Senior DeMario Williams (17) and the Rangeview boys lacrosse team made the 2022 Class 4A boys lacrosse state playoffs as the No. 22 seed according to the bracket issued by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | The 2022 Class 4A boys lacrosse state playoff bracket as released by the Colorado High School Activities Association on May 8, 2022. Aurora teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2022 CLASS 4A BOYS LACROSSE STATE PLAYOFF BRACKET, SCHEDULE

QUADRANT 1

First round (May 10)

Game 1: No. 1 Denver South, bye

Game 2: No. 17 Steamboat Springs (6-9) at No. 16 Evergreen (5-10), 6 p.m.

Game 3: No. 8 Eagle Valley, bye

Game 4: No. 24 Resurrection Christian (7-7) at No. 9 Dawson School (10-5), 4:30 p.m.

Second round (May 13)

Game 17: Game 2 winner at No. 1 Denver South (14-1)

Game 18: Game 4 winner at No. 8 Eagle Valley (10-5)

Quarterfinal (May 17)

Game 25: Game 17 winner vs. Game 18 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 2

First round (May 10)

Game 5: No. 5 Green Mountain, bye

Game 6: No. 21 Holy Family (5-10) at No. 12 Northfield (10-5), 6 p.m.

Game 7: No. 4 Air Academy, bye

Game 8: No. 20 Jefferson Academy (6-8) at No. 13 Telluride (9-4), 4 p.m.

Second round (May 13)

Game 19: Game 6 winner at No. 5 Green Mountain (12-3)

Game 20: Game 8 winner at No. 4 Air Academy (12-3)

Quarterfinal (May 17)

Game 26: Game 19 winner vs. Game 20 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 3

First round (May 10)

Game 9: No. 3 Cheyenne Mountain, bye

Game 10: No. 19 Ponderosa (8-7) at No. 14 Battle Mountain (9-6), 7 p.m.

Game 11: No. 6 Vail Mountain, bye

Game 12: NO. 22 RANGEVIEW (10-5) at No. 11 Aspen (8-6), 5:45 p.m.

Second round (May 13)

Game 21: Game 10 winner at No. 3 Cheyenne Mountain (12-3)

Game 22: Game 12 winner at No. 6 Vail Mountain (12-3)

Quarterfinal (May 17)

Game 27: Game 21 winner vs. Game 22 winner (higher seed hosts)

QUADRANT 4

First round (May 10)

Game 13: No. 7 Lutheran, bye

Game 14: No. 23 Thomas Jefferson (7-8) at No. 10 Conifer (8-5)

Game 15: No. 2 Erie, bye

Game 16: No. 18 Golden (4-11) at No. 15 Windsor (7-8)

Second round (May 13)

Game 23: Game 14 winner at No. 7 Lutheran (11-4)

Game 24: Game 16 winner at No. 2 Erie (12-3)

Quarterfinal (May 17)

Game 28: Game 23 winner vs. Game 24 winner (higher seed hosts)

SEMIFINALS (May 21, University of Denver)

Game 29: Game 25 winner vs. Game 26 winner

Game 30: Game 27 winner vs. Game 28 winner

CHAMPIONSHIP (May 23, University of Denver)

Game 31: Game 29 winner vs. Game 30 winner

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments