Freshman Morgan Goodrich and the Smoky Hill girls swim team finished fifth in the team standings at the annual Smoky Hill Invitational girls swim meet on Jan. 15, 2022, at Smoky Hill High School. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team scores and individual event results from the 2022 Smoky Hill Invitational girls swim meet held Jan. 14-15, 2022, at Smoky Hill High School. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2022 SMOKY HILL INVITATIONAL GIRLS SWIM MEET

Jan. 14-15 at Smoky Hill High School

Team scores: 1. Columbine 890 points; 2. Cherry Creek 853; 3. CHEROKEE TRAIL 697.5; 4. Legend 577; 5. SMOKY HILL 451.5; 6. EAGLECREST 277; 7. Douglas County 269; 8. Mullen 225; 9. Kent Denver 217; 10. Cherry Creek Blue 193; 11. Chatfield 175; 12. Ponderosa 132; 13. SMOKY HILL RED 102; 14. SMOKY HILL GREEN 86

200 yard medley relay: A Final — 1. Cherry Creek A, 1 minute, 48.78 seconds (5ASQT); 2. Columbine, 1:48.85 (5ASQT); 3. CHEROKEE TRAIL (Morgan Walker, Elle Drakulich, Skylar Brgoch, Sarah Woren), 1:50.46 (5ASQT); 4. Legend, 1:55.59 (5ASQT); 5. SMOKY HILL (Tess Durrell, Audrey Logan, Virginia Berglund, Annelise Thomas), 1:57.68 (5ASQT); 6. Douglas County, 2:00.16 (5ASQT)

B Final — 7. EAGLECREST (Lauren Menefee, Hadley Phipps, Nalani Fierro, Lin Naraoka), 2:02.90 (5ASQT); 8. Mullen, 2:03.92 (4ASQT); 9. Cherry Creek B, 2:06.34; 10. Kent Denver, 2:07.65; 11. SMOKY HILL RED (Sophia Smolenski, Brianna Obot, Talei Ricketson, Monroe Porter), 2:08.28; 12. Chatfield, 2:11.21; Other Aurora result: 13. Smoky Hill Green (Ailana Zucker, Bailey Brennan, Alana Behrens Fassrainer, Isabelle Kerr), 2:25.12

200 yard freestyle: A Final1. EMME METZMAKER (CHEROKEE TRAIL), 1 minute, 58.00 seconds (5ASQT); 2. Sophie Porter (Columbine), 1:58.84 (5ASQT); 3. Katie Cohen (Cherry Creek), 2:00.24 (5ASQT); 4. Katie Forbes (Columbine), 2:00.93; 5. Lanie Angelo (Legend), 2:01.79 (5ASQT); 6. Ana Loveridge (Cherry Creek), 2:04.93 (5ASQT)

B Final — 7. Kathy Peitz-Diaz (Cherry Creek), 2:03.98; 8. Lucy Porter (Columbine), 2:04.45; 9. AVA COBB (CHEROKEE TRAIL), 2:07.12; 10. SARAH BECKLEY (CHEROKEE TRAIL), 2:08.01; 11. Clara Williams (Columbine), 2:08.49; 12. OLIVIA JISA (CHEROKEE TRAIL), 2:09.15; Other Aurora results: 13. Anna Ambruso (Smoky Hill), 2:09.46; 14. Sophia Smolenski (Smoky Hill), 2:12.01; 17. Manzi Venter (Eaglecrest), 2:14.96; 20. Ella Ambruso (Smoky Hill), 2:21.45

200 yard individual medley: A Final 1. ANNELISE THOMAS (SMOKY HILL), 2 minutes, 8.71 seconds (5ASQT); 2. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 2:11.68 (5ASQT); 3. ELLA DRAKULICH (CHEROKEE TRAIL), 2:14.02 (5ASQT); 4. Brooke Burnside (Columbine), 2:17.60 (5ASQT); 5. MORGAN WALKER (CHEROKEE TRAIL), 2:17.77; 6. Anna Hassell (Columbine), 2:19.16

B Final — 7. Jocelynn King (Cherry Creek), 2:21.91; 8. VIRGINIA BERGLUND (SMOKY HILL), 2:22.11; 9. Ella Suazo (Columbine), 2:22.27; 10. Maya Ambardekar (Cherry Creek), 2:27.07; 11. TESS DURRELL (SMOKY HILL), 2:27.20; 12. Margo Barclay (Cherry Creek), 2:29.37; Other Aurora results: 14. Hadley Phipps (Eaglecrest), 2:28.93; 18. Lilyana Hayes (Cherokee Trail), 2:35.90; 19. Audrey Logan (Smoky Hill), 2:30.71

50 yard freestyle: A Final — 1. Emma Forbes (Columbine), 24.53 seconds (5ASQT); 2. SKYLAR BRGOCH (CHEROKEE TRAIL), 24.65 (5ASQT); 3. SARAH WOREN (CHEROKEE TRAIL), 25.37 (5ASQT); 4. Joy Graziano (Cherry Creek), 25.71 (5ASQT); 5. Natalie Evans (Kent Denver), 25.91; 6. Michaela Wilcox (Columbine), 25.98

B Final — 7. Reagan Horn (Columbine), 25.17 (5ASQT); 8. Lily Kirkpatrick (Legend), 25.69 (5ASQT); 9. Ashley Jackson (Legend), 26.12; 10. MCKENNA MAZESKI (CHEROKEE TRAIL), 26.41; 11. Kyla Hopkins (Legend), 26.61; 12. Stella Zinis (Mullen), 26.77; Other Aurora results: 13. Madalynn Rodau (Cherokee Trail), 26.75; 15. Lauren Menefee (Eaglecrest), 27.12; 20. Lin Naraoka, 27.83; 22. Monroe Porter (Smoky Hill), 28.05

1-meter diving: A Final — 1. Brooke Bennett (Cherry Creek), 371.05 points (5ASQT); 2. Abby Hutchinson (Chatfield), 342.15; 3. KAILYN MITCHELL (SMOKY HILL), 341.60; 4. Delaney Price (Cherry Creek), 336.20; 5. Davis Patteson (Kent Denver), 316.80; 6. Olivia Ice (Legend), 3:08.20; 7. COURTNEY RAWLEY (EAGLECREST), 303.25; 8. Alivia Fischer (Columbine), 293.25; 9. VIOLET SCHULTZ (EAGLECREST), 287.90; 10. Bailey Lambert (Chatfield), 261.95; 11. MAIA HOWELL (SMOKY HILL), 256.65; 12. Ava Ahrenholtz (Chatfield), 251.45; 13. Brooklyn Melvin (Columbine), 250.95; 14. Kylen Parker (Kent Denver), 210.75

100 yard butterfly: A Final — 1. SKYLAR BRGOCH (CHEROKEE TRAIL), 55.90 seconds (5ASQT); 2. ANNELISE THOMAS (SMOKY HILL), 57.34 (5ASQT); 3. Savega Bednar (Cherry Creek), 1:01.81 (5ASQT); 4. Sophie Crippen (Columbine), 1:02.58; 5. Michaela Wilcox (Columbine), 1:03.29; 6. Amelia Decaporale (Cherry Creek), 1:05.30

B Final — 7. Cecily Tarranova (Douglas County), 1:03.48; 8. Sahara Zurita (Mullen), 1:04.30; T9. EMILY SOVERN (CHEROKEE TRAIL), 1:05.37; T9. VIRGINIA BERGLUND (SMOKY HILL), 1:05.37; 11. Jocelynn King (Cherry Creek), 1:05.50; 12. Ella Suazo (Columbine), 1:06.07; Other Aurora results — 17. Reagan Varner (Cherokee Trail), 1:08.49; 19. Maddie Thrush (Cherokee Trail), 1:06.80; 21. Alexandra Gurevich (Smoky Hill), 1:08.76; 22. Nalani Fierro (Eaglecrest), 1:10.59

100 yard freestyle: A Final — 1. Rachel Ballard (Columbine), 52.67 seconds (5ASQT); 2. Katie Ketter (Legend), 53.69 (5ASQT); 3. Emma Forbes (Columbine), 53.76 (5ASQT); 4. SARAH WOREN (CHEROKEE TRAIL), 54.78 (5ASQT); 5. EMME METZMAKER (CHEROKEE TRAIL), 55.04 (5ASQT); 6. Madison Saldanha (Cherry Creek), 55.53 (5ASQT)

B Final — 7. Lily Kirkpatrick (Legend), 55.82 (5ASQT); 8. Anna Hassell (Columbine), 56.42; 9. MCKENNA MAZESKI (CHEROKEE TRAIL), 57.00; 10. Emma Lindstrom (Douglas County), 58.20; 11. Kalisi Loveridge (Cherry Creek), 58.29; 12. MORGAN GOODRICH (SMOKY HILL), 58.75; Other Aurora results — 16. Lin Naraoka (Eaglecrest), 1:00.92; 19. Alex Jones (Eaglecrest), 1:01.35; 22. Brianna Obot (Smoky Hill), 1:03.18; 23. Monroe Porter (Smoky Hill), 1:04.84

500 yard freestyle: A Final — 1. Sophia Porter (Columbine), 5 minutes, 16.77 seconds (5ASQT); 2. Kaylie Gibbs (Legend), 5:23.14 (5ASQT); 3. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 5:23.16 (5ASQT); 4. Clara Williams (Columbine), 5:34.10; 5. Ana Loveridge (Cherry Creek), 5:41.88; 6. Josie Williams (Columbine), 5:46.50

B Final — 7. Abby Keller (Legend), 5:34.33; 8. Lucy Porter (Columbine), 5:37.85; 9. SARAH BECKLEY (CHEROKEE TRAIL), 5:43.43; 10. Mia Stramel (Douglas County), 5:43.82; 11. Alana Ortiz (Cherry Creek), 5:44.70; 12. DILYN CLARKE (CHEROKEE TRAIL), 5:57.34; Other Aurora results: 13. Alessandra Pezzimenti (Cherry Creek), 5:48.03; 14. Anna Ambruso (Smoky Hill), 5:50.58; 17. Manzi Venter (Eaglecrest), 6:10.63; 18. Kaylee Barnett (Eaglecrest), 6:17.39; 21. Le Callahan (Smoky Hill), 6:23.88;

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Cherry Creek A, 1 minute, 40.71 seconds (5ASQT); 2. CHEROKEE TRAIL (Ella Drakulich, Sarah Woren, Emme Metzmaker, Skylar Brgoch), 1:40.82 (5ASQT); 3. Columbine, 1:41.66 (5ASQT); 4. Douglas County, 1:49.10 (5ASQT); 5. SMOKY HILL (Brianna Obot, Audrey Logan, Sophia Smolenski, Morgan Goodrich), 1:49.28 (5ASQT); 6. Mullen, 1:50.00 (4ASQT)

B Final — 7. EAGLECREST (Lauren Menefee, Nalani Fierro, Hadley Phipps, Lin Naraoka), 1:50.78; 8. Ponderosa, 1:52.41; 9. Legend, 1:52.55; 10. Chatfield, 1:52.62; 11. Cherry Creek B, 1:55.04; 12. Kent Denver, 1:55.96; Other Aurora results: 13. Smoky Hill Red (Ella Ambruso, Isabella Arvenitis, Julia Kaiser, Alexandra Gurevich), 2:00.09; 14. Smoky Hill Green (Kiya Olivas, Naomi Gastelum Lopez, Rena Zucker, Kaylyn Guy), 2:31.42

100 yard backstroke: A Final — 1. Rachel Ballard (Columbine), 58.25 seconds (5ASQT); 2. Natalie Evans (Kent Denver), 1:02.55; 3. Lily Esmas (Cherry Creek), 1:02.73 (5ASQT); 4. Ella Jones (Cherry Creek), 1:02.82 (5ASQT); 5. Kyla Hopkins (Legend), 1:03.71; 6. Katie Ketter (Legend), 1:03.79

B Final — 7. Reagan Horn (Columbine), 1:01.12 (5ASQT); 8. MORGAN WALKER (CHEROKEE TRAIL), 1:02.58 (5ASQT); 9. Maya Ambardekar (Cherry Creek), 1:03.74; 10. PACEE RUSSELL (CHEROKEE TRAIL), 1:05.64; 11. TESS DURRELL (SMOKY HILL), 1:06.07; 12. Caitlin Hovey (Columbine), 1:06.39; Other Aurora results: 17. Lauren Menefee (Eaglecrest), 1:08.06; 18. Morgan Goodrich (Smoky Hill), 1:10.99; 21. Seunghee Oh (Cherokee Trail), 1:09.12; 22. Sophia Smolenski (Smoky Hill), 1:10.77

100 yard breaststroke: A Final — 1. Katie Cohen (Cherry Creek), 1 minute, 4.32 seconds (5ASQT); 2. Katie Forbes (Columbine), 1:08.24 (5ASQT); 3. Liberty Edwards (Cherry Creek), 1:08.31 (5ASQT); 4. Ashley Jackson (Legend), 1:09.19 (5ASQT); 5. Brooke Burnside (Columbine), 1:10.66 (5ASQT); 6. Elizabeth Brock (Cherry Creek), 1:11.91 (5ASQT)

B Final — 7. ELLA DRAKULICH (CHEROKEE TRAIL), 1:09.48 (5ASQT); 8. Stella Kaufman (Ponderosa), 1:12.54; 9. MADALYNN RODAU (CHEROKEE TRAIL), 1:14.01; 10. Addison Laughlin (Cherry Creek), 1:16.83; 11. Ashley Terry (Mullen), 1:16.92; 12. Mia Stramel (Douglas County), 1:19.01; Other Aurora results: 15. Audrey Logan (Smoky Hill), 1:18.59; 17. Hadley Phipps (Eaglecrest), 1:20.78; 22. Olivia Jisa (Cherokee Trail), 1:19.94; 23. Brianna Obot (Smoky Hill), 1:21.43

400 yard freestyle: A Final — 1. Columbine, 3 minutes, 36.77 seconds (5ASQT); 2. Cherry Creek A, 3:39.98 (5ASQT); 3. Legend, 3:42.82 (5ASQT); 4. CHEROKEE TRAIL (Emme Metzmaker, Emily Sovern, Mckenna Mazeski, Morgan Walker), 3:44.21 (5ASQT); 5. SMOKY HILL (Virginia Berglund, Anna Ambruso, Morgan Goodrich, Annelise Thomas), 3:50.15 (5ASQT); 6. Douglas County, 4:04.37

B Final — 7. Kent Denver, 4:07.64; 8. EAGLECREST (Evelyn Gustin, Kaylee Barnett, Manzi Venter, Jaylin Skaggs), 4:12.90; 9. Ponderosa, 4:17.71; 10. Cherry Creek B, 4:22.68; 11. Smoky Hill Red (Ella Ambruso, Alexandra Gurevich, Katelyn Vann, Monroe Porter), 4:26.78; 12. Mullen, 4:28.44; Other Aurora result: 13. Smoky Hill Green (Rena Zucker, Naomi Gastelum Lopez, Braelyn Petree, Kiya Olivas), 5:31.04

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments