Boys Swimming: 2016 Class 5A state meet results

997
WMLow.Mercer8829FB3200
Smoky Hill senior Aidan Mercer pulls himself out of the water after he finished seventh in the championship finals of the 200 yard individual medley at the 2016 Class 5A boys state swim meet held on May 21, 2016, at the U.S. Air Force Academy in Colorado Springs. Mercer broke a 20-year-old school record in the event with his time of 1 minute, 54.70 seconds. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

COLORADO SPRINGS | Final team scores plus championship and consolation finals results from the 2016 Class 5A boys state swim meet held on May 21, 2016, at the United States Air Force Academy. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Aurora Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

2016 CLASS 5A BOYS STATE SWIM MEET RESULTS

May 21 at U.S. Air Force Academy

Team scores: 1. Fossil Ridge 331.5 points; 2. REGIS JESUIT 252; 3. Cherry Creek 219; 4. Fairview 208; 5. Boulder 162.5; 6. Highlands Ranch 160; 7. Arapahoe 144; 8. Heritage 92; 9. SMOKY HILL 82; 10. Ponderosa 75; 11. Lewis-Palmer 66; 12. Greeley West 56; 13. Rampart 48; T14. Fort Collins 44; T14. Chatfield 44; 16. Pomona 42; 17. Coronado 40; 18. GRANDVIEW 35; T19. Liberty 25; T19. Bear Creek 25; 21. George Washington 23; T22. Broomfield 22; T22. Legacy 22; 24. Loveland 18; 25. Palisade/Fruita/GJ 14; T26. CHEROKEE TRAIL 13; T26. Lakewood 13; 28. Columbine 9; 29. Denver East 6; T30. Arvada West 4; T30. Ralston Valley 4; 32. Thornton 2; 33. HINKLEY 1

200 yard medley relay : A Final — 1. REGIS JESUIT (Ty Coen, Elijah Warren, Simon Barshay, Alexander Strepman), 1 minute, 31.88 seconds (Automatic All-American); 2. Fossil Ridge, 1:33.07 (AAA); 3. Highlands Ranch, 1:33.19 (AAA); 4. Cherry Creek, 1:33.51 (AAA); 5. Fairview, 1:35.93; 6. Ponderosa, 1:37.57; 7. Arapahoe, 1:37.76; Coronado DQ

B Final — 9. Fort Collins, 1:38.33; 10. Chatfield, 1:38.52; 11. Lewis-Palmer, 1:38.72; 12. Rampart, 1:38.76; 13. GRANDVIEW (Daniel Schweitzberger, Darius Dinkins, Ryan Wetherbie, Robin Kuebler), 1:38.96; 14. SMOKY HILL (Nick Zahalka, Aidan Mercer, Tylen Phillips, Ethan Evans), 1:39.00; 15. Legacy, 1:39.09; 16. George Washington, 1:39.42

200 yard freestyle: A Final — 1. Chris Nicholson (Boulder), 1 minute, 37.85 seconds (Automatic All-American); 2. Griffin Eiber (Arapahoe), 1:39.88 (AAA); 3. Brody Lewis (Greeley West), 1:41.34 (CAA); 4. Austin Crump (Broomfield), 1:41.69 (CCA); 5. Michael Hinton (Heritage), 1:42.42; 6. Jonah Saya (Cherry Creek), 1:42.47; 7. Nathan Rock (Boulder), 1:45.06; 8. Keegan Foulke (Pomona), 1:46.40

B Final — 9. ELLIOTT STEINBERG (REGIS JESUIT), 1:43.91; 10. Jackson Wuthrich (Greeley West), 1:44.81;  11. Joseph Jang (Cherry Creek), 1:45.55; 12. Lars Worlund (Fossil Ridge), 1:45.72; 13. Dominic Griffin (Highlands Ranch), 1:45.81; 14. Richard Dauksher (Fossil Ridge)m, 1:46.14; 15. Gregory Allen (Legacy), 1:46.70; 16. Ben Topper (Coronado), 1:46.80

200 yard individual medley: A Final — 1. Michael Zarian (Fairview), 1 minute, 48.98 seconds (Automatic All-American); 2. Danny Kovac (Fossil Ridge), 1:50.56 (AAA); 3. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 1:52.93 (CAA); T4. Sam Ybarra (Fossil Ridge), 1:53.57 (CAA); T4. Mick Bartholomew (Boulder), 1:53.57 (CAA); 6. Patrick Kelley (Heritage), 1:54.60; 7. AIDAN MERCER (SMOKY HILL), 1:54.70; 8. Nolan Huey (Fossil Ridge), 1:57.59

