: A Final — 1. T. Passarelli (Northglenn), 1 minute; 2. L. Gonzales (Brighton), 1:01.25; 3. A. Petrocco (Brighton), 1:02.43; 4. JORDAN GROESCHEL (RANGEVIEW), 1:03.49; 5. D. Chacon (Brighton), 1:03.85; 6. R. Vigil (Northglenn), 1:04.36

B Final — 7. ZOE THOMSON (HINKLEY), 1:05.01; 8. SAVI LESTER (GATEWAY), 1:05.68; 9. EMMA HUG (RANGEVIEW), 1:08.56; 10. BETH REEVES (GATEWAY), 1:08.85; 11. ALEXIS HELMBOLD (RANGEVIEW), 1:09.68; 12. MORGAN ZUGELDER (HINKLEY), 1:10.29; Other Aurora results: 14. Bree Scott, 1:10.54; 16. Estephania Aceves (Hinkley), 1:12.94; 17. Kim Burd (Gateway), 1:13.16

500-yard freestyle: A Final — 1. H. Spratte (Brighton), 5 minutes, 23.81 seconds (5ASQT); 2. CHRISTINA HORSTMAN (GATEWAY), 6:19.35; 3. K. Steili (Brighton), 6:25.04; 4. S. Mabbutt-Wing (Northglenn), 6:27.14; 5. JASMINE KOCH (RANGEVIEW), 6:47.25; 6. KASYDI VALENTINE (HINKLEY), 6:49.52

B Final — 7. S. McKinney (Brighton), 6:51.19; 8. BRENNA FUGLEBERG (AURORA CENTRAL), 6:51.85; 9. K. Watson (Northglenn), 6:56.12; 10. YVONNE DEVORA (RANGEVIEW), 7:05.57; 11. KYLIE COMET (RANGEVIEW), 7:08.27; 12. M. Allen (Northglenn), 7:11.43; Other Aurora results: 15. Livi Bauder (Gateway), 7:14.57; 16. Chynna Coleman (Rangeview), 7:15.68; 18. Michelle Isom (Aurora Central), 7:50.31

200-yard freestyle relay: A Final — 1. Brighton, 1 minute, 51.64 seconds; 2. Northglenn, 1:56.90; 3. HINKLEY (Kim Egli, Estephania Aceves, Morgan Zugelder, Zoe Thomson), 2:05.11; 4. GATEWAY (Beth Reeves, Chelsea Bailey, Hannah Espinoza, Kaitlin Hoffman), 2:06.02; 5. Adams City, 2:11.24; RANGEVIEW DQ

B Final — 7. AURORA CENTRAL (HAYDEE LINO, NANCY COLON, DESTINA RUIZ, JACKIE JAMES), 2:11.77; 8. Westminster, 2:12.57

100-yard backstroke: A Final — 1. H. Spratte (Brighton), 59.62 seconds (5ASQT, EMAC League record); 2. K. Steili (Brighton), 1:09.90; 3. L. Gonzales (Brighton), 1:16.91; 4. E. Seaholm (Northglenn), 1:17.01; 5. DEMI HASSAN (RANGEVIEW), 1:17.15; 6. S. Schaefer (Brighton), 1:19.25

B Final — 7. J. Olemeda (Westminster), 1:20.86; 8. S. Goldstein (Northglenn), 1:21.06; 9. BECKY BOWERS (RANGEVIEW), 1:22.72; 10. JACKIE JAMES (AURORA CENTRAL), 1:24.77; 11. SHANNON LEE (HINKLEY), 1:26.51; 12. OLIVIA TYCE (GATEWAY), 1:27.09; Other Aurora results: 14. Katie Manzanares (Hinkley), 1:27.41; 15. Jelena Durdic (Hinkley), 1:27.45; 16. Mayumi Johnson (Aurora Central), 1:31.28

100-yard breaststroke: A Final — 1. S. Major (Brighton), 1 minute, 14.31 seconds; 2. R. Vigil (Northglenn), 1:16.88; 3. A. Seaholm (Northglenn), 1:17.48; 4. A. Chavez (Brighton), 1:18.21; 5. MARIAH FRANKLIN (RANGEVIEW), 1:18.75; 6. I. Pawlak (Brighton), 1:19.88

B Final — 7. E. Barnes (Brighton), 1:21.50; 8. AMANDA DIMARINO (GATEWAY), 1:26.25; 9. KIM EGLI (HINKLEY), 1:26.39; 10. NATALIE PROVANCAL (RANGEVIEW), 1:29.18; 11. C. Domenico (Westminster), 1:30.70; 12. KIM MORRIS (HINKLEY), 1:30.75; Other Aurora results: 13. Anatasia Daniel (Hinkley), 1:33.15; 14. Kelsey O’Keefe (Rangeview), 1:33.72; 15. Nia Taylor (Gateway), 1:33.89; 16. Debi Dorny (Gateway), 1:34.10; 17. Hannah Espinoza (Gateway), 1:35.40

400-yard freestyle relay: A Final — 1. Brighton, 4 minutes, 15.70 seconds; 2. Northglenn, 4:18.17; 3. GATEWAY (Christina Horstman, Amanda DiMarino, Savi Lester, Barbara Barocio), 4:20.25; 4. HINKLEY (Kasydi Valentine, Charissa Samaniego, Morgan Zugelder, Zoe Thomson), 4:35.84; 5. RANGEVIEW (Alexis Helmbold, Bree Scott, Megan Meitler, Emma Hug), 4:41.83; 6. AURORA CENTRAL (Brenna Fugleberg, Jackie James, Lizzie Lansdown, Mayumi Johnson), 4:55.24

B Final — 7. Westminster, 5:08.41; 8. Adams City, 5:56.10

Reach Sports Editor Courtney Oakes at [email protected] or 303-750-7555

0 0 votes
Article Rating
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Disappointed
Disappointed
9 years ago

This was by far one of the worse swim meets I have ever been to. The clock was not working so you could not see any times, splits, etc. The officiating was horrible from diving, false starts on down the line. Hopefully there will never be another important meet run at this venue. These girls have worked hard all season and they deserved better.