Regis Jesuit senior Jake Irvine has a 9:20 a.m. tee time on Hole No. 1 at City Park G.C. in the opening round of the Class 5A boys golf state tournament on Oct. 3, 2022. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Pairings for the first round of the 2022 Class 5A boys golf state tournament, which is scheduled for Oct. 3, 2022, at City Park G.C. in Denver. Aurora players bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2022 CLASS 5A BOYS GOLF STATE TOURNAMENT 1ST ROUND PAIRINGS

Oct. 3 at City Park G.C.

TEE 1

8:30 a.m.: Billy Verstraate (Highlands Ranch), Luke Cushman (Castle View), Wesley Erling (Pine Creek)

8:40 a.m.: Gavin Amella (Castle View), Jack Bakken (Highlands Ranch), Rylen Caldwell (Pine Creek)

8:50 a.m.: Kade Bracken (Castle View), Luke Wright (Pine Creek), Nas Kim (Highlands Ranch)

9 a.m.: Aiden Krusoe (Highlands Ranch), Bentley Barnett (Pine Creek), Enzo Chung (Castle View)

9:10 a.m.: Austin Barry (Fossil Ridge), COLE DEWEY (REGIS JESUIT), Gavin Crowley (Heritage)

9:20 a.m.: Brody Mackey (Heritage), Grant Samuelson (Fossil Ridge), JAKE IRVINE (REGIS JESUIT)

9:30 a.m.: ELI HANDLER (REGIS JESUIT), Kaden Devenport (Fossil Ridge), Sebastian Hein (Heritage)

9:40 a.m.: Brayden Schiech (Mountain Vista), Landon Houska (Fossil Ridge), ROLAND THORNTON (REGIS JESUIT)

9:50 a.m.: Connor Scheich (Mountain Vista), Dylan Everett (ThunderRidge), Jordan McCaslin (Ralston Valley)

10 a.m.: Deacon Colwell (Ralston Valley), Luke Duffy (Mountain Vista), Ryan Oro (ThunderRidge)

10:10 a.m.: Austin Hunt (ThunderRidge), Makian Maydew (Ralston Valley), Matai Naqica (Columbine)

10:20 a.m.: Alex Lest (Columbine), Ben Mackert (ThunderRidge), Talan Gover (Monarch)

10:30 a.m.: Caleb Michaels (Monarch), Luke Landskov (Arvada West), Talen Turnbaugh (Douglas County)

10:40 a.m.: Hunter Glasser (Douglas County), Payton Crawford (Prairie View), Yusuke Ogi (Arvada West)

TEE 10

8:30 a.m.: ANDREW WHITE (EAGLECREST), Charlie Flaxbeard (Cherry Creek), Ethan Rainey (Valor Christian)

8:40 a.m.: Andre Dumonteil (Cherry Creek), GREGORY WHITE (EAGLECREST), Maxwell Eide (Valor Christian)

8:50 a.m.: Campbell McFadden (Valor Christian), NOAH BENNETT (EAGLECREST), Pratham Parmar (Cherry Creek)

9 a.m.: Dylan Bundy (Valor Christian), PRESTON UNREIN (EAGLECREST), Wyatt Isgrig (Cherry Creek)

9:10 a.m.: Charlie Tucker (Rock Canyon), Eamon Sweeney (Boulder), Max Zadvorny (Arapahoe)

9:20 a.m.: Doug Holleman (Boulder), Grant Juergens (Arapahoe), Mason Conrad (Rock Canyon)

9:30 a.m.: Luke Blankinship (Boulder), Mac Buckley (Arapahoe), Trey Kahrhoff (Rock Canyon)

9:40 a.m.: Joe Hickey (Arapahoe), Siadhal Sweeney (Boulder), Spencer Schlagel (Legend)

9:50 a.m.: Ben Cerretani (Legacy), Coby Puzio (Brighton), Trevor Seeley (Legend)

10 a.m.: Ian Hunn (Fort Collins), Kyle Leydon (Brighton), Luke Tourault (Legacy)

10:10 a.m.: BRAYDEN FORTE (CHEROKEE TRAIL), Elijah Johnson (Denver East), Jack Chambers (Poudre)

10:20 a.m.: CHRISTOPHER O’DONNELL (CHEROKEE TRAIL), Max Meland (Poudre), Oliver Gottesfeld (Denver East)

10:30 a.m.: Cooper (Moose) Brennan (Horizon), MICHAEL ROSMAN (GRANDVIEW), Miles Kuhl (Fairview)

10:40 a.m.: Bielly Phasay (Westminster), Jesse Hand (Chatfield), Sawyer Sales (Fairview)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments