AURORA | Team and individual rankings for Aurora boys swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of April 5, 2018. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (APRIL 5, 2018)

Team rankings/points: 1. Fossil Ridge 312 points; 2. REGIS JESUIT 205; 3. Ponderosa 191; 4. Greeley West 167; 5. Cherry Creek 164; 6. SMOKY HILL 155; 7. Rocky Mountain 150; 8. Highlands Ranch 129; 9. Broomfield 127; 10. HINKLEY 106; 11. Arapahoe 105; 12. Legacy 104; 13. Mountain Range 95; 14. Fort Collins 59; 15. Lewis-Palmer 57; 16. Monarch 38; 17. GRANDVIEW 27; 18. Chatfield 20; 19. Lakewood 19; 20. Rampart 18

200 Yard Medley Relay (5A SQT 1 minute, 49.20 seconds)1. REGIS JESUIT, 1 minute, 35.80 seconds; 2. Fossil Ridge, 1:37.88; 3. Broomfield, 1:39.21; 4. Rocky Mountain, 1:39.82; 5. Cherry Creek, 1:40.50; Other Aurora teams in top 20 — 8. Hinkley, 1:41.32; 16. Smoky Hill, 1:44.80; 20. Cherokee Trail, 1:45.99

200 Yard Freestyle (5A SQT 1 minute, 51 seconds) — 1. H. Lierz (Broomfield), 1 minute, 42.74 seconds; 2. N. Kenigsberg (Greeley West), 1:43.97; 3. J. Jang (Cherry Creek), 1:44.14; 4. J. Wuthrich (Greeley West), 1:44.70; 5. R. Dauksher (Fossil Ridge), 1:45.20; Aurora swimmers in top 20 — 8. Cobi Wood (Grandview), 1:45.77; 9. Tylen Phillips (Smoky Hill), 1:46.25; 11. Sam Jones (Regis Jesuit), 1:48.71; 15. Sean Carr (Regis Jesuit), 1:50.07; 16. Jordan Scott (Smoky Hill), 1:50.31; 17. Logan Strid (Smoky Hill), 1:50.47; 20. Garrett Iverson (Smoky Hill), 1:50.84

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 6 seconds) — 1. D. Kovac (Fossil Ridge), 1 minute, 53.13 seconds; 2. R. Dauksher (Fossil Ridge), 1:56.59; 3. D. Manuello (Greeley West), 1:56.85; 4. TY COEN (REGIS JESUIT), 1:59.27; 5. H. Lierz (Broomfield), 1:59.28; Other Aurora swimmers in top 20 — 13. Jason McMechan (Cherokee Trail), 2:03.16; 19. Nathan Leigh (Hinkley), 2:03.88

50 Yard Freestyle (5A SQT 23.00 seconds) — 1. B. Wilton (Ponderosa), 20.97 seconds; 2. L. Austin (Mountain Range), 21.38; 3. H. Lierz (Broomfield), 21.48; 4. D. Kovac (Fossil Ridge), 21.59; 5. M. Geraghty (Fossil Ridge), 21.86; Aurora swimmers in top 20 — 6. David Griffith (Hinkley), 21.98; 7. Jordan Scott (Smoky Hill), 22.14; 10. Tylen Phillips (Smoky Hill), 22.29; 17. Brooks Hauge (Regis Jesuit), 22.57

1-Meter Diving (5A SQT 320 points (12.6 DD)) 1. QUINN HENNINGER (REGIS JESUIT), 531.60 points; 2. A. Althouse (Lewis-Palmer), 516.95; 3. J. Ryan (Denver South), 515.90; 4. C. Ives (Arapahoe), 504.10; 5. C. Chaplin (Highlands Ranch), 482.30; Other Aurora divers in top 20 — 6. Isaiah Cheeks (Hinkley), 469.15; 7. Tim Domashevich (Smoky Hill), 461.70; 9. Byron Mayo (Hinkley), 420.05; 11. Seth Wells (Smoky Hill), 372.05; 17. Evan Brega (Regis Jesuit), 318.45; 18. Noah Bishop (Grandview), 317.35

100 Yard Butterfly (5A SQT 56.00 seconds) — 1. B. Wilton (Ponderosa), 49.43 seconds; 2. D. Kovac (Fossil Ridge), 49.97; 3. TYLEN PHILLIPS (SMOKY HILL), 51.41; 4. TY COEN (REGIS JESUIT), 52.33; 5. D. Manuello (Greeley West), 52.79; Other Aurora swimmers in top 20 — 15. Nathan Leigh (Hinkley), 54.48; 17. William Hawley (Hinkley), 54.73; 18. Garrett Iverson (Smoky Hill), 54.88

100 Yard Freestyle (5A SQT 50.00 seconds) — 1. D. Kovac (Fossil Ridge), 45.73 seconds; 2. H. Lierz (Broomfield), 46.50; 3. M. Geraghty (Fossil Ridge), 47.62; 4. J. Jang (Cherry Creek), 47.72; 5. JORDAN SCOTT (SMOKY HILL), 48.25; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Tylen Phillips (Smoky Hill), 48.47; 7. Cobi Wood (Grandview), 48.55; 14. Ty Coen (Regis Jesuit), 48.96; 15. David Griffith (Hinkley), 49.15; 17. Sam Jones (Regis Jesuit), 49.21; 18. Brooks Hauge (Regis Jesuit), 49.41

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 7.50 seconds) — 1. R. Dauksher (Fossil Ridge), 4 minute, 49.59 seconds; 2. N. Kenigsberg (Greeley West), 4:50.67; 3. J. Miller (Rocky Mountain), 4:51.34; 4. J. Wuthrich (Greeley West), 4:51.41; 5. D. Kovac (Fossil Ridge), 4:52.92; Aurora swimmers in top 20 — 6. Cobi Wood (Grandview), 4:53.63; 11. Tylen Phillips (Smoky Hill), 4:57.87; 19. Logan Strid (Smoky Hill), 5:01.93

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 50 seconds) — 1. Ponderosa, 1 minute, 29.14 seconds; 2. SMOKY HILL, 1:29.51; 3. Cherry Creek, 1:29.51; 4. Fossil Ridge, 1:29.76; 5. Broomfield, 1:29.85; Other Aurora teams in top 20 — 10. Hinkley, 1:32.39; 13. Regis Jesuit, 1:33.00; 19. Grandview, 1:34.81

100 Yard Backstroke (5A SQT 57.00 seconds) — 1. B. Wilton (Ponderosa), 52.09 seconds; 2. D. Kovac (Fossil Ridge), 52.54; 3. TYLEN PHILLIPS (SMOKY HILL), 53.19; 4. S. Kruse (Rocky Mountain), 53.42; 5. D. Manuello (Greeley West), 53.52; Other Aurora teams in top 20 — 15. Sean Carr (Regis Jesuit), 55.45; 19. Will Kerscher (Regis Jesuit), 55.97

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 4 seconds)1. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 57.55 seconds; 2. D. Kovac (Fossil Ridge), 59.27; 3. D. Manuello (Greeley West), 59.93; 4. H. Lierz (Broomfield), 1:00.99; 5. S. Anderson (Broomfield), 1:01.18; Other Aurora swimmers in top 20 — 11. Nathan Leigh (Hinkley), 1:02.56

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 3 minutes, 35.50 seconds) — 1. Fossil Ridge, 3 minutes, 11.76 seconds; 2. REGIS JESUIT, 3:16.70; 3. Ponderosa, 3:16.92; 4. Mountain Range, 3:18.47; 5. Rocky Mountain, 3:18.72; Other Aurora teams in top 20 — 9. Smoky Hill, 3:20.35; 16. Cherokee Trail, 3:30.48; 18. Grandview, 3:31.06