Smoky Hill freshman Isaac Yi holds the No. 16 spot in the 100 yard breaststroke in the Class 5A boys swimming rankings compiled by PrepSwimCo.com for April 24, 2019. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

AURORA | Team and individual rankings for Aurora boys swimmers and others as compiled by PrepSwimCo.com as of April 24, 2019. Team scores reflect if top times were used to score a meet. Aurora teams and individuals bold and uppercased unless otherwise noted. Full top 20 rankings for every event available at PrepSwimCo.com.

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

CLASS 5A BOYS SWIM RANKINGS (APRIL 24, 2019)

Team rankings/points: 1. Cherry Creek 389 points; 2. REGIS JESUIT 320; 3. Fossil Ridge 267; 4. Arapahoe 251; 5. Heritage 239; 6. Boulder 214; 7. Fort Collins 211; 8. Rocky Mountain 206; 9. CHEROKEE TRAIL 193; 10. Ponderosa 173; 11. Columbine 157; 12. Legacy 116; 13. Highlands Ranch 115; 14. Ralston Valley 100; 15. GRANDVIEW 100; 16. Valor Christian 79; 17. SMOKY HILL 72; 18. Monarch 69; 19. Lakewood 33; 20. Loveland 32

200 Yard Medley Relay (5A SQT 1 minute, 49.20 seconds) — 1. Cherry Creek, 1 minute, 33.92 seconds; 2. Arapahoe, 1:35.33; 3. Heritage, 1:35.70; 4. Fort Collins, 1:36.39; 5. REGIS JESUIT, 1:36.69; Other Aurora teams in top 20 — 13. Cherokee Trail, 1:40.65; 14. Smoky Hill, 1:41.27

200 Yard Freestyle (5A SQT 1 minute, 51 seconds)1. COBI WOOD (GRANDVIEW), 1 minute, 43.30 seconds; 2. G. Olson (Columbine), 1:44.09; 3. KEEGAN CHATHAM (CHEROKEE TRAIL), 1:44.41; 4. KADIN DENNER (CHEROKEE TRAIL), 1:44.98; 5. B. Eckerman (Cherry Creek), 1:45.27; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Jason McMechan (Cherokee Trail), 1:45.53; 11. Will Goodwin (Regis Jesuit), 1:45.93; 14. Sawyer Inglis (Regis Jesuit), 1:46.17; 15. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 1:46.85; 18. Alex Burkhardt (Smoky Hill), 1:47.13

200 Yard Individual Medley (5A SQT 2 minutes, 6 seconds)1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 1 minute, 50.38 seconds; 2. L. Miller (Legacy), 1:52.14; 3. M. Kreidl (Boulder), 1:52.75; 4. F. Hayes (Arapahoe), 1:53.83; 5. L. Gao (Fort Collins), 1:55.98; Other Aurora swimmers in the top 20 — 12. Sawyer Inglis (Regis Jesuit), 1:57.39; 13. Jack Clouatre (Regis Jesuit), 1:57.68; 16. Jason McMechan (Cherokee Trail), 1:58.80; 18. Kadin Denner (Cherokee Trail), 1:58.99

50 Yard Freestyle (5A SQT 23.00 seconds) — 1. B. Eckerman (Cherry Creek), 21.01 seconds; 2. J. Pales (Fossil Ridge), 21.25; 3. G. Olson (Columbine), 21.50; 4. L. Miller (Legacy), 21.59; 5. G. Keller (Fountain-Fort Carson), 21.61; Aurora swimmers in top 20 — 8. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 21.98; 11. Will Goodwin (Regis Jesuit), 22.16

1-meter diving (5A SQT 335 points (12.6DD))1. QUINN HENNINGER (REGIS JESUIT), 565.40 points; 2. C. Chaplin (Highlands Ranch), 537.35; 3. C. Fellows (Valor Christian), 466.35; 4. ANTONIO VIGIL-HARRISON (GRANDVIEW), 436.65; 5. D. Beaty (Arapahoe), 423.10; Other Aurora divers in top 20 — 7. Dylan Mullen (Regis Jesuit), 410.05; 8. Evan Mullen (Regis Jesuit), 403.05; 10. Noah Bishop (Grandview), 396.90; 19. L. Ross (Hinkley), 362.90

100 Yard Butterfly (5A SQT 55.50 seconds) — 1. L. Miller (Legacy), 49.98 seconds; 2. H. Foehner (Columbine), 50.08; 3. L. Gao (Fort Collins), 50.53; 4. G. Freeman (Boulder), 51.01; 5. J. Gurley (Heritage), 51.18; Aurora swimmers in top 20 — 9. Jack Clouatre (Regis Jesuit), 51.99; 11. Will Goodwin (Regis Jesuit), 52.17; 16. Will Hawley (Hinkley), 52.91; 20. Garrett Iverson (Smoky Hill), 53.34

100 Yard Freestyle (5A SQT 56.40 seconds) — 1. L. Miller (Legacy), 46.56 seconds; 2. B. Eckerman (Cherry Creek), 46.77; 3. L. Gao (Fort Collins), 47.07; 4. J. Pales (Fossil Ridge), 47.16; 5. KEEGAN CHATHAM (CHEROKEE TRAIL), 47.41; Other Aurora swimmers in top 20 — 6. Gio Aguirre (Regis Jesuit), 47.67; 7. Cobi Wood (Grandview), 47.77

500 Yard Freestyle (5A SQT 5 minutes, 7.50 seconds) — 1. L. Miller (Legacy), 4 minutes, 38.84 seconds; 2. F. Hayes (Arapahoe), 4:40.07; 3. M. Kreidl (Boulder), 4:41.62; 4. SAWYER INGLIS (REGIS JESUIT), 4:42.73; 5. KADIN DENNER (CHEROKEE TRAIL), 4:45.45; Other Aurora swimmers in top 20 — 8. Will Goodwin (Regis Jesuit), 4:49.63; 12. Cobi Wood (Grandview), 4:52.33; 17. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 4:56.31

200 Yard Freestyle Relay (5A SQT 1 minute, 50 seconds) — 1. Cherry Creek, 1 minute, 28.14 seconds; 2. Fort Collins, 1:28.34; 3. Fossil Ridge, 1:29.03; 4. Arapahoe, 1:29.40; 5. Heritage, 1:29.44; Aurora teams in top 20 — 8. Cherokee Trail, 1:29.77; 9. Regis Jesuit, 1:29.78; 10. Grandview, 1:30.32; 15. Smoky Hill, 1:31.68

100 Yard Backstroke (5A SQT 1 minutes, 3 seconds) — 1. G. Olson (Columbine), 49.34 seconds; 2. W. Kruse (Rocky Mountain), 51.04; 3. N. Griffin (Ponderosa), 51.11; 4. L. Gao (Fort Collins), 51.48; 5. B. Eckerman (Cherry Creek), 52.01; Aurora swimmers in top 20 — 9. Jason McMechan (Cherokee Trail), 52.41; 10. Will Goodwin (Regis Jesuit), 52.51; 17. Keegan Chatham (Cherokee Trail), 54.02; 18. Sean Carr (Regis Jesuit), 54.10

100 Yard Breaststroke (5A SQT 1 minute, 4 seconds)1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 56.68 seconds; 2. S. Wolff (Heritage), 57.94; 3. J. Berdahl (Arapahoe), 58.19; 4. B. Eckerman (Cherry Creek), 58.79; 5. J. Pales (Fossil Ridge), 59.08; Other Aurora swimmers in top 20 — 12. Kadin Denner (Cherokee Trail), 1:00.29; 16. Isaac Yi (Smoky Hill), 1:00.85; 19. Gavin Will (Regis Jesuit), 1:01.52

400 Yard Freestyle Relay (5A SQT 3 minutes, 35 seconds) — 1. Boulder, 3 minutes, 10.55 seconds; 2. Cherry Creek, 3:10.79; 3. Arapahoe, 3:12.13; 4. Rocky Mountain, 3:12.54; 5. Heritage, 3:12.71; Aurora teams in top 20 — 7. Regis Jesuit, 3:13.11; 8. Cherokee Trail, 3:14.11; 13. Smoky Hill, 3:20.37; 20. Grandview, 3:24.63