Girls Swimming: Grandview repeats as runner-up at Jeffco Invite

146

ARVADA |  The Grandview girls swim team again fared well against Jefferson County teams, as the Wolves finished as the runner-up for the second straight year at the annual Jeffco Invite.

Grandview came up a point short of first place in 2014, but the 291 points it put up on Saturday at the George J. Meyers Swimming Pool left coach Karen Ammon’s team well behind runaway winner Evergreen, which won half of the events and piled up 421.

Grandview
GRANDVIEW

Building off a swell of momentum in Centennial League competition — including a dual meet win at Cherry Creek — the Wolves competed well against a field of 25 other teams from multiple classifications.

The lone victory came in the last event, as the 400 yard freestyle relay team of seniors Sami Daniels and Mackenzie Ammon and juniors April and Mia Wood touched out Evergreen at the wall. The Wolves posted a winning time of 3 minutes, 36.34 seconds to the Cougars’ 3:36.41 and dropped more than 12 seconds from their prelim time of 3:48.47, which was third best behind Evergreen and Valor Christian.

Grandview also finished second in the 200 freestyle relay and fourth in the 200 medley relay.

The Wolves also had nine individuals place in the top seven in at least one event, including Mackenzie Ammon and Mia Wood, who each posted top-six results in a pair of events.

Mackenzie Ammon had a fantastic day with third-place finishes in both the 50 freestyle and 100 butterfly in addition to legs on both freestyle relays, while Mia Wood turned in a fourth-place finish in the 200 individual medley and a sixth-place result in the 100 breaststroke plus work on the 200 medley and 400 freestyle relays.

April Wood had Grandview’s highest individual finish with a runner-up finish in the 100 butterfly, where she finished just in front of Ammon.

Sophomore Taylor Dirks (4th in 500 freestyle), freshman Simone Cade (5th in 100 freestyle), senior Morgan Ammon (5th in 50 freestyle), junior Isobel Griffin (5th in diving), senior Sami Daniels (6th in 100 backstroke) and junior Ellie Furuta (7th in 500 freestyle) also placed in championship finals.

Championship season is ahead for Grandview, as the Centennial League “B” and “A” meets take place in the upcoming two weekends, with the Class 5A state championship meet looming Feb. 13-14 at the Edora Pool & Ice Center in Fort Collins.

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

2015 JEFFCO INVITE GIRLS SWIM MEET

Team scores: 1. Evergreen 421 points; 2. GRANDVIEW 291; 3. Ralston Valley 244; 4. Valor Christian 241; 5. Chatfield 171; 6. D’Evelyn 156; 7. Lakewood 132; 8. Thompson Valley 123; 9. Pomona 110; 10. Denver East 94; 11. Grand Junction 81; 12. Golden 50; 13. Montrose 42; 14. Wheat Ridge 41; 15. Arvada West 34; 16. Littleton 29; 17. Fruita Monument 27; 18. Dakota Ridge 13; 19. Conifer 10; 20. Columbine 8; 21. Green Mountain 6; Arvada, Bear Creek, Durango, Moffat County, Standley Lake no score

200 yard medley relay: A Final — 1. Evergreen, 1 minute, 50.57 seconds; 2. Valor Christian, 1:52.48; 3. Ralston Valley, 1:52.72; 4. GRANDVIEW (Sami Daniels, Mia Wood, Taylor Dirks, Morgan Ammon), 1:54.11; 5. D’Evelyn, 1:58.11; 6. Denver East, 1:58.87; 7. Grand Junction, 1:58.98; 8. Pomona, 1:59.37; 9. Chatfield, 2:00.02; 10. Lakewood, 2:01.11

200 yard freestyle: A Final — 1. Zarena Brown (Pomona), 1 minute, 53.97 seconds; 2. Brooke Stenstrom (Valor), 1:55.37; 3. Katelyn Kenchel (Evergreen), 1:57.44; 4. Caylee Addison (Ralston Valley), 1:57.81; 5. Kate McDonald (Evergreen), 1:59.38; 6. Taylor Kidd (Grand Junction), 1:59.66; T7. Abbey Selin (D’Evelyn), 2:01.04; T7. Kara Coughlin (Evergreen), 2:01.04; 9. Meghan Lahr (Lakewood), 2:01.26; Aurora results: 11. Sami Daniels (Grandview), 1:59.77; 13. Simone Cade (Grandview), 2:02.92

200 yard individual medley: A Final — 1. Lindsay Morrow (Evergreen), 2 minutes, 8.55 seconds; 2. Mackenzie Atencio (Ralston Valley), 2:09.74; 3. Anna McDonald (Evergreen), 2:11.40; 4. MIA WOOD (GRANDVIEW), 2:12.52; 5. Mattie Wabeke (Thompson Valley), 2:14.58; 6. Katie VonDerLippe (Thompson Valley), 2:15.79; 7. Sabrina Sabadeanu (Golden), 2:16.24; 8. Madison Hoehn (Valor), 2:17.01; 9. Kailey Said (Ralston Valley), 2:17.65; 10. Brook Landt (Valor), 2:18.33

50 yard freestyle: A Final — 1. Bailey Smith (Evergreen), 25.22 seconds; 2. Rachel Lynch (Denver East), 25.30; 3. MACKENZIE AMMON (GRANDVIEW), 25.41; 4. Abby Oglesby (Chatfield), 25.50; 5. MORGAN AMMON (GRANDVIEW), 25.62; 6. Delaney Hector (Arvada West), 25.77; 7. Raili Carter (Valor), 26.00; 8. Marina Silva (Grand Junction), 26.09; 9. Juliana Lucena (Lakewood), 26.58; 10. Amanda Ballard (Lakewood), 26.85; Other Aurora results: 11. Ellie Fruita (Grandview), 25.84

1-meter diving: 1. Katrin Lewis (Evergreen), 448.30 points; 2. Bailey Mills (Evergreen), 437.20; 3. Akaya Schmitz (D’Evelyn), 402.55; 4. Jenelle Crozier (Chatfield), 365.70; 5. ISOBEL GRIFFIN (GRANDVIEW), 342.65; 6. Morgan Hoffman (Fruita Monument), 325.20; 7. Lori Lefevre (D’Evelyn), 313.05; 8. Keeley Coffee (Dakota Ridge), 311.35; 9. Audrey Hogenkamp (Lakewood), 296.25; 10. Elizabeth Dominguez (Chatfield), 295.75; 11. Sarah Bittle (Green Mountain), 291.25; 12. Erica Mann (Valor), 272.50; 13. Jamie Lefevre (D’Evelyn), 268.70; 14. Jamie Buschmann (Columbine), 268.30; 15. Cheyenne Bosse (Thompson Valley), 262.35; 16. Pristine Floyde (Valor), 256.95; 17. Veronica Vasina (Arvada West), 253.35; 18. Abigal Moore (Arvada West), 252.95; 19. Ileana Dinette (Lakewood), 249.60; 20. Hannah Patrick (Denver East), 244.25

100 yard butterfly: A Final — 1. Josie Pearson (Evergreen), 59.70 seconds; 2. APRIL WOOD (GRANDVIEW), 1:00.48; 3. MACKENZIE AMMON (GRANDVIEW), 1:00.64; 4. Abby Oglesby (Chatfield), 1:01.20; 5. Kailey Said (Ralston Valley), 1:01.40; 6. Taylor Kidd (Grand Junction), 1:01.87; 7. Kara Coughlin (Evergreen), 1:01.96; 8. Austin Anna (Ralston Valley), 1:01.97; 9. Lauren Sale (Pomona), 1:02.12; 10. Halle Kopper (D’Evelyn), 1:04.17

100 yard freestyle: A Final — 1. Zarena Brown (Pomona), 52.74 seconds; 2. Katelyn Kenchel (Evergreen), 53.06; 3. Rachel Lynch (Denver East), 55.49; 4. Bailey Smith (Evergreen), 55.84; 5. SIMONE CADE (GRANDVIEW), 55.86; 6. Brook Landt (Valor), 56.16; 7. Kamryn Holland (Evergreen), 56.50; 8. Maalaea Lawrence (Ralston Valley), 56.52; 9. Madison Hoehn (Valor), 56.61; 10. Raili Carter (Valor), 57.12

500 yard freestyle: A Final — 1. Kate McDonald (Evergreen), 5 minutes, 15.14 seconds; 2. Caylee Addison (Ralston Valley), 5:15.71; 3. Abbey Selin (D’Evelyn), 5:17.90; 4. TAYLOR DIRKS (GRANDVIEW), 5:19.53; 5. Peyton Wayment (Chatfield), 5:26.30; 6. Allison Fields (Montrose), 5:30.58; 7. ELLIE FURUTA (GRANDVIEW), 5:34.51; 8. Lauren Vilims (Evergreen), 5:38.35; 9. Ella Kirschke (Valor), 5:39.90; 10. Sophie Kubik (Thompson Valley), 5:47.63

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Valor Christian, 1 minute, 40.90 seconds; 2. GRANDVIEW (Simone Cade, Mackenzie Ammon, April Wood, Morgan Ammon), 1:41.12; 3. Evergreen, 1:41.15; 4. Lakewood, 1:44.42; 5. Chatfield, 1:44.94; 6. Denver East, 1:45.32; 7. Thompson Valley, 1:47.01; 8. Ralston Valley, 1:47.07; 9. Grand Junction, 1:47.72; 10. Wheat Ridge, 1:48.96

100 yard backstroke: A Final — 1. Lindsay Morrow (Evergreen), 56.69 seconds; 2. Lauren Sale (Pomona), 59.51; 3. Anna McDonald (Evergreen), 1:00.37; 4. Sabrina Sabadeanu (Golden), 1:01.33; 5. Mattie Wabeke (Thompson Valley), 1:01.69; 6. SAMI DANIELS (GRANDVIEW), 1:02.34; 7. Kamryn Holland (Evergreen), 1:03.39; 8. Abbey Owenby (Valor), 1:04.36; 9. Halle Kopper (D’Evelyn), 1:04.53; 10. Kali Stier (Chatfield), 1:06.62; Other Aurora results: 11. Taylor Dirks (Grandview), 1:02.15

100 yard breaststroke: A Final — 1. Mackenzie Atencio (Ralston Valley), 1 minute, 5.52 seconds; 2. Sarah Grout (D’Evelyn), 1:08.87; 3. Josie Pearson (Evergreen), 1:08.98; 4. Katie VonDerLippe (Thompson Valley), 1:09.72; 5. Brooke Stenstrom (Valor), 1:10.28; 6. MIA WOOD (GRANDVIEW), 1:10.52; 7. Maalaea Lawrence (Ralston Valley), 1:10.70; 8. Isabelle Davenport (Ralston Valley), 1:11.03; 9. Hope Morris (Montrose), 1:12.03; 10. Claire Tronrud (Littleton), 1:13.34; Other Aurora results: 11. April Wood (Grandview), 1:10.11

400 yard freestyle relay: A Final — 1. GRANDVIEW (Sami Daniels, Mackenzie Ammon, April Wood, Mia Wood), 3 minutes, 36.34 seconds; 2. Evergreen, 3:36.41; 3. Valor Christian, 3:40.98; 4. Ralston Valley, 3:41.63; 5. Lakewood, 3:51.28; 6. Thompson Valley, 3:51.49; 7. Chatfield, 3:52.42; 8. Pomona, 3:53.38; 9. D’Evelyn, 4:00.66; 10. Fruita Monument, 4:00.71