B Final — 9. Colton Allen (Highlands Ranch), 1:56.16; 10. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 1:56.21; 11. Bradley Jackson (Lakewood), 1:56.40; 12. Brendan Eckerman (CHerry Creek), 1:57.00; 13. CAMERON WEESE (REGIS JESUIT), 1:57.43; 14. Brandon Li (Cherry Creek), 1:59.14; 15. TJ MILLER (REGIS JESUIT), 1:59.57

50 yard freestyle: A Final — 1. Max Grogan (Ponderosa), 21.04 seconds (All-American Consideration); 2. Anthony Lauria (Pomona), 21.36; 3. Kris Malinin (Fossil Ridge), 21.38; 4. Hunter Fuqua (Cherry Creek), 21.41; 5. Justin Li (Fairview), 21.43; 6. Craig Heimark (Fossil Ridge), 21.58; 7. NICK NORIE (REGIS JESUIT), 21.59; 8. Shamzi Alkaff (Fossil Ridge), 21.63

B Final — 9. ROBIN KUEBLER (GRANDVIEW), 21.47; 10. PJ Stapleton (Boulder), 21.64; 11. SIMON BARSHAY (REGIS JESUIT), 21.75; 12. Will Chaney (Coronado), 21.88; 13. Nick Orie (Lewis-Palmer), 21.91; 14. Samuel Jordan (Palisade/Fruita/GJ), 21.94; 15. Mason Fine (Fossil Ridge), 22.13; 16. Cole Sibelius (George Washington), 22.26

1-meter diving: 1. Octavio Lucero (Bear Creek), 604.65 points; 2. Caleb Ives (Arapahoe), 533.30; 3. DEVIN BELLAMY (SMOKY HILL), 532.05; 4. Noah Bettner (Lewis-Palmer), 509.35; 5. Duncan Lester (Fairview), 483.65; 6. ERIC LAMMON (CHEROKEE TRAIL), 451.55; 7. William Cadwallader (Heritage), 445.05; 8. TIMOTHY DOMASHEVICH (SMOKY HILL), 424.45; 9. Jack Nagle (Lewis-Palmer), 420.45; 10. Gabe Reuter (Cherry Creek), 416.35; 11. Quinn Poppert (Denver East), 412.35; 12. Zach Owens (Bear Creek), 391.20; 13. Spencer Mosseau (Arvada West), 386.60; 14. Liam Kincaid (Fruita Monument), 379.35; 15. Max Spiegel (Cherry Creek), 357.25; 16. BYRON MAYO (HINKLEY), 349.10

100 yard butterfly: A Final — 1. Gabriele Sasia (Highlands Ranch), 49.32 seconds (Automatic-All-American); 2. TY COEN (REGIS JESUIT), 50.00 (CAA); 3. Sam Ybarra (Fossil Ridge), 50.69; 4. Loren Gillilan (Fossil Ridge), 50.97; 5. Philip Manoff (Fairview), 51.22; 6. Jackson Buyers (Loveland), 51.24; 7. Mason Fine (Fossil Ridge), 51.50; 8. Matt Willis (Fossil Ridge), 51.53

B Final — 9. Greg Shaw (Coronado), 51.20; 10. Patrick Kelley (Heritage), 51.96; 11. SIMON BARSHAY (REGIS JESUIT), 52.31; 12. Bradley Jackson (Lakewood), 52.37; 13. Alex Sironen (Cherry Creek), 52.52; 14. TYLEN PHILLIPS (SMOKY HILL), 52.59; 15. Blake Olson (Thornton), 53.19; 16. Frank Ruppel (Highlands Ranch), 53.29

100 yard freestyle: A Final — 1. Griffin Eiber (Arapahoe), 45.07 seconds (Automatic-All-American); 2. Chris Nicholson (Boulder), 45.12 (AAA); 3. Hunter Fuqua (Cherry Creek), 46.58; 4. NICK NORIE (REGIS JESUIT), 46.63; 5. Justin Li (Fairview), 46.76; 6. Craig Heimark (Fossil Ridge), 46.77; 7. Alex Dragan (Fort Collins), 46.93; 8. Kris Malinin (Fossil Ridge), 47.51

B Final — 9. Max Grogan (Ponderosa), 46.52; 10. Austin Crump (Broomfield), 47.02; 11. ROBIN KUEBLER (GRANDVIEW), 47.33; 12. Anthony Laurita (Pomona), 47.39; 13. JJ Strain (Cherry Creek), 47.60; 14. Matt Geraghty (Fossil Ridge), 47.85; 15. Jacob Leichner (Highlands Ranch), 48.15; 16. Connor Schieffer (Heritage), 48.28

500 yard freestyle: A Final — 1. Michael Zarian (Fairview), 4 minutes, 34.45 seconds (Automatic-All-American); 2. Nathan Rock (Boulder), 4:40.27 (CAA); 3. Quinton Pierce (Boulder), 4:42.36; 4. Michael Hinton (Heritage), 4:44.29; 5. Jonah Saya (Cherry Creek), 4:47.77; 6. Richard Dauksher (Fossil Ridge), 4:49.32; 7. Cal Reynolds (Chatfield), 4:49.92; 8. Nolan Huey (Fossil Ridge), 4:51.49

B Final — 9. Garrett Scooter (Fairview), 4:47.42; 10. TOMMY MCCABE (REGIS JESUIT), 4:47.84; 11. ELLIOT STEINBERG (REGIS JESUIT), 4:47.99; 12. Daniel Bradford (Legacy), 4:48.87; 13. Dominic Griffin (Highlands Ranch), 4:50.14; 14. JOSEPH WAITE (SMOKY HILL), 4:56.98; 15. Jackson Wuthrich (Greeley West), 5:00.60; 16. Joseph Jang (Cherry Creek), 5:08.37

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Fossil Ridge, 1 minute, 24.55 seconds (Automatic-All-American); 2. Arapahoe, 1:24.93 (AAA); 3. REGIS JESUIT, 1:25.48 (CAA); 4. Heritage, 1:25.79 (CAA); 5. Fairview, 1:25.88 (CAA); 6. Highlands Ranch, 1:26.25 (CAA); 7. Cherry Creek, 1:27.61; 8. Rampart, 1:30.84

B Final — 9. Coronado, 1:28.04; 10. Fort Collins, 1:28.70; 11. SMOKY HILL, 1:28.85; 12. Liberty, 1:28.86; 13. Palisade/Fruita/GJ, 1:29.23; 14. Chatfield, 1:29.47; 15. Boulder, 1:29.70; 16. Ponderosa, 1:29.84

100 yard backstroke: A Final — 1. Danny Kovac (Fossil Ridge), 49.69 seconds (Automatic-All-American); 2. Gabriele Sasia (Highlands Ranch), 50.15 (CAA); 3. TY COEN (REGIS JESUIT), 51.61; 4. Mick Bartholomew (Boulder), 52.03; 5. Frank Ruppel (Highlands Ranch), 52.15; 6. Alex Sironen (Cherry Creek), 52.29; 7. Erik Witter (George Washington), 52.54; 8. Philip Manoff (Fairview), 53.06

B Final — 9. Gavin Olson (Columbine), 51.26 (CAA); 10. Casey Hamilton (Legacy), 52.55; 11. Daniel Esayev (Cherry Creek), 52.73; 12. Matt Willis (Fossil Ridge), 52.85; 13. Nicholas Fox (Ralston Valley), 52.95; 14. Loren Gillilan (Fossil Ridge), 53.27; 15. Tegan Brown (Chatfield), 53.47; 16. Nathaniel Sawyer (Lewis-Palmer), 54.11

100 yard breaststroke: A Final — 1. ELIJAH WARREN (REGIS JESUIT), 54.82 seconds (Automatic-All-American); 2. Brody Lewis (Greeley West), 56.91 (CAA); 3. Andrew Weiss (Rampart), 57.13 (CAA); 4. Joshua Lenzmeier (Liberty), 57.23 (CAA); 5. Jake Watkins (Cherry Creek), 57.68; 6. AIDAN MERCER (SMOKY HILL), 58.58; 7. JJ Strain (Cherry Creek), 58.71; 8. CAMERON WEESE (REGIS JESUIT), 59.12

B Final — 9. Keegan Foulke (Pomona), 58.46; 10. Will Chaney (Coronado), 58.71; 11. Peyton Scherschel (Highlands Ranch), 58.78; 12. Jackson Buyers (Loveland), 59.22; 13. Trey Dindinger (Arapahoe), 59.28; 14. Nick Orie (Lewis-Palmer), 59.49; 15. Benjamin Morris (Fairview), 59.81; 16. Coleton Allen (Highland Ranch), 59.84

400 yard freestyle relay: A Final — 1. Boulder, 3 minutes, 6.21 seconds (Automatic All-American); 2. Fairview, 3:07.39 (CAA); 3. Fossil Ridge, 3:07.84 (CAA); 4. Cherry Creek, 3:08.16 (CAA); 5. Arapahoe, 3:08.89 (CAA); 6. REGIS JESUIT, 3:09.33 (CAA); 7. Highlands Ranch, 3:13.14; 8. Lewis-Palmer, 3:15.45

B Final — 9. Ponderosa, 3:12.18; 10. Greeley West, 3:14.14; 11. GRANDVIEW, 3:14.42; 12. Chatfield, 3:15.37; 13. George Washington, 3:16.30; 14. SMOKY HILL, 3:17.12; 15. Legacy, 3:18.31; 16. Lakewood, 3:20.13

WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.