Cherokee Trail’s Makayla Hemingway (23) challenges Cherry Creek’s Cali Clark (12) — her future Colorado State teammate — under the basket during the first half of the second-seeded Bruins’ 72-32 win over the 15th-seeded Cougars in a Class 5A girls state basketball Sweet 16 playoff game on March 3, 2020, at Cherry Creek High School. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Scoreboard and schedule for the 2020 Class 5A girls state basketball tournament, which began on Feb. 25, 2020. Aurora teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected]: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2020 CLASS 5A GIRLS STATE BASKETBALL PLAYOFFS

CHAMPIONSHIP (MARCH 14)

Semifinal winners at Denver Coliseum

FINAL FOUR (MARCH 12 at Denver Coliseum)

Game 61: NO. 4 GRANDVIEW (23-3) vs. No. 1 Valor Christian (25-1), 7 p.m.

Game 62: No. 6 Highlands Ranch (21-5) vs. No. 2 Cherry Creek (24-2), 8:30 p.m.

GREAT 8 (MARCH 6)

Game 60: No. 6 Highlands Ranch 51, NO. 4 REGIS JESUIT 44

Game 58: NO. 4 GRANDVIEW 77, No. 5 Fruita Monument 38

Game 59: No. 2 Cherry Creek 46, No. 7 Ralston Valley 33

Game 57: No. 1 Valor Christian 63, No. 8 Fossil Ridge 22

KAYE GARMS REGION

Sweet 16 (March 3)

Game 49: No. 1 Valor Christian 73, NO. 16 RANGEVIEW 40

Game 50: No. 8 Fossil Ridge 65, NO. 9 VISTA PEAK 43

Second round (Feb. 28)

Game 33: No. 1 Valor Christian 91, No. 32 FNE Warriors 30

Game 34: NO. 16 RANGEVIEW 55, No. 17 Chaparral 41

Game 35: No. 8 Fossil Ridge 64, No. 25 Windsor 42

Game 36: NO. 9 VISTA PEAK 66, No. 24 Thornton 46

First round (Feb. 25)

Game 2: No. 32 FNE Warriors 48, No. 33 Monarch 45

Game 4: No. 17 Chaparral 58, No. 48 Grand Junction 27

Game 6: No. 25 Windsor 86, No. 40 Westminster 59

Game 8: No. 24 Thornton 51, No. 41 Dakota Ridge 39

RHONDA BLANFORD-GREEN REGION

Sweet 16 (March 3)

Game 51: NO. 4 GRANDVIEW 55, No. 20 Arapahoe 25

Game 52: No. 5 Fruita Monument 51, No. 21 Doherty 39

Second round (Feb. 28)

Game 37: NO. 4 GRANDVIEW 76, No. 36 Arvada West 28

Game 38:No. 20  Arapahoe 43, No. 13 ThunderRidge 32

Game 39: No. 5 Fruita Monument 42, No. 37 Brighton 19

Game 40: No. 21 Doherty 64, No. 12 Denver East 60 (OT)

First round (Feb. 25)

Game 10: No. 36 Arvada West 48, No. 29 Loveland 38

Game 12: No. 20 Arapahoe, 61, No. 45 Douglas County 30

Game 14: No. 37 Brighton 63, No. 28 Mountain Range 53

Game 16: No. 21 Doherty 47, No. 44 Legend 29

BOBBI BROWN-VANDENBERG REGION

Sweet 16 (March 3)

Game 53: No. 2 Cherry Creek 72, NO. 15 CHEROKEE TRAIL 32

Game 54: No. 7 Ralston Valley 65, No. 23 Columbine 32

Second round (Feb. 28)

Game 41: No. 2 Cherry Creek 77, No. 31 Horizon 55

Game 42: NO. 15 CHEROKEE TRAIL 62, No. 18 Lakewood 57

Game 43: No. 7 Ralston Valley 56, No. 39 Pine Creek 28

Game 44: No. 23 Columbine 51, No. 10 Fountain-Fort Carson 39 (OT)

First round (Feb. 25)

Game 18: No. 31 Horizon 60, NO. 34 EAGLECREST 54

Game 20: No. 18 Lakewood 70, No. 47 Rock Canyon 42

Game 22: No. 39 Pine Creek 29, No. 26 Grand Junction 26

Game 24: No. 23 Columbine 71, No. 42 Rocky Mountain 42

ALICE BARRON REGION

Sweet 16 (March 3)

Game 55: NO. 3 REGIS JESUIT 58, No. 14 Broomfield 51

Game 56: No. 6 Highlands Ranch 48, No. 22 Fairview 25

Second round (Feb. 28)

Game 45: NO. 3 REGIS JESUIT 88, No. 30 Liberty 24

Game 46: No. 14 Broomfield 49, No. 19 Mountain Vista 48

Game 47: No. 6 Highlands Ranch 67, No. 27 Chatfield 18

Game 48: No. 22 Fairview 53, No. 11 Denver South 43

First round (Feb. 25)

Game 26: No. 30 Liberty 48, No. 35 Greeley West 38

Game 28: No. 19 Mountain Vista 80, No. 46 Prairie View 45

Game 30: No. 27 Chatfield 55, No. 38 Legacy 33

Game 32: No. 22 Fairview 47, No. 43 Castle View 45