Grandview junior Hailey Matthews is the highest-ranked girls swimmer from an Aurora program in the Class 5A rankings compiled by PrepSwimCo.com as of Jan. 21, 2020. Matthews has the second-fastest time this season in the 200 yard freestyle and is also has top-20 times in the 100 and 500 freestyles. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of Jan. 21, 2020. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A GIRLS SWIM RANKINGS (JAN. 21, 2020)

Team rankings/points: 1. Cherry Creek 385 points; 2. Fairview 380; 3. Heritage 302; 4. Chatfield 244; 5. Arapahoe 241; 6. REGIS JESUIT 228; 7. Fossil Ridge 196; 8. Legacy 192; 9. Valor Christian 182; 10. Lewis-Palmer 153; 11. Mountain Vista 139; 12. ThunderRidge 136; 13. GRANDVIEW 129; 14. Rock Canyon 121; 15. Ralston Valley 75; 16. SMOKY HILL 70; 17. Rocky Mountain 55; 18. Boulder 53; 19. CHEROKEE TRAIL 50; 20. Columbine 49

200 Yard Medley Relay (5A SQT 2 minutes, 3 seconds) — 1. Heritage, 1 minute, 45.95 seconds; 2. Fairview, 1:46.39; 3. REGIS JESUIT, 1:46.71; 4. Cherry Creek, 1:47.73; 5. Fossil Ridge, 1:47.80; Other Aurora teams in top 20 — 13. Smoky Hill, 1:52.09; 14. Cherokee Trail, 1:52.26; 17. Grandview, 1:52.92

200 Yard Freestyle (5A SQT 2 minutes, 3 seconds) — 1. K. Shanley (Chatfield), 1 minute, 50.71 seconds; 2. HAILEY MATTHEWS (GRANDVIEW), 1:53.83; 3. E. Brock (Cherry Creek), 1:54.64; 4. L. Bell (Fossil Ridge), 1:55.19; 5. A. Gardner (Rock Canyon), 1:55.29; Other Aurora swimmers in top 20 — 7. Maggie Robben (Smoky Hill), 1:55.73; 16. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1:58.06

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 18.50 seconds) — 1. S. Rachjaibun (Legacy), 2 minutes, 3.78 seconds; 2. T. Steinmetz (Cherry Creek), 2:04.86; 3. J. Smith (Cherry Creek), 2:05.01; 4. L. Bell (Fossil Ridge), 2:05.68; 5. A. Shaw (Heritage), 2:07.74; Aurora swimmers in top 20 — 12. Ellie Lopez (Regis Jesuit), 2:10.61; 13. Maggie Robben (Smoky Hill), 2:10.64

50 Yard Freestyle (5A SQT 25.80 seconds) — 1. A. Shaw (Heritage), 23.34 seconds; 2. L. Wehr (Arapahoe), 23.57; 3. A. Turney (Chatfield), 23.59; 4. M. Mitchell (Heritage), 24.03; 5. L. Bell (Fossil Ridge), 24.06; Aurora swimmers in top 20 — 6. Julia Matney (Grandview), 24.10; 9. Jada Surrell-Norwood (Regis Jesuit), 24.27; 13. Grace Dale (Regis Jesuit), 24.44; 20. Ariana Mitsuoka (Regis Jesuit), 24.78

1-meter diving (5A SQT 345 points (12.3DD)) — 1. I. Gregersen (Ralston Valley), 526.65 points; 2. A. Brown (Horizon), 489.20; 3. D. Allen (Lewis-Palmer), 482.45; 4. E. Drazek (ThunderRidge), 471.20; 5. M. Stefanski (Cherry Creek), 470.45; Aurora diver in top 20 — 16. Catherine Rodocker (Eaglecrest), 429.90

100 Yard Butterfly (5A SQT 1 minutes, 2.50 seconds) — 1. L. Bell (Fossil Ridge), 54.67 seconds; 2. E. Simecek (Fairview), 55.04; 3. R. Gillilan (Fossil Ridge), 56.43; 4. I. Ehm (Heritage), 56.89; 5. A. Osmun (Mountain Vista), 57.05; Aurora swimmers in top 20 — 8. Julia Matney (Grandview), 57.53; 15. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 58.73

100 Yard Freestyle (5A SQT 56.40 seconds) — 1. A. Shaw (Heritage), 51.21 seconds; 2. A. Turney (Chatfield), 51.79; 3. A. Stenstrom (Valor Christian), 52.20; 4. L. Wehr (Arapahoe), 52.36; 5. A. Hall (Cherry Creek), 52.54; Aurora swimmers in top 20 — 8. Hailey Matthews (Grandview), 53.03; 17. Julia Matney (Grandview), 54.08

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 32.00 seconds) — 1. K. Shanley (Chatfield), 4 minutes, 53.63 seconds; 2. A. Gardner (Rock Canyon), 5:06.48; 3. E. Brock (Cherry Creek), 5:06.92; 4. K. Lessing (Fairview), 5:08.15; 5. S. Rachjaibun (Legacy), 5:09.05; Aurora swimmers in top 20 — 14. Blythe Iverson (Smoky Hill), 5:16.12; 20. Hailey Matthews (Grandview), 5:19.45

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 50 seconds) — 1. Chatfield, 1 minute, 35.71 seconds; 2. Arapahoe, 1:36.26; 3. Fairview, 1:37.79; 4. Cherry Creek, 1:37.82; 5. Heritage, 1:38.39; Aurora teams in top 20 — 6. Regis Jesuit, 1:39.20; 8. Grandview, 1:40.86; 14. Cherokee Trail, 1:41.60; 19. Smoky Hill, 1:43.97

100 Yard Backstroke (5A SQT 1 minutes, 3 seconds) — 1. A. Storm (Chatfield), 56.11 seconds; 2. S. Metzler (Ralston Valley), 56.98; 3. J. Reznicek (Fairview), 57.09; 4. E. Ziegert (Fairview), 57.66; 5. S. Capp (Mountain Vista), 57.87; Aurora swimmers in top 20 — 9. Ellie Lopez (Regis Jesuit), 58.50; 10. Parker Biley (Regis Jesuit), 58.67; 13. Grace Dale (Regis Jesuit), 58.94; 15. Hailey Matthews (Grandview), 59.03

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 12.30 seconds) — 1. T. Steinmartz (Cherry Creek), 1 minute, 4.78 seconds; 2. A. Barnett (Heritage), 1:04.98; 3. SOPHIA BRADAC (REGIS JESUIT), 1:05.26; 4. M. Mitchell (Heritage), 1:05.29; 5. R. Johnston (Arapahoe), 1:05.42; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Maggie Robben (Smoky Hill), 1:05.79; 15. Catherine Bradac (Regis Jesuit), 1:07.22

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 4 minutes, 0 seconds) — 1. Chatfield, 3 minutes, 30.19 seconds; 2. Cherry Creek, 3:30.77; 3. Valor Christian, 3:34.36; 4. Legacy, 3:34.60; 5. Arapahoe, 3:35.25; Aurora teams in top 20 — 9. Regis Jesuit, 3:37.33; 13. Grandview, 3:40.69; 15. Smoky Hill, 3:43.16; 18. Cherokee Trail, 3:47.44