Girls Golf: Class 5A state tournament pairings

493

LITTLETON | Pairings and tee times for the first round of the Class 5A girls state golf tournament on May 19 at Raccoon Creek G.C. Aurora players bold and uppercased:

2014 CLASS 5A GIRLS STATE GOLF PAIRINGS (First round)

GirlsGolf.CentennialSahmTeeBackVert
Grandview sophomore Morgan Sahm tees off on Hole No. 10 at 8:30 a.m. May 19 in the first round of the Class 5A girls state golf tournament at Raccoon Creek G.C. (Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

TEE 1

8:30 a.m.: Miranda Schiffbauer (Arvada West), Corinne Wilson (Columbine), Gillian Vance (Dakota Ridge)

8:39 a.m.: Sydney Merchant (Dakota Ridge), Ali Pepper (Arvada West), Jaylee Tait (Columbine)

8:48 a.m.: Elena Barboza (Denver East), Cammie Fowler (Fossil Ridge), Sirena Maynes (Prairie View)

8:57 a.m.: Julia Baroth (Denver East), Kenzi Hueter (Fossil Ridge), Claire McPeak (Skyline)

9:06 a.m.: Sarah Hunt (Denver East), Katie Larson (Fossil Ridge), Erin Sargent (Skyline)

9:15 a.m.: Mary Luckasen (Fossil Ridge), Adara Pauluhn (Skyline), Claire Stirdivant (Denver East)

9:24 a.m.: Stephanie Bang (Cherry Creek), Hannah Eddy (Arapahoe), Delaney Knoebel (Highlands Ranch)

9:33 a.m.: Nikki Backman (Arapahoe), Jackie Biggs (Cherry Creek), Mikayla Knoebel (Highlands Ranch)

9:42 a.m.: Jenni Chun (Highlands Ranch), Molly Lucas (Cherry Creek), Holly Schaefer (Arapahoe)

9:51 a.m.: Samantha Barker (Highlands Ranch), Calli Ringsby (Cherry Creek), Hannah Wood (Arapahoe)

10 a.m.: FAITH HOPE (CHEROKEE TRAIL), ERIKA SAILER (REGIS JESUIT), Alexis Chan (Rock Canyon)

10:09 a.m.: JACLYN MURRAY (REGIS JESUIT), Andrew Hoos, Haylee Hornick (Rock Canyon)

10:18 a.m.: MARY WEINSTEIN (REGIS JESUIT), Sarah Hankins (Legacy), Amelia Lee (Rock Canyon)

10:27 a.m.: SYDNEY GILLESPIE (REGIS JESUIT), Jennifer Hankins (Legacy), Michelle Romano (Rock Canyon)

TEE 10

8:30 a.m.: MORGAN SAHM (GRANDVIEW), Delaney Ellicott (Monarch), Ashlyn Kirschner (Ralston Valley)

8:39 a.m.: EMILY JUNG (GRANDVIEW), Carly Gallant (Monarch), Sydney Prey (Ralston Valley)

8:48 a.m.: CAROLINE O’DONNELL (GRANDVIEW), Remy Mullen (Monarch), Jordan Remley (Ralston Valley)

8:57 a.m.: Alex Jaros (Boulder), Joanna Kempton (Heritage), Duval Sutherland (Legend)

9:06 a.m.: Aly Beeman (Boulder), Delaney Benson (Heritage), Anna Kennedy (Legend)

9:15 a.m.: Danielle Picard (Boulder), McKenna Reppe (Legend), Erika Truong (Heritage)

9:24 a.m.: Kendra George (Heritage), Leah Perletz (Boulder), Andrea Reppe (Legend)

9:33 a.m.: Mary Kate Nelson (Pine Creek), Reagan Ritchey (Brighton), Taylor Sunset (Fairview)

9:42 a.m.: Zarena Brown (Pomona), Madison McCambridge (Fairview), Victoria Thompson (Pine Creek)

9:51 a.m.: JULIA KIM (RANGEVIEW), Heather Kroll (Horizon), Tara Srinivas (Fairview)

10 a.m.: Katie Engel (Mountain Range), Emma Hesse (Lakewood), Lauren Pearson (Chatfield)

10:09 a.m.: Haley Doty (Lakewood), Katie Rice (Fruita-Monument), Bailey Summers (Grand Junction)

10:18 a.m.: Alli Bundy (Loveland), Sammie Medina (Central (G.J.)), Megan Volkmann (Fruita-Monument)

10:27 a.m.: Taylor Head (Central (G.J.)), Leia Vadeen (Northglenn), Lexi Valenzuela (Bear Creek)

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. Facebook: Aurora Prep Sentinel