Grandview freshman Oliver Schimberg has vaulted into the top three in Class 5A in the 100 yard backstroke according to rankings compiled by PrepSwimCo.com as of April 13, 2022. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora swimmers and others in Class 5A boys swimming as compiled by PrepSwimCo.com as of April 13, 2022. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (APRIL 13, 2022)

Team rankings/points: 1. REGIS JESUIT 472 points; 2. Cherry Creek 363; 3. SMOKY HILL 308; 4. Legacy 250; 5. Fossil Ridge 211; 6. GRANDVIEW 193; 7. Lewis-Palmer 186; 8. Monarch 169; 9. Chatfield 165; 10. Highlands Ranch 125; 11. Pine Creek 122; 12. Columbine 106; 13. Fairview 86; 14. Boulder 85; 15. Heritage 84; 16. CHEROKEE TRAIL 82; 17. Fort Collins 73; 18. Rocky Mountain 69; 19. Ralston Valley 64; 20. Rampart 21

200 Yard Medley Relay (state qualification, 2:00.00)1. REGIS JESUIT, 1 minute, 34.12 seconds; 2. Cherry Creek, 1:34.31; 3. SMOKY HILL, 1:34.66; 4. GRANDVIEW, 1:35.00; 5. Chatfield, 1:36.32

200 Yard Freestyle (state qualification, 1:51.00) — 1. C. Mueller (Columbine), 1 minute, 43.06 seconds; 2. M. Kajfosz (Highlands Ranch), 1:43.56; 3. S. White (Legacy), 1:43.63; 4. J. Schreiber (Pine Creek), 1:43.77; 5. RONAN KRAUSS (REGIS JESUIT), 1:43.92; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 1:44.27; 7. Tucker Meeks (Cherokee Trail), 1:45.90; 12. Jake Baker (Smoky Hill), 1:47.18; 17. Luke Dinges (Regis Jesuit), 1:48.20; 20. Bronson Smothers (Cherokee Trail), 1:48.66

200 Yard Individual Medley (state qualification, 2:06.00)1. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 1 minute, 51.38 seconds; 2. D. Ravegum (Arvada West), 1:53.15; 3. T. Davin (Chatfield), 1:55.97; 4. DANIEL YI (SMOKY HILL), 1:56.03; 5. M. Kajfosz (Highlands Ranch), 1:57.06; Other Aurora swimmers in top 20 — 7. Truman Inglis (Regis Jesuit), 1:58.88; 9. Harry Kerscher (Regis Jesuit), 1:59.06; 19. Luke Dinges (Regis Jesuit), 2:02.74; 20. Jake Baker (Smoky Hill), 2:02.89

50 Yard Freestyle (state qualification, 23.00) — 1. T. Davin (Chatfield), 20.94 seconds; 2. C. Mueller (Columbine), 21.31; 3. HAWKINS WENDT (REGIS JESUIT), 21.38; 4. DANIEL YI (SMOKY HILL), 21.43; 5. K. Raskay (Legacy), 21.48; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Mack Dugan (Regis Jesuit), 21.67; 17. Joshua Nieves (Smoky Hill), 22.13; 18. Hugh Mullen (Cherokee Trail), 22.16; 19. Charlie Klein (Regis Jesuit), 22.17; 20. Antonio Goris (Smoky Hill), 22.19

1-meter diving (state qualifier, 11-dive 335 (12.6 dd) — 1. T. Braunton (Ponderosa), 571.10 points; 2. C. Dyer (Arapahoe), 565.80; 3. C. Eck (Cherry Creek), 526.90; 4. C. Liban (Cherry Creek), 486.25; 5. D. Campbell (Denver East), 443.45; Aurora divers in top 20 — 6. Liam Ross (Hinkley – APS), 427.75; 10. Brandon Bicknell (Smoky Hill), 336.95

100 Yard Butterfly (state qualification, 55.50) 1. LUKE DINGES (REGIS JESUIT), 50.04 seconds; 2. T. Davin (Chatfield), 50.39; 3. K. Raskay (Legacy), 50.71; 4. O. Watkins (Fossil Ridge), 51.04; 5. C. Mueller (Columbine), 51.12; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Carter Anderson (Regis Jesuit), 52.55; 12. Oliver Schimberg (Grandview), 53.03; 13. Gavin Harding (Hinkley – APS), 53.30; 19. Antonio Goris (Smoky Hill), 53.79

100 Yard Freestyle (state qualification, 50.50)1. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 45.76 seconds; 2. K. Raskay (Legacy), 46.55; 3. O. Watkins (Fossil Ridge), 47.21; 4. T. Davin (Chatfield), 47.52; 5. DANIEL YI (SMOKY HILL), 47.56; Other Aurora swimmers in top 20 — 7. Tucker Meeks (Cherokee Trail), 47.80; 8. Mack Duggan (Regis Jesuit), 47.90; 10. Evan Higgins (Grandview), 48.22; 13. Jacob Sykora (Regis Jesuit), 48.31; 19. Hawkins Wendt (Regis Jesuit), 48.76

500 Yard Freestyle (state qualification, 5:32.00)1. JAKE BAKER (SMOKY HILL), 4 minutes, 48.80 seconds; 2. A. Metzler (Ralston Valley), 4:48.85; 3. RONAN KRAUSS (REGIS JESUIT), 4:49.20; 4. S. White (Legacy), 4:51.79; 5. D. Ravegum (Arvada West), 4:53.28; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Gherman Prudnikav (Grandview), 4:53.96; 7. Ian Noffsinger (Smoky Hill), 4:54.51; 9. Patrick Adams (Smoky Hill), 4:57.05; 10. Reid Magner (Regis Jesuit), 4:57.27; 17. Michael Sanchez (Regis Jesuit), 5:00.00

200 Yard Freestyle Relay (state qualification, 1:44.00)1. REGIS JESUIT, 1 minute, 26.02 seconds; 2. SMOKY HILL, 1:26.44; 3. Legacy, 1:26.63; 4. Cherry Creek, 1:28.12; 5. GRANDVIEW, 1:28.51; Other Aurora team in top 20 — 11. Cherokee Trail, 1:30.89

100 Yard Backstroke (state qualification, 57.00) — 1. C. Martin (Cherry Creek), 51.76 seconds; 2. LUKE DINGES (REGIS JESUIT), 51.87; 3. OLIVER SCHIMBERG (GRANDVIEW), 52.29; 4. G. Keogh (Monarch), 52.33; 5. C. KLEIN (REGIS JESUIT), 52.82; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Harry Kerscher (Regis Jesuit), 53.60; 18. Brayden Pearce (Smoky Hill), 54.92

100 Yard Breaststroke (state qualification, 1:04.00) — 1. J. Corn (Chatfield), 57.97 seconds; 2. DANIEL YI (SMOKY HILL), 58.02; 3. JOSHUA NIEVES (SMOKY HILL), 58.37; 4. D. Ravegum (Arvada West), 58.37; 5. ISAAC YI (SMOKY HILL), 58.63; Other Aurora swimmer in top 20 — 13. Luke Dinges (Regis Jesuit), 1:00.61

400 Yard Freestyle Relay (state qualification, 3:40.00)1. REGIS JESUIT, 3 minutes, 9.98 seconds; 2. Legacy, 3:11.31; 3. GRANDVIEW, 3:11.59; 4. Fossil Ridge, 3:15.27; 5. Cherry Creek, 3:17.76; Other Aurora teams in top 20 — 7. Smoky Hill, 3:18.51; 16. Cherokee Trail, 3:23.55

— Class 5A boys swimming rankings, 4.5.22 (here)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments