Rangeview’s Grace Solarin (14) boxes out Thomas Jefferson’s Amna Adrovic during the second half of the Raiders’ 60-29 non-league girls basketball win over the Spartans on Jan. 7, 2020, at Rangeview High School. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | The Aurora prep sports scoreboard for Tuesday, Jan. 7, 2020:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

BOYS BASKETBALL

Chaparral 62, Overland 60

Score by quarters:

Chaparral  16  21  10  15 — 62

Overland     9  16  23  12 — 60

Overland points: Hezekiah Swanson 17, Elias Hill 11, Vinni Veikalas 10, Kaleb Chaney 8, Joseph Editone 8, Trevon Deden 4, Moses Horne 2

Dakota Ridge 62, Gateway 55

Score by quarters:

Dakota Ridge  17  18  17  10 — 62

Gateway         13  11  13  18 — 55

Gateway points: Antwuan Smith 19, DJ Wilson 13, Maliq Alford 9, Erick Covington 6, Sedrick Dean 4, RJ Webster 2

Regis Jesuit 53, George Washington 45

Score by quarters:

Geo. Washington  12  3  20  10 — 45

Regis Jesuit          11  7  14  21 — 53

Regis Jesuit points: Michael Wolf 15, Blakeley Stoughton 12, Ty Bergman 10, Will Barbera 9, Alonzo Paul 4, Kyle Sandler 3

GIRLS BASKETBALL

Rangeview 60, Thomas Jefferson 29

Score by quarters:

Thomas Jefferson   4    7   7  11 — 29

Rangeview           21  12  12  15 — 60

Rangeview points: Ny’Era West 16, Grace Solarin 13, Genesis Sweetwine 9, Brianna Linnear 8, T’Airra Champliss 4, Amya Winfrey 4, Amari Bullock 2, Daijah Watkins 2, Golden Watkins 2

Regis Jesuit 79, Denver East 54

Regis Jesuit points: Avery VanSickle 23, Jada Moore 21, Savitri Jackson 8, Samantha Jones 7, Nia McKenzie 5, London Bachelet 4, Madden McHugh 3, Michelle East 2, Colleen Mulbarger 2, Sarah Mulbarger 2, Emily Thomas 2

GIRLS SWIMMING

CHERRY CREEK 110, GRANDVIEW 76

200 yard medley relay — 1. Grandview A (Hailey Matthews, Paige Dailey, Jenna Moss, Becky Hildebrand), 1 minute, 53.44 seconds (5ASQT); 2. Cherry Creek A, 1:55.94 (5ASQT); 3. Cherry Creek C, 1:58.06 (5ASQT); 4. Cherry Creek B, 1:58.29 (5ASQT); 5. Grandview B (Kya Guikema, Charlene Yee, Carolina Payne, Tessa Fostvedt), 2:01.09 (5ASQT); 200 yard freestyle — 1. T. Steinemetz (Cherry Creek), 1 minute, 59.41 seconds (5ASQT);  2. J. Smith (Cherry Creek), 2:00.58 (5ASQT); 3. A. Greenhawt (Cherry Creek), 2:02.32 (5ASQT); 4. Megan Doubrava (Grandview), 2:02.75 (5ASQT); 200 yard individual medley — 1. Hailey Matthews (Grandview), 2 minutes, 14.16 seconds (5ASQT); 50 yard freestyle — 1. Jenna Moss (Grandview), 25.96 seconds; 1-meter diving — 1. M. Stefanski (Cherry Creek), 280.45 points (5ASQT); 100 yard butterfly — 1. E. Brock (Cherry Creek), 58.95 seconds (5ASQT); 2. T. Steinmetz (Cherry Creek), 59.50 (5ASQT); 100 yard freestyle — 1. A. Ortiz (Cherry Creek), 57.26 seconds; 500 yard freestyle — 1. Hailey Matthews (Grandview), 5 minutes, 20.41 seconds (5ASQT); 2. J. Smith (Cherry Creek), 5:28.98 (5ASQT); 200 yard freestyle relay — 1. Cherry Creek B, 1 minute, 42.54 seconds (5ASQT); 2. Grandview A (Megan Thomas, Becky Hildebrand, Jaida Graham, Megan Doubrava), 1:48.84 (5ASQT); 3. Cherry Creek C, 1:49.52 (5ASQT); 100 yard backstroke — 1. E. Brock (Cherry Creek), 1 minute, 0.75 seconds (5ASQT); 2. A. Greenhawt (Cherry Creek), 1:02.21 (5ASQT); 100 yard breaststroke — 1. S. Ulvestad (Cherry Creek0, 1 minute, 14.75 seconds; 400 yard freestyle — 1. Grandview A (Megan Thomas, Kya Guikema, Megan Doubrava, Hailey Matthews), 3 minutes, 49.14 seconds (5ASQT); 2. Cherry Creek A, 3:49.52; 3. Cherry Creek B, 3:53.11 (5ASQT)