Keeper Hannah Flores (00) and the Eaglecrest girls soccer team is one of five Aurora-area qualifiers to make the 2022 Class 5A girls soccer state playoff bracket, which was issued by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Bracket and schedule for the 2022 Class 5A girls state soccer tournament as released by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. Aurora teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2022 CLASS 5A GIRLS SOCCER STATE PLAYOFF BRACKET, SCHEDULE

QUADRANT 1

First round (May 10)

Game 1: NO. 32 RANGEVIEW (9-5-1) at No. 1 Valor Christian (13-0), 7 p.m.

Game 2: NO. 17 REGIS JESUIT (8-6-1) at No. 16 Fort Collins (9-4-1), 5 p.m.

Game 3: No. 25 Monarch (8-6-1) at No. 8 Cherry Creek (11-3-1)

Game 4: No. 24 Castle View (7-8) at No. 9 Fossil Ridge (10-3-2)

Second round (May 13 at higher seed)

Game 17: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 18: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Quarterfinal (May 16 at higher seed)

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner

QUADRANT 2

First round (May 10)

Game 5: No. 28 Lakewood (8-7) at No. 5 Legacy (14-1)

Game 6: No. 21 Rampart (10-4-1) at No. 12 Mountain Vista (10-4-1)

Game 7: No. 29 Denver East (7-4-3) at NO. 4 GRANDVIEW (12-1-2), 8 p.m., Legacy Stadium

Game 8: No. 20 Rocky Mountain (8-7) at No. 13 Ralston Valley (8-4-3)

Second round (May 13 at higher seed)

Game 19: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 20: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Quarterfinal (May 16 at higher seed)

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner

QUADRANT 3

First round (May 10)

Game 9: No. 30 Denver South (8-6-1) at No. 3 Pine Creek (14-1), 7:30 p.m.

Game 10: No. 19 Arvada West (8-5-2) at No. 14 Arapahoe (10-4-1), 7 p.m.

Game 11: NO. 27 EAGLECREST (8-6-1) at No. 6 Columbine (11-3-1), 7 p.m., Lakewood Memorial Field

Game 12: No. 22 ThunderRidge (7-6-2) at No. 11 Fruita Monument (13-2), 1 p.m., Colorado Mesa Univ.

Second round (May 13 at higher seed)

Game 21: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 22: Game 11 winner vs. Game 12 winner

Quarterfinal (May 16 at higher seed)

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner

QUADRANT 4

First round (May 10)

Game 13: No. 26 Silver Creek (8-5-2) at No. 7 Rock Canyon (14-1)

Game 14: NO. 23 CHEROKEE TRAIL (7-7-1) at No. 10 Legend (13-2), 7 p.m., EchoPark Stadium

Game 15: No. 31 Brighton (8-6-1) at No. 2 Broomfield (12-2)

Game 16: No. 18 Chatfield (8-5-1) at No. 15 Fairview (8-5-2), 7 p.m.

Second round (May 13 at higher seed)

Game 23: Game 13 winner vs. Game 14 winner

Game 24: Game 15 winner vs. Game 16 winner

Quarterfinal (May 16 at higher seed)

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner

Semifinals (May 19, University of Denver)

Game 29: Quadrant 1 winner vs. Quadrant 2 winner

Game 30: Quadrant 3 winner vs. Quadrant 4 winner

Championship (May 25, Dick’s Sporting Goods Park)

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner, 8 p.m.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments