The Grandview boys lacrosse team joins Cherokee Trail and Regis Jesuit as Aurora qualifiers in the 2022 Class 5A boys lacrosse state playoff bracket, which was issued by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | The 2022 Class 5A boys lacrosse state playoff bracket as released by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. Aurora teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2022 CLASS 5A BOYS LACROSSE STATE PLAYOFF BRACKET, SCHEDULE

QUADRANT 1

First round (May 11)

Game 1: NO. 1 REGIS JESUIT, bye

Game 2: No. 17 Denver East at No. 16 Lakewood

Game 3: No. 8 Kent Denver, bye

Game 4: No. 24 Grand Junction (9-6) at No. 9 Ralston Valley (9-5)

Second round (May 14)

Game 17: Game 2 winner at NO. 1 REGIS JESUIT (13-2)

Game 18: Game 4 winner at No. 8 Kent Denver (9-6)

Quarterfinal (May 18)

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 2

First round (May 11)

Game 5: No. 5 Mountain Vista, bye

Game 6: No. 21 Dakota Ridge (9-6) at No. 12 Fruita Monument (14-1), 5 p.m., Colorado Mesa Univ.

Game 7: No. 4 Colorado Academy, bye

Game 8: No. 20 Mountain Range (8-7) at No. 13 Legend (8-6), 6 p.m., EchoPark Stadium

Second round (May 14)

Game 19: Game 6 winner at No. 5 Mountain Vista (12-3)

Game 20: Game 8 winner at No. 4 Colorado Academy (12-3)

Quarterfinal (May 18)

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 3

First round (May 11)

Game 9: No. 3 Valor Christian, bye

Game 10: No. 19 Castle View (8-7) at No. 14 Monarch (9-6), 5 p.m.

Game 11: No. 6 Arapahoe, bye

Game 12: No. 22 Mullen (8-7) at NO. 11 CHEROKEE TRAIL (9-6), 6 p.m.

Second round (May 14)

Game 21: Game 10 winner at No. 3 Valor Christian (12-3)

Game 22: Game 12 winner at No. 6 Arapahoe (10-5)

Quarterfinal (May 18)

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 4

First round (May 11)

Game 13: No. 7 Poudre School District, bye

Game 14: No. 23 Chatfield (8-7) at No. 10 Rock Canyon (10-5)

Game 15: No. 2 Cherry Creek, bye

Game 16: No. 18 Columbine (7-8) vs. NO. 15 GRANDVIEW (7-8), 8 p.m., Legacy Stadium

Second round (May 14)

Game 23: Game 14 winner at No. 7 Poudre School District (14-1)

Game 24: Game 16 winner at No. 2 Cherry Creek (13-2)

Quarterfinal (May 18)

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner (higher seed hosts)

SEMIFINALS (May 21, University of Denver)

Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner

CHAMPIONSHIP (May 23, University of Denver)

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner, 7:30 p.m.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments