Eaglecrest junior Catherine Rodocker, who just won the championship at the Smoky Hill Invitational, ranks No. 15 in 1-meter diving in the Class 5A rankings compiled by PrepSwimCo.com for Jan. 15, 2020. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of Jan. 15, 2020. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A GIRLS SWIM RANKINGS (JAN. 15, 2020)

Team rankings/points: 1. Cherry Creek 389 points; 2. Fairview 386; 3. Heritage 307; 4. Chatfield 236; 5. Arapahoe 235; 6. REGIS JESUIT 225; 7. Fossil Ridge 197; 8. Legacy 194; 9. Valor Christian 182; 10. Lewis-Palmer 152; 11. Mountain Vista 141; 12. ThunderRidge 140; 13. GRANDVIEW 132; 14. Rock Canyon 122; 15. Ralston Valley 75; 16. SMOKY HILL 68; 17. Boulder 58; 18. Rocky Mountain 57; 19. CHEROKEE TRAIL 50; 20. Castle View/Douglas County 39

200 Yard Medley Relay (5A SQT 2 minutes, 3 seconds) — 1. Heritage, 1 minute, 45.95 seconds; 2. Fairview, 1:46.39; 3. REGIS JESUIT, 1:46.71; 4. Cherry Creek, 1:47.73; 5. Fossil Ridge, 1:47.80; Other Aurora teams in top 20 — 13. Smoky Hill, 1:52.09; 14. Cherokee Trail, 1:52.26; 16. Grandview, 1:52.92

200 Yard Freestyle (5A SQT 2 minutes, 3 seconds) — 1. K. Shanley (Chatfield), 1 minute, 50.71 seconds; 2. HAILEY MATTHEWS (GRANDVIEW), 1:53.83; 3. E. Brock (Cherry Creek), 1:54.64; 4. L. Bell (Fossil Ridge), 1:55.19; 5. A. Gardner (Rock Canyon), 1:55.29; Other Aurora swimmers in top 20 — 7. Maggie Robben (Smoky Hill), 1:55.73; 16. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1:58.06

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 18.50 seconds) — 1. S. Rachjaibun (Legacy), 2 minutes, 3.78 seconds; 2. T. Steinmetz (Cherry Creek), 2:04.86; 3. J. Smith (Cherry Creek), 2:05.01; 4. L. Bell (Fossil Ridge), 2:05.68; 5. A. Shaw (Heritage), 2:07.74; Aurora swimmers in top 20 — 11. Ellie Lopez (Regis Jesuit), 2:10.61; 12. Maggie Robben (Smoky Hill), 2:10.64; 20. Megan Doubrava (Grandview), 2:12.45

50 Yard Freestyle (5A SQT 25.80 seconds) — 1. A. Shaw (Heritage), 23.34 seconds; 2. L. Wehr (Arapahoe), 23.57; 3. A. Turney (Chatfield), 23.59; 4. M. Mitchell (Heritage), 24.03; 5. JULIA MATNEY (GRANDVIEW), 24.10; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Jada Surrell-Norwood (Regis Jesuit), 24.27; 13. Grace Dale (Regis Jesuit), 24.44; 20. Ariana Mitsuoka (Regis Jesuit), 24.78

1-meter diving (5A SQT 345 points (12.3DD)) — 1. I. Gregersen (Ralston Valley), 526.65 points; 2. A. Brown (Horizon), 489.20; 3. D. Allen (Lewis-Palmer), 482.45; 4. E. Drazek (ThunderRidge), 471.20; 5. M. Stefanski (Cherry Creek), 470.45; Aurora diver in top 20 — 15. Catherine Rodocker (Eaglecrest), 429.90

100 Yard Butterfly (5A SQT 1 minutes, 2.50 seconds) — 1. L. Bell (Fossil Ridge), 54.67 seconds; 2. E. Simecek (Fairview), 55.04; 3. R. Gillilan (Fossil Ridge), 56.43; 4. I. Ehm (Heritage), 56.89; 5. A. Osmun (Mountain Vista), 57.05; Aurora swimmers in top 20 — 8. Julia Matney (Grandview), 57.53; 15. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 58.73

100 Yard Freestyle (5A SQT 56.40 seconds) — 1. A. Shaw (Heritage), 51.21 seconds; 2. A. Turney (Chatfield), 51.79; 3. A. Stenstrom (Valor Christian), 52.20; 4. L. Wehr (Arapahoe), 52.36; 5. A. Hall (Cherry Creek), 52.54; Aurora swimmers in top 20 — 8. Hailey Matthews (Grandview), 53.03; 17. Julia Matney (Grandview), 54.08

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 32.00 seconds) — 1. K. Shanley (Chatfield), 4 minutes, 53.63 seconds; 2. A. Gardner (Rock Canyon), 5:06.48; 3. E. Brock (Cherry Creek), 5:06.92; 4. K. Lessing (Fairview), 5:08.15; 5. S. Rachjaibun (Legacy), 5:09.05; Aurora swimmers in top 20 — 14. Blythe Iverson (Smoky Hill), 5:16.12; 20. Manna Nelson (Regis Jesuit), 5:20.09

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 50 seconds) — 1. Chatfield, 1 minute, 35.71 seconds; 2. Arapahoe, 1:36.26; 3. Fairview, 1:37.79; 4. Cherry Creek, 1:37.82; 5. Heritage, 1:38.39; Aurora teams in top 20 — 6. Regis Jesuit, 1:39.20; 8. Grandview, 1:40.86; 14. Cherokee Trail, 1:41.60; 20. Smoky Hill, 1:45.54

100 Yard Backstroke (5A SQT 1 minutes, 3 seconds) — 1. A. Storm (Chatfield), 56.11 seconds; 2. J. Reznicek (Fairview), 57.09; 3. S. Metzler (Ralston Valley), 57.25; 4. E. Ziegert (Fairview), 57.66; 5. S. Capp (Mountain Vista), 57.87; Aurora swimmers in top 20 — 9. Ellie Lopez (Regis Jesuit), 58.50; 10. Parker Biley (Regis Jesuit), 58.67; 13. Grace Dale (Regis Jesuit), 58.94; 15. Hailey Matthews (Grandview), 59.03

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 12.30 seconds) — 1. T. Steinmartz (Cherry Creek), 1 minute, 4.78 seconds; 2. A. Barnett (Heritage), 1:04.98; 3. SOPHIA BRADAC (REGIS JESUIT), 1:05.26; 4. M. Mitchell (Heritage), 1:05.29; 5. R. Johnston (Arapahoe), 1:05.42; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Maggie Robben (Smoky Hill), 1:05.79; 15. Catherine Bradac (Regis Jesuit), 1:07.22

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 4 minutes, 0 seconds) — 1. Chatfield, 3 minutes, 30.19 seconds; 2. Cherry Creek, 3:30.77; 3. Valor Christian, 3:34.36; 4. Legacy, 3:34.60; 5. Arapahoe, 3:35.25; Aurora teams in top 20 — 9. Regis Jesuit, 3:37.33; 13. Grandview, 3:40.69; 15. Smoky Hill, 3:43.16; 18. Cherokee Trail, 3:47.44