Grace Dow (2434) and the Vista PEAK girls cross country team placed 16th in the Division 2 girls standings at the Dave Sanders Invitational cross country meet on Sept. 20, 2019, at Clement Park in Littleton. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Friday, Sept. 20, 2019:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

FOOTBALL

Eaglecrest 27, Legacy 24

Score by quarters:

Legacy       3  14  7    0 — 24

Eaglecrest  7    0  7  13 — 27

Eaglecrest highlights: Max Marsh 2 rushing touchdowns, passing touchdown; Ty Robinson receiving touchdown; David Creal rushing touchdown

Grandview 56, Fountain-Fort Carson 24

Score by quarters:

Grandview          14  7  21  14 — 56

Ftn.-Fort Carson  17  0    0   7 — 24

Grandview highlights: Jacob Burr 92 yards passing, 4 passing touchdowns; Noah Schmidt 207 yards rushing, 4 rushing touchdowns, receiving touchdown; Charlie Dick receiving touchdown; Joe Renner receiving touchdown; Jordan Smith receiving touchdown; Cade Bruckman 2 sacks; Malique Singleton interception; Mukendi Wa-kalonji fumble recovery

Poudre 28, Cherokee Trail 21 (OT)

Rangeview 31, Mountain Range 7

Score by quarters:

Rangeview  10  0  14  7 — 31

Mtn. Range   0  7    0  0 —   7

Regis Jesuit 30, Mullen 21

Score by quarters:

Mullen         7  14  0   0 — 21

Regis Jesuit  7   7   6 10 — 30

Regis Jesuit highlights: Nicco Marchiol 2 rushing touchdowns, 2 passing touchdowns; Ty Maguire receiving touchdown; Clay Nanke receiving touchdown, 11 tackles; Jordi De la Torre 30 yard field goal; Colby Jaramillo 10 tackles, sack; Bryan Mottram 9 tackles, sack; Matthew Baer fumble recovery

Smoky Hill 16, Prairie View 9

Score by quarters:

Smoky Hill   0   7   6  3 — 16

Prairie View  0   6   0  3 —   9

Smoky Hill highlights: Leslie Richardson III 213 yards passing, passing touchdown; Ryan Hollingsworth 106 yards receiving, receiving touchdown; Obie Sanni 69 yards rushing, rushing touchdown; Eli Brown field goal

Vista PEAK 43, Gateway 21

Score by quarters:

Vista PEAK  7  0  14  21 — 43

Gateway     7  6    0    8 — 21

Vista PEAK highlights: Ja’derris Carr 4 rushing touchdowns; Victor Owens rushing touchdown; Montral Hamrick rushing touchdown. Gateway highlights: Erick Covington rushing touchdown, passing touchdown; Antwuan Smith receiving touchdown

SOFTBALL

Regis Jesuit 15, Heritage 6

Score by innings:

Heritage      201 210 0 —   6

Regis Jesuit  552 040 x — 15

CROSS COUNTRY

Dave Sanders Invitational (at Clement Park)

Division 1 Boys Team scores: 1. Castle View 70 points; 2. Heritage 81; 3. Legacy 137; 4. Arvada West 150; 5. Cherry Creek 176; 6. Highlands Ranch 203; 7. Arapahoe 221; 8. Horizon 224; 9. CHEROKEE TRAIL 240; 10. ThunderRidge 248; 11. Rock Canyon 252; 12. RANGEVIEW 306; 13. GRANDVIEW 316; 14. Chatfield 343; 15. Lakewood 350; 16. Bear Creek 484; 17. Ralston Valley 503; 18. Mountain Range 511; 19. OVERLAND 511; 20. REGIS JESUIT 518; 21. Columbine 604

Top five Aurora finishers: 7. Caden Smith (Cherokee Trail), 16 minutes, 51 seconds; 15. Ryan Slocum (Rangeview) 17:21; 16. Peter Fox (Grandview), 17:21; 28. Nick Beckman (Grandview), 17:45; 29. Aaron Brown (Rangeview), 17:47

Division I Girls Team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 31 points; 2. Arapahoe 69; 3. Heritage 133; 4. Cherry Creek 149; 5. GRANDVIEW 151; 6. Legacy 152; 7. ThunderRidge 154; 8. REGIS JESUIT 215; 9. Columbine 250; 10. Chatfield 296; 11. Horizon 340; 12. Dakota Ridge 350; 13. Rock Canyon 366; 14. Highlands Ranch 408; 15. Ralston Valley 411; 16. Castle View 416; 17. Mountain Vista 446; 18. Arvada West 453; 19. Lakewood 493; 20. RANGEVIEW 597; 21. Bear Creek 652; 22. OVERLAND 713

Top five Aurora finishers: 1. McKenna Mazeski (Cherokee Trail), 18 minutes, 35 seconds; 2. Cameron McConnell (Cherokee Trail), 18:51; 3. Anna Swanson (Grandview), 18:56; 7. Campbell Faust (Cherokee Trail), 19:36; 8. Tariwka Woldemariam (Cherokee Trail), 19:40

Division II Boys team scores: 1. Summit 62 points; 2. Green Mountain 90; 3. Evergreen 148; 4. Holy Family 151; 5. Golden 158; 6. Mullen 166; 7. Littleton 172; 8. George Washington 180; 9. Northfield 197; 10. Kent Denver 288; 11. Elizabeth 303; 12. Rifle 338; 13. Conifer 345; 14. HINKLEY 354; 15. Wheat Ridge 360; 16. Golden View Classical Academy 363; 17. STEM High School 460; 18. VISTA PEAK 560

Division II Girls team scores: 1. D’Evelyn 86 points; 2. Golden 91; 3. Northfield 111; 4. Holy Family 117; 5. George Washington 127; 6. Green Mountain 136; 7. Evergreen 193; 8. Elizabeth 196; 9. Conifer 222; 10. Mullen 226; 11. Summit 272; 12. Littleton 352; 13. Golden View Classical Academy, 374; 14. Kent Denver 391; 15. Wheat Ridge 436; 16. VISTA PEAK 440; 17. HINKLEY 447; 18. Girls Athletic Leadership High School of Denver 590