Cherokee Trail sophomore Sarah Woren takes a breath as she swims in the consolation final of the 100 yard freestyle at the REX Coaches Invitational girls swim meet on Dec. 18, 2021, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. Woren won the heat and finished 11th to help the Cougars place 10th in the Class 5A team standings of the multi-classification meet. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

THORNTON | Team scores and individual event results for the 2021 REX Coaches Invitational girls swim meet held on Dec. 17-18, 2021, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2021 REX COACHES INVITATIONAL GIRLS SWIM MEET

Dec. 17-18, 2021, at VMAC

Class 3A team scores: 1. St. Mary’s Academy 65 points; 2. Denver North 34; 3. Estes Park 2.5

Class 4A team scores: 1. Heritage 269; 2. Niwot 155; 3. Golden 30; T4. Longmont 29; T4. Wheat Ridge 29; 6. Rampart 26; 7. Dakota Ridge 19; 8. Windsor 11; 9. Ponderosa 7; 10. Broomfield 6; 11. Silver Creek 4

Class 5A team scores: 1. Cherry Creek 398.5 points; 2. Fairview 344; 3. REGIS JESUIT 242; 4. Arapahoe 238; 5. GRANDVIEW 234.5; 6. Legacy 157; 7. Rock Canyon 151; 8. Fossil Ridge 132; 9. Lewis-Palmer 122; 10. CHEROKEE TRAIL 116.5; 11. Columbine 105; 12. Valor Christian 98; 13. Brighton 61; 14. Monarch 57; 15. Fort Collins 47; 16. Mountain Range 44; 17. ThunderRidge 34; 18. Chaparral 33; 19. Rocky Mountain 26; 20. Westminster 23; 21. Arvada West 21; 22. Denver East 20; T23. Legend 17; T23. Ralston Valley 17; 25. SMOKY HILL 16

200 yard medley relay: A Final — 1. Fairview, 1 minute, 44.17 seconds; 2. Cherry Creek 1:45.46; 3. Heritage, 1:46.31; 4. Legacy, 1:46.80; 5. REGIS JESUIT (Allie Sanchez, Emma Weber, Greta Leege, Grace Dale), 1:47.47; 6. GRANDVIEW (Ava Zadigan, Paige Dailey, Peyton Belcher, Skylar Nollenberger), 1:48.00; 7. Arapahoe, 1:49.17; 8. Rock Canyon, 1:49.80; 9. Columbine, 1:50.73; Fort Collins DQ

B Final — 11. Fossil Ridge, 1:49.84; 12. CHEROKEE TRAIL (Morgan Walker, Ella Drakulich, Skylar Brgoch, Sarah Woren), 1:51.16; 13. Valor Christian, 1:51.50; 14. Brighton, 1:52.42; 15. Lewis-Palmer, 1:52.57; 16. ThunderRidge, 1:53.35; 17. Mountain Range, 1:54.31; 18. Rocky Mountain, 1:54.46; 19. Chaparral, 1:55.20; 20. Dakota Ridge, 1:56.01

200 yard freestyle: A Final — 1. Lindsey Louder (Arapahoe), 1 minute, 52.73 seconds; 2. AMELIA BROWN (GRANDVIEW), 1:52.82; 3. Abigail Perry (Lewis-Palmer), 1:54.06; 4. SAMANTHA AGUIRRE (REGIS JESUIT), 1:55.13; 5. Amelia Mason (Fairview), 1:55.37; 6. Tuva Sigel (Denver North), 1:56.44; 7. Abigail Gardner (Rock Canyon), 1:56.68; 8. Renee Gillilan (Fossil Ridge), 1:57.77; 9. Haley Ross (Cherry Creek), 1:57.80; 10. 10. Alayna Adams (Valor Christian), 1:59.25

B Final — 11. Gabi Dyer (Rock Canyon), 1:56.99; 12. Anna Vermeulen (Golden), 1:57.10; 13. EMME METZMAKER (CHEROKEE TRAIL), 1:57.70; 14. Annika Yoworski (Arapahoe), 1:57.87; 15. Emily Aten (Brighton), 1:58.12; 16. Chey Cordova (Westminster), 1:58.23; 17. CAMILLE SHIFRIN (REGIS JESUIT), 1:59.04; 18. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 1:59.46; 19. Charlotte Wilson (Cherry Creek), 2:00.80; 20. Mary Macaulay (Heritage), 2:02.18

