Cherokee Trail senior Tucker Meeks is ranked in the top 11 in two events in the most recent set of Class 5A boys swim rankings compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora swimmers and others in Class 5A boys swimming as compiled by PrepSwimCo.com as of April 20, 2022. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (APRIL 20, 2022)

Team rankings/points: 1. REGIS JESUIT 418 points; 2. Cherry Creek 320; 3. Legacy 288; 4. SMOKY HILL 281; 5. Fossil Ridge 235; 6. Chatfield 176; 7. Heritage 171; 8. GRANDVIEW 170; 9. Columbine 157; 10. Monarch 153; 11. Fairview 141; 12. Highlands Ranch 120; 13. Lewis-Palmer 118; 14. Rocky Mountain 106; 15. CHEROKEE TRAIL 87; 16. Pine Creek 84; 17. Fort Collins 68; 18. Boulder 61; 19. Arvada West 60; 20. Ralston Valley 58

200 Yard Medley Relay (state qualification, 2:00.00) — 1. Legacy, 1 minute, 34.07 seconds; 2. REGIS JESUIT, 1:34.12; 3. Cherry Creek, 1:34.31; 4. SMOKY HILL, 1:34.66; 5. GRANDVIEW, 1:35.00

200 Yard Freestyle (state qualification, 1:51.00) — 1. C. Mueller (Columbine), 1 minute, 43.06 seconds; 2. M. Kajfosz (Highlands Ranch), 1:43.56; 3. S. White (Legacy), 1:43.63; 4. J. Schreiber (Pine Creek), 1:43.77; 5. RONAN KRAUSS (REGIS JESUIT), 1:43.92; Other Aurora swimmers in top 20 — 7. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 1:44.27; 11. Tucker Meeks (Cherokee Trail), 1:45.90; 16. Jake Baker (Smoky Hill), 1:46.28

200 Yard Individual Medley (state qualification, 2:06.00)1. C. Mueller (Columbine), 1 minute, 49.46 seconds; 2. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 1:51.38; 2. D. Ravegum (Arvada West), 1:53.15; 4. T. Davin (Chatfield), 1:55.97; 5. DANIEL YI (SMOKY HILL), 1:56.03; Other Aurora swimmers in top 20 — 9. Truman Inglis (Regis Jesuit), 1:58.88; 11. Harry Kerscher (Regis Jesuit), 1:59.06; 20. Jake Baker (Smoky Hill), 2:00.97

50 Yard Freestyle (state qualification, 23.00) — 1. T. Davin (Chatfield), 20.83 seconds; 2. K. Raskav (Legacy), 21.27; 3. C. Mueller (Columbine), 21.31; 4. HAWKINS WENDT (REGIS JESUIT), 21.38; 5. DANIEL YI (SMOKY HILL), 21.43; Other Aurora swimmers in top 20 — 9. Mack Dugan (Regis Jesuit), 21.67; 16. Hugh Mullen (Cherokee Trail), 21.95; 18. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 21.99

1-meter diving (state qualifier, 11-dive 335 (12.6 dd) — 1. C. Dyer (Arapahoe), 588.85 points; 2. T. Braunton (Ponderosa), 571.10; 3. C. Eck (Cherry Creek), 526.90; 4. C. Liban (Cherry Creek), 486.25; 5. B. Stanley (Fort Collins), 471.20; Aurora divers in top 20 — 8. Liam Ross (Hinkley – APS), 441.35; 13 Brandon Bicknell (Smoky Hill), 377.10

100 Yard Butterfly (state qualification, 55.50) 1. LUKE DINGES (REGIS JESUIT), 50.04 seconds; 2. T. Davin (Chatfield), 50.39; 3. C. Ruthven (Fossil Ridge), 50.58; K. Raskav (Legacy), 50.71; 5. O. Watkins (Fossil Ridge), 51.04; Other Aurora swimmers in top 20 — 10. Carter Anderson (Regis Jesuit), 52.55; 11. Gavin Harding (Hinkley – APS), 52.69; 16. Oliver Schimberg (Grandview), 53.03

100 Yard Freestyle (state qualification, 50.50) — 1. C. Mueller (Columbine), 45.11 seconds; 2. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 45.76; 3. L. Sealman (Fairview), 46.46; 4. K. Raskav (Legacy), 46.55; 5. S. White (Legacy), 47.01; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Daniel Yi (Smoky Hill), 47.14; 8. Tucker Meeks (Cherokee Trail), 47.51; 11. Mack Duggan (Regis Jesuit), 47.90; 15. Evan Higgins (Grandview), 48.22; 17. Jacob Sykora (Regis Jesuit), 48.31

500 Yard Freestyle (state qualification, 5:32.00) — 1. T. Davin (Chatfield), 4 minutes, 43.60 seconds; 2. JAKE BAKER (SMOKY HILL), 4:48.80; 3. A. Metzler (Ralston Valley), 4:48.85; 4. RONAN KRAUSS (REGIS JESUIT), 4:49.20; 5. J. Kershaw (Fairview), 4:50.85; Other Aurora swimmers in top 20 — 9. Ian Noffsinger (Smoky Hill), 4:53.36; 10. Gherman Prudnikav (Grandview), 4:53.57;  16. Patrick Adams (Smoky Hill), 4:57.05; 17. Reid Magner (Regis Jesuit), 4:57.27

200 Yard Freestyle Relay (state qualification, 1:44.00) — 1. Legacy, 1 minute, 25.51 seconds; 2. REGIS JESUIT, 1:26.02; 3. SMOKY HILL, 1:26.44; 4. Cherry Creek, 1:28.12; 5. GRANDVIEW, 1:28.51; Other Aurora team in top 20 — 9. Cherokee Trail, 1:29.63

100 Yard Backstroke (state qualification, 57.00) — 1. C.Mueller (Columbine), 47.85 seconds; 2. C. Martin (Cherry Creek), 51.76; 3. LUKE DINGES (REGIS JESUIT), 51.87; 4. OLIVER SCHIMBERG (GRANDVIEW), 52.29; 5. G. Keogh (Monarch), 52.33; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Charlie Klein (Regis Jesuit), 52.82; 11. Harry Kerscher (Regis Jesuit), 53.60; 14. Brayden Pearce (Smoky Hill), 53.67

100 Yard Breaststroke (state qualification, 1:04.00) — 1. DANIEL YI (SMOKY HILL), 56.80 seconds; 2. J. Corn (Chatfield), 57.97; 3. M. Kulbida (Legacy), 58.17; 4. JOSHUA NIEVES (SMOKY HILL), 58.37; 5. D. Ravegum (Arvada West), 58.37; Other Aurora swimmer in top 20 — 7. Isaac Yi (Smoky Hill), 58.63; 16. Luke Dinges (Regis Jesuit), 1:00.61

400 Yard Freestyle Relay (state qualification, 3:40.00)1. Legacy, 3 minutes, 7.50 seconds; 2. REGIS JESUIT, 3:09.98; 3. GRANDVIEW, 3:11.59; 4. Columbine, 3:12.00; 5. Monarch, 3:12.29; Other Aurora teams in top 20 — 9. Smoky Hill, 3:16.19; 12. Cherokee Trail, 3:17.73

— Class 5A boys swimming rankings, 4.13.22 (here)

— Class 5A boys swimming rankings, 4.5.22 (here)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments