Boys Lacrosse: 2016 All-South Suburban League teams

923
WMMid.RJHost4032FB3200
Junior goalie Braden Host is one of 10 players from Class 5A state champion Regis Jesuit to receive All-South Suburban League first team honors for the 2016 boys lacrosse season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

AURORA | The following is a look at the players from the Aurora teams (Gateway, Rangeview and Regis Jesuit) and others who were voted all-conference first and second teams and honorable mention in the South Suburban League for their play during the 2016 boys lacrosse season:

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

WMHIgh.RJBarnes4223FB1200
Regis Jesuit senior Alec Barnes (5) scored 25 goals and had 13 assists on his way to All-South Suburban League first team honors for the 2016 boys lacrosse season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

2016 ALL-SOUTH SUBURBAN LEAGUE BOYS LACROSSE

FIRST TEAM

Aurora selections: RANGEVIEW — Levi McKenzie (goalie), sr.; REGIS JESUIT — Alec Barnes (midfield), sr., Mikey Bealer (attack), sr., Zach Bodeau (face off), sr., Cole Boland (midfield), sr., Ryan Brown (DM), sr., Joey Chott (midfield), sr., Braden Host (goalie), jr., Tyler Reynolds (defense), sr., Joey Soran (defense), jr. and Mac Tezak (defense), jr.

Other selections: COLORADO ACADEMY — Brook Brown (midfield), soph., Jack Cahill (LSM), jr., Beau Lawrence (defense), jr., Mac Mease (attack), sr., Winston Palmeri (attack), sr. and Matt Pollack (attack), jr.; GEORGE WASHINGTON — Myya Bonner (midfield), jr.; HERITAGE Keaton Komatz (midfield), sr.; KENT DENVER — James Crossman (midfield), jr., Kyle Nalen (defense), jr. and Max Waldbaum (attack), jr.

Gateway junior defender Anthony Byndum (11) earned his way onto the All-South Suburban League second team for the 2016 boys lacrosse season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)
Gateway junior defender Anthony Byndum (11) earned his way onto the All-South Suburban League second team for the 2016 boys lacrosse season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

SECOND TEAM

Aurora selections: GATEWAY — Anthony Byndum (defense), jr. and Benjamin Davis (midfield), sr.; RANGEVIEW — Jesse Tizon (attack), jr.; REGIS JESUIT — Anders Erickson (attack), soph., Joe Jarman (LSM), sr., Will Smith (DM), sr. and Skylar Whinery (goalie), sr.

Other selections: COLORADO ACADEMY — John Barron (defense), sr., Connor Brook (midfield), fr., Dana Greenleaf (midfield), jr. and Tyler Little (goalie), soph.; DENVER EAST — Andrew Ouellette (attack), sr., Mustang Sally (attack), fr., Luke Sawyer (defense), soph. and Dan Shelanski (face off), jr.; HERITAGE — Landon Baird (midfield), sr. and Nicholas Rexroad (defense), soph.; KENT DENVER — James Hueston (midfield), sr. and William Sadler (defense), jr.

WMMid.GateDavis0236FB1200
Versatile Gateway senior Benjamin Davis made the All-South Suburban League second team for the 2016 boys lacrosse season. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

HONORABLE MENTION

Aurora selections: GATEWAY — Josh Stout (attack), sr.; REGIS JESUIT — Grant Breeden (midfield), soph., Nick Ringhofer (attack), soph. and T. Michael Thomas (attack), sr.

Other selections: COLORADO ACADEMY — Jack Cmil (face off), jr. and Tyler McCoy (midfield), jr.; DENVER EAST — Max Bragdon (midfield), sr., Mike Brewer (goalie), jr., Ryan Self (DM), sr. and Tommy Topper (LSM), sr.; GEORGE WASHINGTON — George Fenton (attack), soph.; HERITAGE — Tristan Kelln (attack), soph., Jake Pirnack (midfield), soph., Tanner Semin (DM), sr. and Noah Stephens (defense), sr.; KENT DENVER — Lukas Drexler-Bruce (goalie), soph. and Carl Schmidt (defense), sr.