Boys Golf: Class 5A regional results

186

AURORA | Team and individual results from the four Class 5A boys golf regional tournaments played Sept. 15-16 at various sites around the metro area. The top two team finishers and 13 individuals not on a team advanced to the Sept. 29-30 5A state tournament at the Colorado Springs Country Club. Aurora players and teams bold and uppercased:

5A SOUTHERN REGIONAL

Sept. 15 at Wellshire G.C., Denver

Team scores (top two teams qualify for state, par 213): 1. Boulder 217; 2. CHEROKEE TRAIL (Bradley Scalia, Ji Woo Jang, Zach Goldsmith, Mitchell Nevin) 227; 3. Grand Junction 228; T4. Ralston Valley 231; T4. Rock Canyon 231; 6. Fossil Ridge 233; 7. Pine Creek 245; 8. Pomona 246; 9. SMOKY HILL (Paul Cleveland, Kyle Colen, Parker Friedentag, Cole Johnson) 247; 10. Rocky Mountain 250; 11. Castle View 257; 12. Fountain-Fort Carson 285; 13. Northglenn 286; 14. Adams City 362

State-qualifying individuals (par 71): 1. Grant Rogers (Boulder) 31-34 — 65; 2. Donny Kinnaman (Grand Junction) 37-34 — 71; 3. Grant Olinger (Pomona) 35-37 — 72; T4. Josh Caridi (Fossil Ridge) 35-38 — 73; T4. Roy Carlsen (Ralston Valley) 34-39 — 73; T4. Ryan Zetwick (Rock Canyon) 34-39 — 73; 7. BRADLEY SCALIA (CHEROKEE TRAIL) 37-37 — 74; 8. Bond Bixler (Boulder) 39-36 — 75; T9. JI WOO JANG (CHEROKEE TRAIL) 37-39 — 76; T9. Trevor Olkowski (Grand Junction) 35-41 — 76; T11. ZACH GOLDSMITH (CHEROKEE TRAIL) 38-39 — 77; T11. Alec Poorman (Boulder) 39-38 — 77; T13. Noah Brownell (Fossil Ridge) 36-42 — 78; T13. Zach Gomez (Ralston Valley) 36-42 — 78; T13. Breland Holifield (Pine Creek) 36-42 — 78; T16. PAUL CLEVELAND (SMOKY HILL) 40-39 — 79; T16. Nick Caldwell (Rock Canyon) 38-41 — 79; T16. Josh Pusar (Rock Canyon) 39-40 — 79; T19. Nick Medina (Ralston Valley) 36-44 — 80*; 1st alternate: Cameron Nagel (Rocky Mountain); Second alternate: KYLE COLEN (SMOKY HILL)

Aurora team-by-team results (in order of finish)

Cherokee Trail (227): Bradley Scalia 37-37 — 74, Ji Woo Jang 37-39 — 76, Zach Goldsmith 38-39 — 77, Mitchell Nevin 38-43 — 81; Smoky Hill (247): Paul Cleveland 40-39 — 79, Kyle Colen 37-43 — 80, Parker Friedentag 42-46 — 88, Cole Johnson 41-52 — 93

Other team-by-team result (in order of finish)

Boulder (217): Grant Rogers 65, Bond Bixler 75, Alec Poorman 77, Luke Wilson 84; Grand Junction (228): Donny Kinnaman 71, Trevor Olkowski 76, Ben Volkmann 81, Richard Wise 86; Ralston Valley (231): Roy Carlsen 73, Zach Gomez 78, Nick Medina 80, Luke Stephenson 83; Rock Canyon (231): Ryan Berwick 73, Nick Caldwell 79, Josh Pusar 79, Aaron Key 85; Fossil Ridge (233): Josh Caridi 73, Noah Brownell 78, Cam Lampe 82, Matt Atkins 85; Pine Creek (245): Breland Holifield 78, Brandon Even 83, Christian Madden 84, Michael Phillips 89; Pomona (246): Grant Olinger 72, Josh Himes 85, Darrick Watts 89, Ryan Sutton 97; Rocky Mountain (250): Cameron Nagel 80, Antonio Campana 85, Dan Diderikson 85, Dylan Salas 90; Castle View (257): Casey Chipman 82, Abraham DeFreitas 82, Connor Szmul 93, Mark Olsen 99; Fountain-Fort Carson (285): Collin O’Connor 85, Logan Heckman 100, Daniel Reyes 100, Brenan Boyd 122; Northglenn (286): Louis Vadeen 90, Rafael Delgado 97, Nick Lewis 99, Dalton Hines 100; Adams City (362): Bijan Gangi 119, Aaron Montoya 120, Tim Burns 123; Cale Zbierski 146

5A WESTERN REGIONAL

Sept. 15 at Raccoon Creek G.C., Littleton

Team scores (par 216): 1. Lakewood 225; 2. Doherty 228; 3. Fairview 231; T4. Douglas County 232; T4. Monarch 232; 6. Mountain Vista 234; 7. Dakota Ridge 239; 8. Brighton 243; 9. GRANDVIEW (Mason Jowsey, Matt McCartney, Danny Taggart, TJ Prochazka) 245; 10. Greeley West 248; 11. Liberty 260; 12. Horizon 276; 13. GATEWAY (Luke Hemphill, Joseph Miller, Saben Brooks) 326

State-qualifying individuals (par 72): 1. Jackson Vacek (Fairview) 70; T2. Griffin Barela (Lakewood) 72; T2. Paul Fox (Dakota Ridge) 72; T2. Nick Smith (Douglas County) 72; T5. Josh Hill (Monarch) 74; T5. Chris Rapp (Mountain Vista) 74; T7. JJ Amato (Lakewood) 75; T7. Daniel Pearson (Fairview) 75; T7. Cooper Taylor (Monarch) 75; T7. Chadd Vasquez (Doherty) 75; T11. Ryan Kropp (Brighton) 76; T11. Chance Vasquez (Doherty) 76; T13. Anthony Augelli (Doherty) 77; T13. Eric Lovell (Greeley West) 77; T15. Jack Castiglia (Lakewood) 78; T15. Kevin Liao (Lakewood) 78; T15. Brett Startz (Douglas County) 78; T18. Jordan Barrett (Doherty) 79; T18. Austin Hardman (Mountain Vista) 79; 20. Josh Turner (Liberty) 80; T21. Nolan Cox (Mountain Vista) 81 (won in playoff)

Aurora team-by-team results (in order of finish)

Grandview (245): Mason Jowsey 81*, Matt McCartney 81*, Danny Taggart 83, TJ Prochazka 85; Gateway (326): Luke Hemphill 95, Joseph Miller 102, Saben Brooks 129

* — Made playoff, will be alternates for 5A state tournament

Other team-by-team results (in order of finish)

Lakewood (225): Griffin Barela 72, JJ Amato 75, Jack Castiglia 78, Kevin Liao 78; Doherty (228): Chadd Vasquez 75, Chance Vasquez 76, Anthony Augelli 77, Jordan Barrett 78; Fairview (231): Jackson Vacek 70, Daniel Pearson 75, Andrew Perry 86, Joe Douglass 86; Douglas County (232): Nick Smith 72, Brett Startz 78, Arthur Zabronsky 82, David Roney 85; Monarch (232): Josh Hill 74, Cooper Taylor 75, Ethan Alexander 83, Buck Guthrie 84; Mountain Vista (234): Chris Rapp 74, Austin Hardman 79, Nolan Cox 81, Cameron Chapman 90; Dakota Ridge (239): Paul Fox 72, Max Mowry 83, RJ Poulter 84, Peyton Turner 85; Brighton (243): Ryan Kropp 76, Austin Ross 83, Brice Pawlowski 85, Trey Hamblin 89; Greeley West (248): Eric Lovell 77, Will Hurst 85, Jack Vance 86, Johnny Shirazi 86; Liberty (260): Josh Turner 80, Will Rogers 86, Adrian Palacios 94, Sean Conboy 96; Horizon (276): John Stutzman 85, Zach Rodriguez 86, Jake Nickoloff 105, Tyler Prokaski 105

5A CENTRAL REGIONAL

Sept. 16 at Green Valley Ranch Golf Club, Denver

Team scores (par 216): 1. REGIS JESUIT (Bennett Rogers, Kevin Shafer, Andrew McCormick, Jack Lazzeri) 228;  T2. Columbine 230*; T2. Broomfield 230; T4. Arapahoe 231; T4. Legacy 231; 6. Heritage 234; 7. Rampart 237; 8. Denver East 244; 9. Chaparral 247; 10. Fruita Monument 248; 11. Arvada West 259; 12. Poudre 269; 13. EAGLECREST (Davis Bryant, Ryan Beaulieu, Alejandro Torres, Joel Jack) 272; 14. RANGEVIEW (Raymond Simanjuntak, Mitchell Claypool, Evan Kennedy, Jay Chamberlain) 285; 15. AURORA CENTRAL (R’Ron Fisher, Abraham Pizano, David Gonzalez-Beltran, Johan Ledezma) 397

State qualifying individuals (par 72): 1. Reese Leiker (Heritage) 71; T2. Li Chen (Legacy) 72; T2. Andrew Martinez (Rampart) 72; 4. Austin Lienemann (Arapahoe) 73; 5. Troy Dangler (Fruita Monument) 74; T6. DAVIS BRYANT (EAGLECREST) 75; T6. BENNETT ROGERS (REGIS JESUIT) 75; T6. KEVIN SHAFER (REGIS JESUIT) 75; T6. Alex Gorman (Broomfield) 75; T6. Ben Eisenbies (Arvada West) 75; T6. Marcus Tait (Columbine) 75; T6. Michael Tait (Columbine) 75; T6. Kailer Rundiks (Denver East) 75; T14. Andrew Lanford (Broomfield) 76; T14. Nick Leibold (Heritage) 76; T16. ANDREW MCCORMICK (REGIS JESUIT) 78; T16. David Packer (Arapahoe) 78*; T16. Trevor Glen (Legacy) 78*; 1st alternate: T16. DJ Manson (Rampart) 78

* — Won in playoff

Aurora team-by-team result (in order of finish)

Regis Jesuit (228): Bennett Rogers 75, Kevin Shafer 75, Andrew McCormick 78, Jack Lazzeri 83; Eaglecrest (272): Davis Bryant 75, Ryan Beaulieu 97, Alejandro Torres 100, Joel Jack 115; Rangeview (285): Raymond Simanjuntak 92, Mitchell Claypool 96, Evan Kennedy 97, Jay Chamberlain 122; Aurora Central (397): R’Ron Fisher 130, Abraham Pizano 133, David Gonzalez-Beltran 134, Johan Ledezma 140

Other team-by-team results (in order of finish)

Broomfield (230): Alex Gorman 75, Andrew Lanford 76, Shane Tilger 79, Ryan May 89; Columbine (230): Marcus Tait 75, Michael Tait 75, Isiodoro Zambrano 80, Evan Tooley 81; Arapahoe (231): Austin Lienemann 73, David Packer 78, Turner Johnson 80, Tyler Martinez 80; Legacy (231): Li Chen 72, Trevor Glen 78, Jason Franklin 81, Mitchell Gore 81; Heritage (234): Reese Leiker 71, Nick Leibold 76, Nathan Parry 87, Ryan Way 87; Rampart (237): Andrew Martinez 72; DJ Manson 78, Garrett Sanchez 87, Jacob Packard 99; Denver East (244): Kailer Rundiks 75, Brock Dowdy 79, Reid Johnson 90, Kyle Bailey-Sutton 106; Chaparral (247): Josh Yovich 79, Kevin Miller 81, John Maruyama 87, Blake Rich 97; Fruita Monument (248): Troy Dangler 74, Brandon Speer 87, Nate Salvucci 87, Cuba Bess 93; Arvada West (259): Ben Eisenbies 75, Blake Johnson 90, Javier Olivas 94, Sam Jonker 103; Poudre (269): Caleb Maxey 84, Blake McClure 85, Jordan Jackson 100, Cole Knutson 108

5A NORTHERN REGIONAL

Sept. 16 at Meadow Hills G.C., Aurora

Team scores: 1. Coronado 220, 2. Highlands Ranch 221, 3. Cherry Creek 240, 4. ThunderRidge 242, 5. Loveland 243, 6. Fort Collins 245, 7. Palmer 259, 8. Chatfield 264, 9. Prairie View 268, 10. Legend 273, T11. George Washington 279, T11. Mountain Range 279, 13. Bear Creek 281, 14. Central (G.J.) 283, 15. OVERLAND 329, 16. Westminster 349, 17. HINKLEY 392

Top five state-qualifying individuals: 1. Isaac Petersilie (Coronado) 69; 2. AJ Ott (Fort Collins) 72; 3. Tyler Zhang (Highlands Ranch) 72; 4. Evan Buchalski (Loveland) 74; 5. Kyle Pearson (Highlands Ranch) 74.

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. Facebook: Aurora Prep Sentinel. IG: Auroraprepsentinel