Grandview senior Antonio Vigil-Harrison holds the No. 4 spot in 1-meter diving in the Class 5A boys swimming rankings for April 10, 2019, as compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora boys swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of April 10, 2019. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (APRIL 10, 2019)

Team rankings/points: 1. Cherry Creek 477 points; 2. REGIS JESUIT 377; 3. Fossil Ridge 328; 4. Fort Collins 242; 5. Arapahoe 218; 6. Rocky Mountain 216; 7. CHEROKEE TRAIL 207; 8. Columbine 141; 9. Legacy 140; 10. Boulder 132; 11. Highlands Ranch 122; 12. GRANDVIEW 118; 13. Ponderosa 116; 14. Monarch 115; 15. Heritage 98; 16. SMOKY HILL 79; 17. Ralston Valley 73; 18. Loveland 65; 19. Lakewood 52; 20. Denver East 42

200 Yard Medley Relay (5A SQT 1 minute, 49.20 seconds) — 1. Cherry Creek, 1 minute, 33.92 seconds; 2. Fort Collins, 1:36.39; 3. REGIS JESUIT, 1:36.69; 4. Fossil Ridge, 1:36.79; 5. Arapahoe, 1:38.77; Other Aurora teams in top 20 — 7. Cherokee Trail, 1:40.65; 9. Smoky Hill, 1:41.27

200 Yard Freestyle (5A SQT 1 minute, 51 seconds)1. COBI WOOD (GRANDVIEW), 1 minute, 43.30 seconds; 2. B. Eckerman (Cherry Creek), 1:45.27; 3. Z. Bartel (Fossil Ridge), 1:45.39; 4. F. Hayes (Arapahoe), 1:45.81; 5. M. Kreidl (Boulder), 1:45.97; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Sawyer Inglis (Regis Jesuit), 1:46.17; 8. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 1:46.85; 11. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 1:47.37; 18. Ryan Tierney (Regis Jesuit), 1:48.83; 20. Alex Burkhardt (Smoky Hill), 1:48.98

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 6 seconds)1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 1 minute, 50.38 seconds; 2. L. Gao (Fort Collins), 1:55.98; 3. Z. Bartel (Fossil Ridge), 1:56.07; 4. J. Ballard (Fort Collins), 1:57.31; 5. SAWYER INGLIS (REGIS JESUIT), 1:57.39; Other Aurora swimmers in the top 20 — 7. Jack Clouatre (Regis Jesuit), 1:57.68; 9. Jason McMechan (Cherokee Trail), 1:58.80; 11. Kadin Denner (Cherokee Trail), 1:58.99; 17. Luke Baldwin (Regis Jesuit), 2:01.23

50 Yard Freestyle (5A SQT 23.00 seconds) — 1. B. Eckerman (Cherry Creek), 21.01 seconds; 2. J. Pales (Fossil Ridge), 21.25; 3. L. Miller (Legacy), 21.59; 4. K. Williams (Fort Collins), 21.75; 5. L. Gao (Fort Collins), 22.05; Aurora swimmers in top 20 — 8. Logan Devereaux (Cherokee Trail), 22.35; 18. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 22.57

1-meter diving (5A SQT 335 points (12.6DD))1. QUINN HENNINGER (REGIS JESUIT), 565.40 points; 2. C. Chaplin (Highlands Ranch), 520.60; 3. C. Fellows (Valor Christian), 465.60; 4. ANTONIO VIGIL-HARRISON (GRANDVIEW), 436.65; 5. EVAN MULLEN (REGIS JESUIT), 403.05; Other Aurora divers in top 20 — 9. Noah Bishop (Grandview), 385.50 10. Dylan Mullen (Regis Jesuit), 377.30

100 Yard Butterfly (5A SQT 55.50 seconds) — 1. L. Miller (Legacy), 49.98 seconds; 2. H. Foehner (Columbine), 50.08; 3. L. Gao (Fort Collins), 50.53; 4. K. Williams (Fort Collins), 51.23; 5. B. Eckerman (Cherry Creek), 51.75; Aurora swimmers in top 20 — 7. Jack Clouatre (Regis Jesuit), 51.99; 11. Will Hawley (Hinkley), 52.91

100 Yard Freestyle (5A SQT 56.40 seconds) — 1. L. Miller (Legacy), 46.56 seconds; 2. B. Eckerman (Cherry Creek), 46.77; 3. L. Pales (Fossil Ridge), 47.16; 4. L. Gao (Fort Collins), 47.41; 5. COBI WOOD (GRANDVIEW), 47.77; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 48.10; 9. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 48.57

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 7.50 seconds)1. SAWYER INGLIS (REGIS JESUIT), 4 minutes, 42.73 seconds; 2. J. Ballard (Fort Collins), 4:46.49; 3. KADIN DENNER (CHEROKEE TRAIL), 4:51.60; 4. I. Garcia (Lakewood), 4:51.66; 5. Z. Bartel (Fossil Ridge), 4:51.77; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Cobi Wood (Grandview), 4:52.33; 12. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 4:56.31; 18. Jason McMechan (Cherokee Trail), 5:01.39

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 50 seconds) — 1. Cherry Creek, 1 minute, 28.14 seconds; 2. Fort Collins, 1:28.35; 3. Fossil Ridge, 1:29.03; 4. REGIS JESUIT, 1:29.78; 5. Arapahoe, 1:29.99; Other Aurora teams in top 20 — 6. Grandview, 1:30.51; 8. Cherokee Trail, 1:30.66; 16. Smoky Hill, 1:33.43

100 Yard Backstroke (5A SQT 1 minutes, 3 seconds) — 1. G. Olson (Columbine), 50.90 seconds; 2. N. Griffin (Ponderosa), 51.11; 3. JASON MCMECHAN (CHEROKEE TRAIL), 52.41; 4. L. Gao (Fort Collins), 52.68; 5. W. Kruse (Rocky Mountain), 52.85; Other Aurora swimmers in top 20 — 11. Sean Carr (Regis Jesuit), 54.10; 14. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 54.39; 19. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 55.13

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 4 seconds)1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 56.68 seconds; 2. S. Wolff (Heritage), 57.94; 3. J. Berdahl (Arapahoe), 58.19; 4. J. Pales (Fossil Ridge), 59.08; 5. Z. Bartel (Fossil Ridge), 59.14; Other Aurora swimmers in top 20 — 10. Isaac Yi (Smoky Hill), 1:01.01; 14. Gavin Will (Regis Jesuit), 1:01.52; 20. Joshua Nieves (Smoky Hill), 1:02.34

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 3 minutes, 35 seconds) — 1. Cherry Creek, 3 minutes, 10.79 seconds; 2. Fossil Ridge, 3:12.98; 3. REGIS JESUIT, 3:13.11; 4. Rocky Mountain, 3:16.92; 5. Legacy, 3:17.11; Other Aurora teams in top 20 — 7. Cherokee Trail, 3:17.92; 13. Smoky Hill, 3:25.34; 17. Grandview, 3:29.99

WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.