Grandview’s CJ Thomas (12) looks for an open teammate as Regis Jesuit’s Blakeley Stoughton defends during the second half of the Wolves’ 48-41 win over the Raiders in an all-Aurora Class 5A Great 8 boys basketball playoff matchup on March 7, 2020, at the Denver Coliseum. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Scoreboard and schedule for the 2020 Class 5A boys state basketball tournament, which began on Feb. 26, 2020. Aurora teams bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected]: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2020 CLASS 5A BOYS STATE BASKETBALL PLAYOFFS

CHAMPIONSHIP (MARCH 14)

Semifinal winners at Denver Coliseum

FINAL FOUR (MARCH 13 at Denver Coliseum)

Game 61: NO. 5 GRANDVIEW (20-6) vs. NO. 1 RANGEVIEW (26-0), 7 p.m.

Game 62: No. 6 Valor Christian (19-7) vs. No. 2 Fairview (23-3), 8:30 p.m.

GREAT 8 (MARCH 7)

Game 60: No. 6 Valor Christian 67, No. 19 George Washington 56

Game 58: NO. 5 GRANDVIEW  48, NO. 29 REGIS JESUIT 41

Game 59: No. 2 Fairview 55, No. 7 Chaparral 46

Game 57: NO. 1 RANGEVIEW 59, No. 9 Columbine 43

CHAUNCEY BILLUPS REGION

Sweet 16 (March 4)

Game 49: NO. 1 RANGEVIEW 94, No. 16 Mountain Vista 73

Game 50: No. 9 Columbine 53, No. 8 Boulder 52

Second round (Feb. 29)

Game 33: NO. 1 RANGEVIEW 79, No. 32 Arvada West 39

Game 34: No. 16 Mountain Vista 91, No. 48 Chatfield 55

Game 35: No. 8 Boulder 51, No. 25 ThunderRidge 49

Game 36: No. 9 Columbine 59, No. 41 Dakota Ridge 54

First round (Feb. 26)

Game 2: No. 32 Arvada West 61, No. 33 Highlands Ranch 59

Game 4: No. 48 Chatfield 66, No. 17 Fruita Monument 60

Game 6: 25 ThunderRidge 71, No. 40 Lakewood 23

Game 8: No. 41 Dakota Ridge 51, No. 24 Doherty 49

KENT SMITH REGION

Sweet 16 (March 4)

Game 51: NO. 29 REGIS JESUIT 62, No. 13 Denver East 58

Game 52: NO. 5 GRANDVIEW 62, No. 21 Broomfield 29

Second round (Feb. 29)

Game 37: NO. 29 REGIS JESUIT 69, No. 4 Cherry Creek 65

Game 38: No. 13 Denver East 65, No. 20 Legend 59

Game 39: NO. 5 GRANDVIEW 86, NO. 37 HINKLEY 49

Game 40: No. 21 Broomfield 56, No. 12 Pine Creek 55

First round (Feb. 26)

Game 10: NO. 29 REGIS JESUIT 65, No. 36 Monarch 62

Game 12: No. 20 Legend 77, No. 45 Legacy 65

Game 14: NO. 37 HINKLEY 60, No. 28 Mountain Range 40

Game 16: No. 21 Broomfield 74, No. 44 Brighton 36

CHUCK WILLIAMS REGION

Sweet 16 (March 4)

Game 53: No. 2 Fairview 61, NO. 15 VISTA PEAK 38

Game 54: No. 7 Chaparral 85, NO. 10 SMOKY HILL 82 (2OT)

Second round (Feb. 29)

Game 41: No. 2 Fairview 60, No. 31 Fountain-Fort Carson 59

Game 42: NO. 15 VISTA PEAK 64, No. 18 Windsor 53

Game 43: No. 7 Chaparral 91, No. 26 Douglas County 64

Game 44: NO. 10 SMOKY HILL 105, No. 23 Fossil Ridge 76

First round (Feb. 26)

Game 18: No. 31 Fountain Fort-Carson 73, NO. 34 AURORA CENTRAL 55

Game 20: No. 18 Windsor 62, No. 47 Palmer 51

Game 22: No. 26 Douglas County 78, No. 39 Rampart 57

Game 24: No. 23 Fossil Ridge 77, No. 42 Heritage 60

LARRY FARMER REGION

Sweet 16 (March 4)

Game 55: No. 19 George Washington 62, No. 3 Ralston Valley 52

Game 56: No. 6 Valor Christian 60, NO. 11 EAGLECREST 52

Second round (Feb. 29)

Game 45: No. 3 Ralston Valley 63, No. 30 Arapahoe 52

Game 46: No. 19 George Washington 80, No. 14 Horizon 60

Game 47: No. 6 Valor Christian 65, No. 38 Rocky Mountain 61

Game 48: NO. 11 EAGLECREST 54, NO. 22 OVERLAND 42

First round (Feb. 26)

Game 26: No. 30 Arapahoe 73, No. 35 Fort Collins 50

Game 28: No. 19 George Washington 64, No. 46 Pomona 51

Game 30: No. 38 Rocky Mountain 68, No. 27 Rock Canyon 64

Game 32: NO. 22 OVERLAND 75, No. 43 Castle View 38