200 yard individual medley: A Final — 1. Mary Codevilla (Niwot), 2 minutes, 2.56 seconds; 2. Julianne Jones (Fairview), 2:06.11; 3. Sabrina Rachjaibun (Legacy), 2:07.73; 4. Sydney McKenzie (Lewis-Palmer), 2:08.20; 5. Elizabeth Brock (Cherry Creek), 2:08.77; 6. Sophia Capp (Heritage), 2:09.35; 7. Mandy Fleetwood (Rock Canyon), 2:11.35; 8. Lauren McLean (Wheat Ridge), 2:11.40; 9. Madison Saldanha (Cherry Creek), 2:12.35; 10. Kenadie Glasgow (Fossil Ridge), 2:12.74

B Final — 11. Piper Prince (Arapahoe), 2:09.60; T12. ELLA DRAKULICH (CHEROKEE TRAIL), 2:10.84; T12. Katie Cohen (Cherry Creek), 2:10.84; 14. MEGAN DOUBRAVA (GRANDVIEW), 2:11.62; 15. AVA ZADIGAN (GRANDVIEW), 2:11.65; 16. Abbi Crum (Fort Collins), 2:13.76; 17. Katie Forbes (Columbine), 2:14.49; 18. ROSIE JUMP (REGIS JESUIT), 2:16.75; 19. Jessica Wang (Rock Canyon), 2:18.81; 20. KENNA CASHMAN (REGIS JESUIT), 2:18.89

50 yard freestyle: A Final — 1. Lawson Ficken (Cherry Creek), 23.91 seconds; 2. Indigo Armon (Legacy), 23.93; 3. Emma Forbes (Columbine), 24.20; 4. Lucy Bell (Fossil Ridge), 24.32; 5. AMELIA BROWN (GRANDVIEW), 24.35; 6. Karolina Bank (Fairview), 24.36; 7. Jordan Bindseil (Longmont), 24.39; 8. Ana Loveridge (Cherry Creek), 24.44; 9. Katie Ketter (Legend), 24.64; 10. Elise Ramsden (Heritage), 24.82

B Final — 11. Morgan Lukinac (Fairview), 24.10; 12. Abigail Zadorozny (Legacy), 24.35; 13. Mia Prater (Monarch), 24.38; 14. Ryan Johnston (Arapahoe), 24.77; 15. Riley Mills (St. Mary’s Academy), 24.80; 16. SKYLAR BRGOCH (CHEROKEE TRAIL), 24.99; 17. Alexis Greenhawt (Cherry Creek), 25.11; 18. Kalie Linden (St. Mary’s Academy), 25.21; 19. Claire Timson (Rampart), 25.34; 20. Caitlin Crysel (St. Mary’s Academy), 25.75

1-meter diving: A Final — 1. Ivy Buckley (Rampart), 493.90 points; 2. Geneva Pauly (Arvada West), 456.20; 3. Morgan Manley (Denver East), 419.40; 4. CHIARA LOPACH (REGIS JESUIT), 414.65; 5. MIA HENNINGER (REGIS JESUIT), 413.40; 6. Jojo Okomoto (Rlaston Valley), 4:04.60; 7. Morgan Divita (Heritage), 400.30; 8. Dahlia Allen (Lewis-Palmer), 399.55; 9. Genna Rump (Arapahoe), 392.40; 10. Erin Gleason (Arapahoe), 380.10; 11. SARAH MANN (REGIS JESUIT), 377.70; 12. Grace Miller (Dakota Ridge), 363.00; 13. Ashley Griffith (Lewis-Palmer), 360.95; 14. Hannah Compton (Ponderosa), 353.80; 15. Kendall West (Heritage), 346.70; 16. ADDISON CAMPBELL (GRANDVIEW), 342.30; 17. Elle Gray (Fort Collins), 333.25; T18. NATALIE HOWELL (GRANDVIEW) 311.50; T18. Sadie Morgan (Estes Park), 311.50; 20. MAYA KRIZ (REGIS JESUIT), 309.90

100 yard butterfly: A Final — 1. Amelia Mason (Fairview), 55.07 seconds; 2. Edith Simecek (Fairview), 55.30; 3. Jamieson Legh (Niwot), 56.75; 4. SKYLAR BRGOCH (CHEROKEE TRAIL), 57.14; 5. Celia Webster (Monarch), 57.41; 6. Riley Mills (St. Mary’s Academy), 57.57; 7. ANNELISE THOMAS (SMOKY HILL), 57.67; 8. Madison Saldanha (Cherry Creek), 58.38; 9. ALLIE SANCHEZ (REGIS JESUIT), 58.94; 10. Amber Siverts (Fort Collins), 59.29

B Final — 11. Inge Ehm (Heritage), 57.58; 12. Ana Loveridge (Cherry Creek), 58.31; 13. Grace Gardner (Rock Canyon), 59.16; 14. SAMANTHA AGUIRRE (REGIS JESUIT), 59.84; 15. Annika Yaworski (Arapahoe), 59.86; 16. Quinlan Hinerfeld (Rocky Mountain), 1:00.10; 17. Marina Huster (Arapahoe), 1:00.28; 18. Zoe Wolfe (Cherry Creek), 1:00.50; 19. SOPHIA MITSUOKA (REGIS JESUIT), 1:00.65; 20. TAYLOR HOFFMAN (REGIS JESUIT), 1:01.37

100 yard freestyle: A Final — 1. Mary Codevilla (Niwot), 50.71 seconds; 2. Morgan Lukinac (Fairview), 52.10; 3. Ella Turken (Cherry Creek), 52.87; 4. Lindsey Louder (Arapahoe), 53.06; 5. Elizabeth Brock (Cherry Creek), 53.66; 6. Tuva Siegel (Denver North), 53.72; 7. Julia Urbanowski (Fairview), 53.77; 8. GRACE DALE (REGIS JESUIT), 54.35; 9. Alayna Adams (Valor Christian), 54.45; 10. Jordan Bindseil (Longmont), 54.52

B Final — 11. SARAH WOREN (CHEROKEE TRAIL), 54.21; 12. Sophia Capp (Heritage), 54.32; 13. Elise Ramsden (Heritage), 54.63; 14. Nicole Reynolds (Windsor), 54.73; 15. Emily Aten (Brighton), 54.79; 16. EMME METZMAKER (CHEROKEE TRAIL), 55.16; 17. Elle Feneide (Silver Creek), 55.29; 18. Alex Leland (Fort Collins), 55.54; 19. Anna Jorstad (Brighton), 55.66; 20. Daciana Colon (Valor Christian), 56.03

500 yard freestyle: A Final — 1. Marissa Inouye (Mountain Range), 5 minutes, 5.51 seconds; 2. Anna Vermeulen (Golden), 5:06.60; 3. Abigail Perry (Lewis-Palmer), 5:09.38; 4. Haley Ross (Cherry Creek), 5:10.29; 5. Chey Cordova (Westminster), 5:13.91; 6. MEGAN DOUBRAVA (GRANDVIEW), 5:14.34; 7. Sophie Porter (Columbine), 5:14.84; 8. Aislyn Barnett (Heritage), 5:14.95; 9. Lauren McLean (Wheat Ridge), 5:15.22; 10. Eloise Emig (Heritage), 5:23.87

B Final — 11. Elizabeth Dimig (Heritage), 5:15.13; 12. Caroline Dimig (Heritage), 5:16.54; 13. Morgan Cady (Fairview), 5:19.66; 14. Mallory O’Keefe (Brighton), 5:21.30; 15. BRYNN KOEHLER (GRANDVIEW), 5:21.50; 16. KYA GUIKEMA (GRANDVIEW), 5:22.82; 17. Lilli Wehr (Arapahoe), 5:23.97; 18. CAMILLE SHIFRIN (REGIS JESUIT), 5:24.81; 19. Kaylie Gibbs (Legend), 5:25.08; 20. Gabi Dyer (Rock Canyon0, 5:28.53

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Fairview, 1 minute, 35.97 seconds; 2. Cherry Creek, 1:37.55; 3. Niwot, 1:37.98; 4. Legacy, 1:38.96; 5. Arapahoe, 1:39.24; 6. Fossil Ridge, 1:39.45; 7. GRANDVIEW (Keira Vail, Becky Hildebrand, Skylar Nollenberger, Amelia Brown), 1:39.69; 8. CHEROKEE TRAIL (Skylar Brgoch, Ella Drakulich, Sarah Woren, Emme Metzmaker), 1:39.81; 9. Columbine, 1:39.94; 10. Brighton, 1:42.57

