Boys Swimming: Class 5A rankings, 3.28.16

404
Smoky Hill sophomore Tylen Phillips is ranked No. 9 in the 100 yard butterfly in the Class 5A boys swimming rankings for 3.28.16 as compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)
Smoky Hill sophomore Tylen Phillips is ranked No. 9 in the 100 yard butterfly in the Class 5A boys swimming rankings for 3.28.16 as compiled by PrepSwimCo.com. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora boys swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of March 28, 2016. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (MARCH 28, 2016)

Team scores: 1. Fossil Ridge 338 points; 2. REGIS JESUIT 249; 3. Cherry Creek 199; 4. Arapahoe 174; 5. Heritage 125; 6. SMOKY HILL 122; 7. Ponderosa 118; 8. Greeley West 99; 9. Fort Collins 96; 10. Highlands Ranch 93; 11. Coronado 88; 12. Boulder 82; 13. GRANDVIEW 76; 14. Legacy 72; 15. George Washington 66; 16. Lakewood 58; 17. Lewis-Palmer 35; 18. Loveland 29; 19. Chatfield 27; 20. Bear Creek 21

200 Yard Medley Relay (5A SQT 1 minutes, 49.20 seconds)1. REGIS JESUIT, 1 minute, 36.31 seconds; 2. Fossil Ridge, 1:38.43; 3. Fort Collins, 1:39.05; 4. Cherry Creek, 1:39.60; 5. Coronado, 1:39.71; Aurora teams in top 20 — 11. Smoky Hill, 1:42.45

200 Yard Freestyle (5A SQT 1 minute, 52 seconds) — 1. M. Hinton (Heritage), 1 minute, 42.22 seconds; 2. M. Willis (Fossil Ridge), 1:43.57; 3. B. Lewis (Greeley West), 1:45.34; 4. ROBIN KUEBLER (GRANDVIEW), 1:46.04; 5. J. Jang (Cherry Creek), 1:46.47; Other Aurora swimmers in top 20 — 10. T. McCabe (Regis Jesuit), 1:48.64; 12. Cobi Wood (Grandview), 1:49.25; 13. C. McCabe (Regis Jesuit), 1:49.27; 18. E. Steinberg (Regis Jesuit), 1:50.18

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 8 seconds) — 1. P. Kelley (Heritage), 1 minute, 54.52 seconds; 2. B. Lewis (Greeley West), 1:56.03; 3. D. Kovac (Fossil Ridge), 1:57.16; 4. B. Jackson (Lakewood), 1:59.43; 5. TY COEN (REGIS JESUIT), 1:59.44; Aurora swimmers in top 20 — 7. Elijah Warren (Regis Jesuit), 1:59.84; 9. Joseph Waite (Smoky Hill), 2:00.40; 11. Will Goodwin (Regis Jesuit), 2:00.61; 15. T.J. Miller (Regis Jesuit), 2:02.34; 16. Cameron Weese (Regis Jesuit), 2:02.50

50 Yard Freestyle (5A SQT 23.00 seconds) — 1. G. Eiber (Arapahoe), 21.12 seconds; 2. M. Grogan (Ponderosa), 21.22; 3. A. Dragan (Fort Collins), 22.02; 4. H. Fuqua (Cherry Creek), 22.04; 5. M. Bartholomew (Boulder), 22.06; Aurora swimmers in top 20 — 6. Elijah Warren (Regis Jesuit), 22.07; 12. Robin Kuebler (Grandview), 22.33; 13. Nick Norie (Regis Jesuit), 22.37; 14. Alexander Strepman (Regis Jesuit), 22.42

1-meter diving (5A SQT 320 points (12.6DD)) — 1. DEVIN BELLAMY (SMOKY HILL), 585.40 points; 2. D. Lester (Fairview), 538.50; 3. C. Ives (Arapahoe), 525.85; 4. O. Lucero (Bear Creek), 506.95; 5. ERIC LAMMON (CHEROKEE TRAIL), 475.75; Other Aurora divers in top 20 — 15. Nick Mordini (Regis Jesuit), 361.80

100 Yard Butterfly (5A SQT 57.00 seconds) — 1. L. Gillilan (Fossil Ridge), 51.65 seconds; 2. P. Kelley (Heritage), 51.97; 3. J. Buyers (Loveland), 52.17; 4. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 52.59; 5. G. Shaw (Coronado), 52.76; Aurora swimmers in top 20 — 6. Ty Coen (Regis Jesuit), 52.84; 9. Tylen Phillips (Smoky Hill), 53.47; 16. Simon Barshay (Regis Jesuit), 54.33

100 Yard Freestyle (5A SQT 50.70 seconds) — 1. G. Eiber (Arapahoe), 46.02 seconds; 2. M. Grogan (Ponderosa), 47.61; 3. H. Fuqua (Cherry Creek), 47.97; 4. M. Geraghty (Fossil Ridge), 48.39; 5. ROBIN KUEBLER (GRANDVIEW), 48.60; Other Aurora swimmer in top 20 — 20. Alexander Strepman (Regis Jesuit), 49.84

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 8.50 seconds) — 1. M. Hinton (Heritage), 4 minutes, 43.03 seconds; 2. B. Lewis (Greeley West), 4:46.63; 3. B. Snowberg (Lakewood), 4:48.41; 4. JOSEPH WAITE (SMOKY HILL), 4:50.49; 5. J. Holter (Fort Collins), 4:50.51; Other Aurora swimmers in top 20 — 10. Cobi Wood (Grandview), 4:55.29; 11. T. McCabe (Regis Jesuit), 4:55.66; 15. TJ Miller (Regis Jesuit), 4:57.04; 17. Chris McAninch (Regis Jesuit), 4:57.93; 18. C. McCabe (Regis Jesuit), 4:59.46; 19. E. Steinberg (Regis Jesuit), 5:00.36

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 36.80 seconds)1. REGIS JESUIT, 1 minute, 27.64 seconds; 2. Arapahoe, 1:28.33; 3. Fossil Ridge, 1:28.34; 4. Cherry Creek, 1:28.66; 5. Highlands Ranch, 1:29.31; Other Aurora team in top 20 — 10. Smoky Hill, 1:31.88

100 Yard Backstroke (5A SQT 58 seconds) — 1. D. Kovac (Fossil Ridge), 50.83 seconds; 2. M. Bartholomew (Boulder), 52.78; 3. L. Gillilan (Fossil Ridge), 52.89; 4. C. Hamilton (Legacy), 52.99; 5. A. Sironen (Cherry Creek), 53.46; Aurora swimmers in top 20 — 16. Danny Schweitzberger (Grandview), 55.19; 19. T. McCabe (Regis Jesuit), 56.51

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 5 seconds) — 1. B. Lewis (Greeley West), 58.64 seconds; 2. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 58.70; 3. P. Scherschel (Highlands Ranch), 59.37; 4. B. Dufauchard (Arapahoe), 1:00.25; 5. A. Weiss (Rampart), 1:01.14; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Cameron Weese (Regis Jesuit), 1:01.40; 16. Will Goodwin (Regis Jesuit), 1:02.69

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 3 minutes, 35.50 seconds) — 1. Fossil Ridge, 3 minutes, 12.02 seconds; 2. Arapahoe, 3:14.54; 3. Cherry Creek, 3:17.11; 4. Greeley West, 3:18.10; 5. REGIS JESUIT, 3:18.11Other Aurora teams in top 20 — 8. Smoky Hill, 3:20.61; 11. Grandview, 3:23.11