Boys Swimming: Class 5A rankings, 5.3.16

225
Smoky Hill senior Aidan Mercer ranks in the top 16 in three individual events — including ninth in both the 200 yard individual medley and 100 breaststroke — in the Class 5A rankings for May 3, 2016, as compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)
Smoky Hill senior Aidan Mercer ranks in the top 16 in three individual events — including ninth in both the 200 yard individual medley and 100 breaststroke — in the Class 5A boys swim rankings for May 3, 2016, as compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora boys swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of May 3, 2016. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (MAY 3, 2016)

Top 20 team scores: 1. Fossil Ridge 318 points; 2. Cherry Creek 223; 3. Fairview 174; 4. REGIS JESUIT 169; 5. Arapahoe 150; 6. Highlands Ranch 146; 7. Boulder 121; 8. Coronado 120; 9. SMOKY HILL 109; 10. Pomona 107; 11. Ponderosa 102; 12. Heritage 98; 13. Greeley West 61; 14. Fort Collins 54; 15. Legacy 49; 16. Lakewood 34; 17. GRANDVIEW 33; 18. Lewis-Palmer 32; 19. Broomfield 31; 20. Chatfield 28

200 Yard Medley Relay (5A SQT 1 minutes, 49.20 seconds) — 1. REGIS JESUIT, 1 minute, 36.31 seconds; 2. Fossil Ridge, 1:36.37; 3. Cherry Creek, 1:36.96; 4. Coronado, 1:37.02; 5. Highlands Ranch, 1:37.08; Aurora teams in top 20 — 11. Smoky Hill, 1:41.50; 16. Grandview, 1:42.16

200 Yard Freestyle (5A SQT 1 minute, 52 seconds) — 1. C. Nicholson (Boulder), 1 minute, 40.07 seconds; 2. M. Hinton (Heritage), 1:42.22; 3. M. Willis (Fossil Ridge), 1:43.57; 4. G. Eiber (Arapahoe), 1:44.36; 5. A. Crump (Broomfield), 1:44.90; Aurora swimmers in top 20 — 11. Robin Kuebler (Grandview), 1:46.04; 19. Tylen Phillips (Smoky Hill), 1:47.42

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 8 seconds) — 1. K. Foulke (Pomona), 1 minute, 51.22 seconds; 2. M. Zarian (Fairview), 1:52.45; 3. P. Kelley (Heritage), 1:54.52; 4. D. Kovac (Fossil Ridge), 1:54.79; 5. B. Lewis (Greeley West), 1:56.03; Aurora swimmers in top 20 — 9. Aidan Mercer (Smoky Hill), 1:57.83; 11. Ty Coen (Regis Jesuit), 1:59.44; 15. Elijah Warren (Regis Jesuit), 1:59.84; 20. Joseph Waite (Smoky Hill), 2:00.40

50 Yard Freestyle (5A SQT 23.00 seconds) — 1. G. Eiber (Arapahoe), 21.12 seconds; 2. M. Grogan (Ponderosa), 21.21; 3. A. Laurita (Pomona), 21.58; 4. ROBIN KUEBLER (GRANDVIEW), 21.62; 5. W. Chaney (Coronado), 21.67; Other Aurora swimmer in top 20 — 7. Elijah Warren (Regis Jesuit), 21.85

1-meter diving (5A SQT 320 points (12.6DD)) — 1. DEVIN BELLAMY (SMOKY HILL), 585.40 points; 2. C. Ives (Arapahoe), 539.10; 3. D. Lester (Fairview), 538.50; 4. O. Lucero (Bear Creek), 512.25; 5. N. Bettner (Lewis-Palmer), 499.80; Aurora divers in top 20 — 6. Eric Lammon (Cherokee Trail), 495.90; 14. Timothy Domashevich (Smoky Hill), 414.10

100 Yard Butterfly (5A SQT 57.00 seconds) — 1. G. Sasia (Highlands Ranch), 50.05 seconds; 2. D. Kovac (Fossil Ridge), 50.09; 3. L. Gillilan (Fossil Ridge), 50.76; 4. M. Zarian (Fairview), 51.91; 5. P. Kelley (Heritage), 51.97; Aurora swimmers in top 20 — 8. Elijah Warren (Regis Jesuit), 52.29; 12. Ty Coen (Regis Jesuit), 52.84; 14. Tylen Phillips (Smoky Hill), 53.01

100 Yard Freestyle (5A SQT 50.70 seconds) — 1. G. Eiber (Arapahoe), 46.02 seconds; 2. C. Nicholson (Boulder), 46.83; 3. M. Grogan (Ponderosa), 47.18; 4. C. Heimark (Fossil Ridge), 47.28; 5. A. Crump (Broomfield), 47.74; Aurora swimmers in top 20 — 6. Robin Kuebler (Grandview), 47.90; 13. Nick Norie (Regis Jesuit), 48.68

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 8.50 seconds) — 1. M. Zarian (Fairview), 4 minutes, 41.61 seconds; 2. M. Hinton (Heritage), 4:43.03; 3. B. Lewis (Greeley West), 4:46.63; 4. J. Saya (Cherry Creek), 4:46.82; 5. N. Rock (Boulder), 4:47.54; Aurora swimmers in top 20 — 9. Joseph Waite (Smoky Hill), 4:50.49; 15. Cobi Wood (Grandview), 4:55.29; 16. Aidan Mercer (Smoky Hill), 4:55.54; 16. Tommy McCabe (Regis Jesuit), 4:55.66

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 36.80 seconds) — 1. Fossil Ridge, 1 minute, 27.18 seconds; 2. Coronado, 1:27.49; 3. REGIS JESUIT, 1:27.64; 4. Arapahoe, 1:28.33; 5. Highlands Ranch, 1:28.45; Other Aurora team in top 20 — 11. Smoky Hill, 1:31.12

100 Yard Backstroke (5A SQT 58 seconds) — 1. G. Sasia (Highlands Ranch), 50.70 seconds; 2. D. Kovac (Fossil Ridge), 50.83; 3. M. Zarian (Fairview), 52.19; 4. G. Olson (Columbine), 52.57; 5. M. Bartholomew (Boulder), 52.78; Aurora swimmers in top 20 — 12. Ty Coen (Regis Jesuit), 53.93; 14. Nick Norie (Regis Jesuit), 54.22

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 5 seconds) — 1. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 56.89 seconds; 2. K. Foulke (Pomona), 57.29; 3. B. Lewis (Greeley West), 58.64; 4. W. Chaney (Coronado), 58.97; 5. D. Kovac (Fossil Ridge), 59.03; Other Aurora swimmers in top 20 — 9. Aidan Mercer (Smoky Hill), 59.89; 16. Cameron Weese (Regis Jesuit), 1:01.07

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 3 minutes, 35.50 seconds) — 1. Fossil Ridge, 3 minutes, 12.02 seconds; 2. Cherry Creek, 3:13.78; 3. Fairview, 3:14.19; 4. Arapahoe, 3:14.54; 5. Highlands Ranch, 3:17.00; Aurora teams in top 20 — 7. Regis Jesuit, 3:18.11; 10. Smoky Hill, 3:18.89; 17. Grandview, 3:23.11