B Final — 11. Heritage, 1:39.63; 12. Fort Collins, 1:41.25; 13. St. Mary’s Academy, 1:41.43; 14. Rock Canyon, 1:41.98; 15. Mountain Range, 1:42.09; 16. REGIS JESUIT (Rosie Jump, Amelie Colsman, Greta Leege, Faith Marsicek), 1:42.17; 17. Valor Christian, 1:42.21; 18. Chaparral, 1:42.67; 19. Lewis-Palmer, 1:43.35; 20. Rocky Mountain, 1:45.13

100 yard backstroke: A Final — 1. Mary Macaulay (Heritage), 56.40 seconds; 2. Abbie Kehmeier (Legacy), 57.46; 3. Alexis Greenhawt (Cherry Creek), 57.79; 4. ALLIE SANCHEZ (REGIS JESUIT), 58.11; 5. Daciana Colon (Valor Christian), 58.16; 6. Jamieson Legh (Niwot), 58.19; 7. Ella Ziegert (Fairview), 58.58; 8. Celia Webster (Monarch), 58.63; 9. Renee Gillilan (Fossil Ridge), 58.78; 10. Quinlan Hinerfeld (Rocky Mountain), 1:00.43

B Final — 11. AVA ZADIGAN (GRANDVIEW), 57.75; 12. Edith Simecek (Fairview), 58.35; 13. Sophie Hemingway (Dakota Ridge), 58.75; 14. GRACE DALE (REGIS JESUIT), 59.03; 15. Meg Mallory (ThunderRidge), 59.06; 16. Piper Prince (Arapahoe), 59.09; 17. SOPHIA FREI (REGIS JESUIT), 1:00.21; 18. Michaela Wilcox (Columbine), 1:01.71; 19. EMMA WEBER (REGIS JESUIT), 1:01.94; 20. Addi Cooper (Legend), 1:02.16

100 yard breaststroke: A Final — 1. Sydney McKenzie (Lewis-Palmer), 1 minute, 3.93 seconds; 2. Ryan Johnston (Arapahoe), 1:04.31; 3. Katie Cohen (Cherry Creek), 1:04.32; 4. PAIGE DAILEY (GRANDVIEW), 1:04.43; 5. Karolina Bank (Fairview), 1:04.48; 6. Teagan Steinmetz (Cherry Creek), 1:05.59; 7. Sidney McCullough (Fairview), 1:06.95; 8. KAITLYN HAFER (GRANDVIEW), 1:07.09; 9. Mandy Fleetwood (Rock Canyon), 1:07.30; 10. Liberty Edwards (Cherry Creek), 1:07.45

B Final — 11. Aislyn Barnett (Heritage), 1:06.36; 12. Ava McGonigle (Chaparral), 1:07.47; 13. OLIVIA ROUMPH (REGIS JESUIT), 1:07.80; 14. Lucy Bell (Fossil Ridge), 1:08.12; 15. Katie Forbes (Columbine), 1:08.19; 16. Jessica Wang (Rock Canyon), 1:08.35; 17. Alex Leland (Fort Collins), 1:08.59; 18. Isabella Cole (Heritage), 1:08.96; 19. Grace Gardner (Rock Canyon), 1:09.13; 20. Kiera Johnson (Arapahoe), 1:11.20

400 yard freestyle relay: A Final — 1. Fairview, 3 minutes, 25.19 seconds; 2. Cherry Creek, 3:33.42; 3. Heritage, 3:35.40; 4. REGIS JESUIT (Samantha Aguirre, Emma Weber, Allie Sanchez, Grace Dale), 3:37.86; 5. GRANDVIEW (Kya Guikema, Megan Doubrava, Keira Vail, Amelia Brown), 3:39.04; 6. Arapahoe, 3:39.25; 7. Rock Canyon, 3:40.10; 8. Niwot, 3:42.82; 9. Valor Christian, 3:45.99; Columbine DQ

B Final — 11. St. Mary’s Academy, 3:42.37; 12. ThunderRidge, 3:43.49; 13. Monarchy, 3:45.25; 14. Chaparral, 3:46.72; 15. CHEROKEE TRAIL (Emme Metzmaker, Dilyn Clarke, Ava Cobb, Morgan Walker), 3:46.78; 16. Legacy, 3:46.82; 17. Fossil Ridge, 3:49.34; 18. Broomfield, 3:49.81; 19. Windsor, 3:53.39; Legend DQ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments