Girls Swimming: 2015 Jeffco Invitational results

175

ARVADA | Team scores and individual results from the 2015 Jefferson County Invitational girls swim meet contested on Jan. 24, 2015, at George J. Meyers Swimming Pool. Aurora team bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

2015 JEFFCO INVITE GIRLS SWIM MEET

Team scores: 1. Evergreen 421 points; 2. GRANDVIEW 291; 3. Ralston Valley 244; 4. Valor Christian 241; 5. Chatfield 171; 6. D’Evelyn 156; 7. Lakewood 132; 8. Thompson Valley 123; 9. Pomona 110; 10. Denver East 94; 11. Grand Junction 81; 12. Golden 50; 13. Montrose 42; 14. Wheat Ridge 41; 15. Arvada West 34; 16. Littleton 29; 17. Fruita Monument 27; 18. Dakota Ridge 13; 19. Conifer 10; 20. Columbine 8; 21. Green Mountain 6; Arvada, Bear Creek, Durango, Moffat County, Standley Lake no score

200 yard medley relay: A Final — 1. Evergreen, 1 minute, 50.57 seconds; 2. Valor Christian, 1:52.48; 3. Ralston Valley, 1:52.72; 4. GRANDVIEW (Sami Daniels, Mia Wood, Taylor Dirks, Morgan Ammon), 1:54.11; 5. D’Evelyn, 1:58.11; 6. Denver East, 1:58.87; 7. Grand Junction, 1:58.98; 8. Pomona, 1:59.37; 9. Chatfield, 2:00.02; 10. Lakewood, 2:01.11

200 yard freestyle: A Final — 1. Zarena Brown (Pomona), 1 minute, 53.97 seconds; 2. Brooke Stenstrom (Valor), 1:55.37; 3. Katelyn Kenchel (Evergreen), 1:57.44; 4. Caylee Addison (Ralston Valley), 1:57.81; 5. Kate McDonald (Evergreen), 1:59.38; 6. Taylor Kidd (Grand Junction), 1:59.66; T7. Abbey Selin (D’Evelyn), 2:01.04; T7. Kara Coughlin (Evergreen), 2:01.04; 9. Meghan Lahr (Lakewood), 2:01.26; Aurora results: 11. Sami Daniels (Grandview), 1:59.77; 13. Simone Cade (Grandview), 2:02.92

200 yard individual medley: A Final — 1. Lindsay Morrow (Evergreen), 2 minutes, 8.55 seconds; 2. Mackenzie Atencio (Ralston Valley), 2:09.74; 3. Anna McDonald (Evergreen), 2:11.40; 4. MIA WOOD (GRANDVIEW), 2:12.52; 5. Mattie Wabeke (Thompson Valley), 2:14.58; 6. Katie VonDerLippe (Thompson Valley), 2:15.79; 7. Sabrina Sabadeanu (Golden), 2:16.24; 8. Madison Hoehn (Valor), 2:17.01; 9. Kailey Said (Ralston Valley), 2:17.65; 10. Brook Landt (Valor), 2:18.33

50 yard freestyle: A Final — 1. Bailey Smith (Evergreen), 25.22 seconds; 2. Rachel Lynch (Denver East), 25.30; 3. MACKENZIE AMMON (GRANDVIEW), 25.41; 4. Abby Oglesby (Chatfield), 25.50; 5. MORGAN AMMON (GRANDVIEW), 25.62; 6. Delaney Hector (Arvada West), 25.77; 7. Raili Carter (Valor), 26.00; 8. Marina Silva (Grand Junction), 26.09; 9. Juliana Lucena (Lakewood), 26.58; 10. Amanda Ballard (Lakewood), 26.85; Other Aurora results: 11. Ellie Fruita (Grandview), 25.84

1-meter diving: 1. Katrin Lewis (Evergreen), 448.30 points; 2. Bailey Mills (Evergreen), 437.20; 3. Akaya Schmitz (D’Evelyn), 402.55; 4. Jenelle Crozier (Chatfield), 365.70; 5. ISOBEL GRIFFIN (GRANDVIEW), 342.65; 6. Morgan Hoffman (Fruita Monument), 325.20; 7. Lori Lefevre (D’Evelyn), 313.05; 8. Keeley Coffee (Dakota Ridge), 311.35; 9. Audrey Hogenkamp (Lakewood), 296.25; 10. Elizabeth Dominguez (Chatfield), 295.75; 11. Sarah Bittle (Green Mountain), 291.25; 12. Erica Mann (Valor), 272.50; 13. Jamie Lefevre (D’Evelyn), 268.70; 14. Jamie Buschmann (Columbine), 268.30; 15. Cheyenne Bosse (Thompson Valley), 262.35; 16. Pristine Floyde (Valor), 256.95; 17. Veronica Vasina (Arvada West), 253.35; 18. Abigal Moore (Arvada West), 252.95; 19. Ileana Dinette (Lakewood), 249.60; 20. Hannah Patrick (Denver East), 244.25

100 yard butterfly: A Final — 1. Josie Pearson (Evergreen), 59.70 seconds; 2. APRIL WOOD (GRANDVIEW), 1:00.48; 3. MACKENZIE AMMON (GRANDVIEW), 1:00.64; 4. Abby Oglesby (Chatfield), 1:01.20; 5. Kailey Said (Ralston Valley), 1:01.40; 6. Taylor Kidd (Grand Junction), 1:01.87; 7. Kara Coughlin (Evergreen), 1:01.96; 8. Austin Anna (Ralston Valley), 1:01.97; 9. Lauren Sale (Pomona), 1:02.12; 10. Halle Kopper (D’Evelyn), 1:04.17

100 yard freestyle: A Final — 1. Zarena Brown (Pomona), 52.74 seconds; 2. Katelyn Kenchel (Evergreen), 53.06; 3. Rachel Lynch (Denver East), 55.49; 4. Bailey Smith (Evergreen), 55.84; 5. SIMONE CADE (GRANDVIEW), 55.86; 6. Brook Landt (Valor), 56.16; 7. Kamryn Holland (Evergreen), 56.50; 8. Maalaea Lawrence (Ralston Valley), 56.52; 9. Madison Hoehn (Valor), 56.61; 10. Raili Carter (Valor), 57.12

500 yard freestyle: A Final — 1. Kate McDonald (Evergreen), 5 minutes, 15.14 seconds; 2. Caylee Addison (Ralston Valley), 5:15.71; 3. Abbey Selin (D’Evelyn), 5:17.90; 4. TAYLOR DIRKS (GRANDVIEW), 5:19.53; 5. Peyton Wayment (Chatfield), 5:26.30; 6. Allison Fields (Montrose), 5:30.58; 7. ELLIE FURUTA (GRANDVIEW), 5:34.51; 8. Lauren Vilims (Evergreen), 5:38.35; 9. Ella Kirschke (Valor), 5:39.90; 10. Sophie Kubik (Thompson Valley), 5:47.63

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Valor Christian, 1 minute, 40.90 seconds; 2. GRANDVIEW (Simone Cade, Mackenzie Ammon, April Wood, Morgan Ammon), 1:41.12; 3. Evergreen, 1:41.15; 4. Lakewood, 1:44.42; 5. Chatfield, 1:44.94; 6. Denver East, 1:45.32; 7. Thompson Valley, 1:47.01; 8. Ralston Valley, 1:47.07; 9. Grand Junction, 1:47.72; 10. Wheat Ridge, 1:48.96

100 yard backstroke: A Final — 1. Lindsay Morrow (Evergreen), 56.69 seconds; 2. Lauren Sale (Pomona), 59.51; 3. Anna McDonald (Evergreen), 1:00.37; 4. Sabrina Sabadeanu (Golden), 1:01.33; 5. Mattie Wabeke (Thompson Valley), 1:01.69; 6. SAMI DANIELS (GRANDVIEW), 1:02.34; 7. Kamryn Holland (Evergreen), 1:03.39; 8. Abbey Owenby (Valor), 1:04.36; 9. Halle Kopper (D’Evelyn), 1:04.53; 10. Kali Stier (Chatfield), 1:06.62; Other Aurora results: 11. Taylor Dirks (Grandview), 1:02.15

100 yard breaststroke: A Final — 1. Mackenzie Atencio (Ralston Valley), 1 minute, 5.52 seconds; 2. Sarah Grout (D’Evelyn), 1:08.87; 3. Josie Pearson (Evergreen), 1:08.98; 4. Katie VonDerLippe (Thompson Valley), 1:09.72; 5. Brooke Stenstrom (Valor), 1:10.28; 6. MIA WOOD (GRANDVIEW), 1:10.52; 7. Maalaea Lawrence (Ralston Valley), 1:10.70; 8. Isabelle Davenport (Ralston Valley), 1:11.03; 9. Hope Morris (Montrose), 1:12.03; 10. Claire Tronrud (Littleton), 1:13.34; Other Aurora results: 11. April Wood (Grandview), 1:10.11

400 yard freestyle relay: A Final — 1. GRANDVIEW (Sami Daniels, Mackenzie Ammon, April Wood, Mia Wood), 3 minutes, 36.34 seconds; 2. Evergreen, 3:36.41; 3. Valor Christian, 3:40.98; 4. Ralston Valley, 3:41.63; 5. Lakewood, 3:51.28; 6. Thompson Valley, 3:51.49; 7. Chatfield, 3:52.42; 8. Pomona, 3:53.38; 9. D’Evelyn, 4:00.66; 10. Fruita Monument, 4:00.71