Regis Jesuit senior Chase Allen gets free for a layup during the first half of the Raiders’ 54-46 non-league boys basketball loss to Boulder on Dec. 10, 2019, at Regis Jesuit High School. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Tuesday, Dec. 10, 2019:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Boulder 54, Regis Jesuit 46

Score by quarters:

Boulder        12  8  13  21 — 54

Regis Jesuit  13  3    9  21 — 46

Eaglecrest 86, Douglas County 69

Score by quarters:

Eaglecrest     25  31  21   9 — 86

Douglas Co.  16  23  15  15 — 69

Eaglecrest points: Skylar Wilson 24, Ty Robinson 17, Ethan Ranzenberger 16, Zion Ruckard 13, Adrian Price 8, Seyi Oladipo 5, Braden Miller 2, Donovan Stilson 1

Grandview 56, Lincoln 43

GIRLS BASKETBALL

Eaglecrest 60, Rangeview 55

Score by quarters:

Rangeview  10  15  11  19 — 55

Eaglecrest   14    6  27  13 — 60

Rangeview points: Grace Solarin 17, Brianna Linnear 15, Ny’Era West 14, Amari Bullock 4, Genesis Sweetwine 3, Amya Winfrey 2; Eaglecrest points: Jadyn Ross 22, Dalys McGuinnis 14, Laci Roffle 13, Jaedyn Martin 4, Maddie Unrein 3, Lydia Dickens 2, Alexis Dixon 2

Regis Jesuit 62, Mullen 55

Score by quarters:

Regis Jesuit  15  10  18  19 — 62

Mullen          11  26    7  11 — 55

Regis Jesuit points: Avery VanSickle 26, Jada Moore 20, Samantha Jones 8, Nia McKenzie 4, Madden McHugh 2, Colleen Mulbarger 2

Fairview Festival

First round: Fairview 81, Smoky Hill 41

Score by quarters:

Smoky Hill   9  18    6    8 — 41

Fairview     21  18  24  18 — 81

GIRLS SWIMMING

GRANDVIEW 104, CHEROKEE TRAIL 82

200 yard medley relay — 1. Grandview A (Hailey Matthews, Paige Dailey, Jenna Moss, Becky Hildebrand), 1 minute, 52.92 seconds (5ASQT); 2. Cherokee Trail A (Morgan Walker, Kiyah Dotson, Skylar Brgoch, Sarah Torline), 1:53.28 (5ASQT); 3. Grandview B (Mia Finlay, Megan Doubrava, Megan Thomas, Kya Guikema), 1:59.80 (5ASQT); 4. Cherokee Trail B (Mary Gallagher, Paige Hickman, Emily Sovern, McKenna Mazeski), 2:01.43 (5ASQT); 200 yard freestyle — 1. Hailey Matthews (Grandview), 1 minute, 58.79 seconds (5ASQT); 200 yard individual medley — 1. Julia Matney (Grandview), 2 minute, 16.18 seconds (5ASQT); 50 yard freestyle — 1. Sarah Torline (Cherokee Trail), 25.88 seconds; 1-meter diving — 1. Autumn Ivester (Cherokee Trail), 224.45 points; 100 yard butterfly — 1. Julia Matney (Grandview), 58.40 seconds (5ASQT); 2. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1:00.22 (5ASQT); 100 yard freestyle — 1. Sarah Torline (Cherokee Trail), 57.25 seconds; 500 yard freestyle — 1. Kya Guikema (Grandview), 5 minutes, 41 seconds; 200 yard freestyle relay — 1. Grandview A (Skylar Nollenberger, Becky Hildebrand, Tessa Fostvedt, Julia Matney), 1 minute, 44.87 seconds (5ASQT); 2. Cherokee Trail A (Kiyah Dotson, Trudi Paetzold, McKenna Mazeski, Skylar Brgoch), 1:46.34 (5ASQT); 3. Cherokee Trail B (Paige Hickman, Madalynn Rodau, Madison Houtkooper, Hannah Woren), 1:49.61 (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. Hailey Matthews (Grandview), 59.91 seconds (5ASQT); 2. Morgan Walker (Cherokee Trail), 1:02.66 (5ASQT); 100 yard breaststroke — 1. Megan Doubrava (Grandview), 1 minute, 13.85 seconds; 400 yard freestyle — 1. Grandview A (Kya Guikema, Julia Matney, Megan Doubrava, Hailey Matthews), 3 minutes, 47.36 seconds (5ASQT); 2. Cherokee Trail A (Sarah Torline, Emily Sovern, Hannah Woren, Morgan Walker), 3:53.58 (5ASQT)