Boys Golf: 2016 Class 5A state tournament pairings, second round

99

GRAND JUNCTION | Tee times and pairings for the final round of the 2016 Class 5A boys state golf tournament, scheduled to be played on Sept. 27, 2016, at Bookcliff Country Club. Aurora players bold and uppercased:

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

GolfLogo-540x360
BOYS GOLF

CLASS 5A BOYS STATE GOLF TOURNAMENT, SECOND ROUND PAIRINGS

Sept. 27 at Bookcliff Country Club (Grand Junction)

TEE 1

9 a.m.: Mitch Leach (Loveland), Nick Laubscher (Fruita Monument), Sam Ostravich (ThunderRidge)

9:09 a.m.: Asher Nolting (Cherry Creek), BRANDON ARMITAGE (GRANDVIEW), Joseph Madden (Denver East)

9:18 a.m.: Grayden Wolfe (Lakewood), Ryan Pearson (Highlands Ranch), Grey Brewer (Cherry Creek)

9:27 a.m.: Canon Olkowski (Grand Junction), Freddie Gluck (Boulder), Reese Taylor (Castle View)

9:36 a.m.: Sam Blackwood (Heritage), Jack Hastings (Fossil Ridge), Andrew Stroh (Doherty)

9:45 a.m.: Cade Kilkenny (Cherry Creek), Ethan Alexander (Monarch),

9:54 a.m.: Chris Raap (Mountain Vista), BRADLEY SCALIA (CHEROKEE TRAIL), Dillon Stewart (Fossil Ridge)

10:03 a.m.: Marcus Tait (Columbine), Danny Gallant (Monarch), JT Snowden (Rock Canyon)

10:12 a.m.: JUSTIN MARKEL (REGIS JESUIT), Cameron Como (Rampart), Trevor Olkowski (Grand Junction)

10:21 a.m.: DREW ANDERSON (REGIS JESUIT), David Roney V (Douglas County), Jason Coffey (Fruita Monument)

10:30 a.m.: Daniel Pearson (Fairview), Josh Caridi (Fossil Ridge), TYLER ZHANG (REGIS JESUIT)

10:39 a.m.: Arik Roberts (Palmer), Kailer Rundiks (Denver East), CAL MCCOY (REGIS JESUIT)

10:48 a.m.: Tommy Packer (Arapahoe), Griffin Barela (Lakewood), Landon Thunell (Ralston Valley)

10:57 a.m.: Nick Caldwell (Rock Canyon), DAVIS BRYANT (EAGLECREST), Kyle Pearson (Highlands Ranch)

TEE 10

9 a.m.: Jack Castiglia (Lakewood), Hunter Tuite (Cherry Creek), Turner Johnson (Arapahoe)

9:09 a.m.: Luke Travins (Coronado), Brandon Bervig (Liberty), Connor Jones (Mountain Range)

9:18 a.m.: Andrew Perry (Fairview), Cameron Bajaj (Heritage), Blake Andersen (Fruita Monument)

9:27 a.m.: Evan Wilkinson (Mountain Vista), DANNY TAGGART (GRANDVIEW), Cam Nagel (Rocky Mountain)

9:36 a.m.: Will Branan (Fairview), KYLE COLEN (SMOKY HILL), Ryan Way (Heritage)

9:45 a.m.: Kieran McMullen (Rock Canyon), Greyson Warfield (Castle View), Jackson Crist (Highlands Ranch)

9:54 a.m.: Tyler Mulligan (Chaparral), Jake Daniel (Rock Canyon), Evan Kalac (ThunderRidge)

10:03 a.m.: Andrew Davis (Highlands Ranch), Alex Yano (Arapahoe), Camp Lampe (Fossil Ridge)

10:12 a.m.: Jay Yano (Arapahoe), Slade Marceau (Bear Creek), Nichols Neff (Chaparral)

10:21 a.m.: Miles Murphy (Fairview), Max Camp-Oberhauser (Lakewood), Isaac Headrick (Mountain Range)

10:30 a.m.: Steven Roschke (Rampart), Riley Dunlop (Doherty), Adam Hulse (Fort Collins)

10:39 a.m.: Gabe Keller (Pine Creek), MICHAEL MILTON (GATEWAY), Joey Ashley (Dakota Ridge)

10:48 a.m.: Jonas Graham (Chaparral), Max Mowry (Dakota Ridge), Ben Carrington (Heritage)

10:57 a.m.: Andrew Doyle (Pine Creek), CHRISTOPHER KENNEDY (SMOKY HILL), Stephen Yockey (Fort Collins)