Regis Jesuit’s Alexander Samuelson, facing, hugs partner Nathan Tolva after the duo won their Class 5A No. 4 doubles semifinal match on Oct. 18, 2019, at Gates Tennis Center. The Raiders had all three singles players and two doubles teams advance to Saturday’s finals. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

DENVER | The Regis Jesuit boys tennis team downed Cherry Creek in both tournament and dual match format during the 2019 regular season.

The Raiders will try to top the Bruins for a third time in the biggest meeting of the year, the final day of the Class 5A state tournament.

Regis Jesuit takes a three-point lead over Cherry Creek into Saturday’s championship round, which begins at 9 a.m. at Gates Tennis Center and features four head-to-head matchups between the two teams.

Coach Laura Jones’ Raiders are in five championship matches in all: all three singles (No. 1 Morgan Schilling, No. 2 Andy Schuiling and No. 3 Cameron Kruep) as well as No. 1 doubles (Grigor Karakelyan and Conor Kaczmarczyk) and No. 4 doubles (Nathan Tolva and Alexander Samuelson).

Two important results came later in the day — after a significant delay due to a rain storm — as the No. 2 doubles team of Jack Carbone and Ryan McCarthy and the No. 3 doubles team of Thomas Williams and Will Markowski rebounded from semifinal losses to win playback matches.

Besides putting both teams in third-place matches at their respective positions, the victories added five points to Regis Jesuit’s total, which lifted it out of a tie with Cherry Creek.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2019 CLASS 5A BOYS STATE TENNIS TOURNAMENT

Team scores (through semifinals & playback semifinals): 1. REGIS JESUIT 69 points; 2. Cherry Creek 64; 3. Valor Christian 37; 4. Fairview 29; 5. Denver East 23; 6. Heritage 17; 7. Mountain Vista 15; 8. Greeley West 10; 9. Fort Collins 7; 10. Fossil Ridge 8; 11. Ralston Valley 5; T12. Monarch 3; T12. Rock Canyon 3; 13. Rocky Mountain 2; T14. Poudre 1; T14. Lakewood 1

Championship & third-place matches (9 a.m. Oct. 19 at Gates Tennis Center)

NO. 1 SINGLES: Championship match: Luke Silverman (Fairview) vs. MORGAN SCHILLING (REGIS JESUIT); Third-place match: Nico Jamison (Greeley West) vs. George Cavo (Cherry Creek)

NO. 2 SINGLES: Championship match: ANDY SCHUILING (REGIS JESUIT) vs. Matthew Batmunkh (Cherry Creek); Third-place match: Christian Trevey (Valor Christian) vs. Chase Walters (Heritage)

NO. 3 SINGLES: Championship match: CAMERON KRUEP (REGIS JESUIT) vs. Nick Svichar (Cherry Creek); Third-place match: Jack Scherer (Valor Christian) vs. Will Jones (Heritage)

NO. 1 DOUBLES: Championship match: Aram Izmirian/Kiril Kostadinov (Cherry Creek) vs. GRIGOR KARAKELYAN/CONOR KACZMARCZYK (REGIS JESUIT); Third-place match: Luke Buekelman/Andrew Schell (Valor Christian) vs. Reece Kelly/Max Duque (Mountain Vista)

NO. 2 DOUBLES: Championship match: Mason Heimel/Will Franks (Denver East) vs. Nick Solimene/Truman Osburn (Valor Christian); Third-place match: JACK CARBONE/RYAN MCCARTHY (REGIS JESUIT) vs. Xander Larsen/Mihir Mahale (Mountain Vista)

NO. 3 DOUBLES: Championship match: William Holst/Blake Holst (Cherry Creek) vs. Maxim Kokoshinsky/Jake Wicks (Fairview); Third-place match: Jack Abbey/Quentin Wolfe (Denver East) vs. THOMAS WILLIAMS/WILL MARKOWSKI (REGIS JESUIT)

NO. 4 DOUBLES: Championship match: ALEXANDER SAMUELSON/NATHAN TOLVA (REGIS JESUIT) vs. Nathan Henden/Ben Zhang (Cherry Creek); Third-place match: Ryan Pool/Diego Garcia-Gallo (Denver East) vs. Owen Huskha/Andrew Yonan (Fairview)